Triatomové chyby - jak vypadají, kde žijí, proč jsou nebezpeční


Štěnice jsou zástupci rodiny Predators; dnes je známo asi 40 tisíc druhů tohoto hmyzu. Mezi takovou odrůdou existují odrůdy, které mohou člověku vzít život. Patří mezi ně líbající se brouci nebo láskyplní zabijáci, tak pojmenovaní podle svých neobvyklých kousacích míst. Obyvatelé Ruska se těchto nebezpečných představitelů fauny nebojí, najdete je pouze na výstavách exotického hmyzu nebo během cesty do Jižní Ameriky.

Vrah zabijáka pochází z Jižní Ameriky a nese Chagasovu chorobu

Dějiny

Na počátku 19. století Charles Darwin učinil jednu z prvních zpráv o existenci triatomických hmyzu v Americe v časopise Journal and Notes (1839), běžně známém jako The Beagle's Journey.

V roce 1909 brazilský lékař Carlos Chagas zjistil, že za přenos T. cruzi na mnoho jeho pacientů v Lassance, vesnici na břehu řeky San Francisco, Minas Gerais v Brazílii, byl zodpovědný hmyz. Chudí lidé, kteří tam žili, si stěžovali na hmyz, který v noci kouše. Říkali jim barbeiros.

Životní cyklus

Ploštice procházejí neúplnou metamorfózou. Bezkřídlá víla prvního instaru se vylíhla z vajíčka a dosahovala 2 mm. Postupně prochází druhým, třetím, čtvrtým, pátým věkem. V pátém věku se promění v dospělého, který získá dva páry křídel.

Další informace Želva škodlivá želva - fotografie, co jí

od víly

Většina druhů je spojena s divokými hnízdícími obratlovci. Žijí v pozemních norách s hlodavci, pásovci, na stromech s netopýry, ptáky, lenochodi a vačicemi. Jen málo z nich (5%) žije v lidských obydlích nebo je obklopeno lidskými domovy, úkryty pro zvířata.

obecná informace

Létající štěnice triatomu jsou nositeli patogenů Chagasovy choroby. Když jsou kousnutí, přenášejí na člověka parazitické organismy zvané trypanosomy. Odborníci tvrdí, že přibližně 8 milionů lidí v Jižní Americe je touto chorobou postiženo a více než 12 tisíc na ni každoročně zemře.

Charakteristika oblasti

Podčeleď Dominatrices, nebo triatomaceous chyby, zahrnuje velký a středně velký hmyz, který dává přednost nočnímu. Všichni jsou aktivní predátoři, a proto jedí menší hmyz než oni sami. Jsou také označováni jako paraziti, kteří jsou schopni se živit krví lidí a zvířat.

Tento hmyz miluje teplé oblasti a cítí se dobře při teplotě + 20 ... + 30 ° С. Ve volné přírodě najdete láskyplné zabijáky ve Střední a Jižní Americe: v Bolívii, Argentině, Brazílii, Mexiku, Chile a některých státech USA. Intenzivní emigrace obyvatel některých z těchto zemí, stejně jako aktivní turistika, vedly k tomu, že se pro ně začaly objevovat vražedné chyby v neobvyklých stanovištích, například v Texasu a dokonce v Kanadě a západní Evropě.

klopub1
Vrah zabijáka žije pouze v teplých oblastech.

Tato podčeleď zahrnuje asi 130 druhů štěnice domácí. Většina z nich dává přednost životu v lesích, kde se usazují na stromech, v ptačích hnízdech a dírách pro hlodavce, ale některé druhy mají tendenci se usazovat blíže k lidem a zvolit si k tomu ekonomické a obytné budovy.

Popis hmyzu

Ploštice triatomové mají protáhlé tělo o délce až 2 cm.Jejich krunýř je natřen šedou nebo černou barvou a po stranách je pokryt oranžovými a červenými skvrnami. Dospělí se pohybují díky 3 párům nohou a koženým křídlům. Ústní aparát je podlouhlý, pronikavě sající, silný kmen je velmi citlivý na infračervené záření. Parazit není schopen prorazit kůži na hustých místech, proto si vybírá měkké tkáně v blízkosti očí a rtů.

chyba2
Triatomová chyba má malou velikost a na sousto si vybírá místa s měkkou kůží

Hlava láskyplných zabijáků se vyznačuje kónickým tvarem. Jelikož jsou aktivní pouze v noci, usnadňuje jim to lov, protože hmyz útočí na spící zvířata a lidi. Ve dne odpočívají ve svých obydlích pod spadaným listím, v trávě nebo v různých štěrbinách.

Vývojový cyklus

V létě ploštice samice snáší vajíčka o velikosti zápalky. Vylíhnou malé bezkřídlé víly o délce ne více než 2 mm. K dosažení dospělosti musí projít pěti lípy. Každý z nich začíná dva týdny po konzumaci velkého množství krve, kterou se parazit živí ve všech fázích vývoje. Životnost tohoto hmyzu je asi dva roky.

Není bezdůvodné, že štěnice začnou lovit až po západu slunce: když teplota prostředí poklesne, je pro ně mnohem snazší navigovat ve vesmíru a hledat oběti. Paraziti sající krev mají vynikající čich a snadno zachycují oxid uhličitý produkovaný při dýchání, pach vlny a vlasů a amoniak uvolňovaný tělem savců. Jsou schopni cítit teplo a přitahuje je elektrické světlo.

klopub3
Brouci mají vynikající čich a jsou vedeni elektrickým světlem

Během kousnutí vstřícný zabiják vstříkne do kůže anestetikum, které zabrání tomu, aby osoba nebo zvíře pocítily bolest a nepohodlí. Ploštice potřebuje alespoň 15 minut, aby měla dost, a celou tu dobu jeho oběť klidně spí a ani neví o nebezpečí.

Chování

Polibky se během dne hromadí v bytě a v noci hledají krev, když majitel spí a vzduch je chladnější. Vůně a teplo vedou hmyz k jejich hostitelům. Přitahuje je oxid uhličitý uvolňovaný z dýchání, amoniak, aminy s krátkým řetězcem, karboxylové kyseliny z kůže, vlasů a exokrinních žláz zvířat.

Pro orientaci je zapotřebí vize. V noci létají do domů, přitahovaní světlem.

Dospělé triatomové brouky vydávají při dotyku nepříjemný zápach (kyselina isomáselná). Schopen vydat speciální zvuk třením drážky pod hlavou (stridulace).

Epidemiologie

Domácí a lesní druhy přenášejí parazita Chagas na člověka, divoké savce. Ptáci jsou vůči parazitům imunní. K přenosu nemoci dochází z člověka na člověka domácími polibky. Od obratlovců po brouky s krví.

Od brouka po zvíře pomocí hmyzích výkalů, nikoli slin jako většina krvežíznivých komárů, jako jsou malárie.

Přítomnost triatomové chyby v domě poznáte podle výkalů, vajec, dospělých. Po požití krve vykazuje hmyz omezenou pohyblivost a lze jej snadno identifikovat.

Moderní léčba

V akutním stadiu je možné léčit pacienty moderním lékem nifurtimox vyráběným v USA. Navzdory skutečnosti, že přípravek snižuje úmrtnost, byla jeho účinnost prokázána pouze v polovině případů. Hlavní věcí při léčbě je včasné odhalení nemoci. Čím dříve lék užijete, tím větší je vaše šance na přežití. V případě náhodné infekce v laboratoři nebo nemocnici by měl být lék užit okamžitě, bez čekání na výsledky testu.

Dalším léčivem, které je účinné v akutním stadiu onemocnění, je benznidazol. Lék neléčí chronickou formu Chagasovy choroby.

Jak chránit svůj domov

Syntetické pyrethroidní spreje proti hmyzu tyto škůdce úspěšně eliminují. Poraďte se se specialistou na hubení škůdců, než použijete insekticidy k zabíjení triatomových brouků.

Zjistěte více Obří vodní brouci - kde žijí, jak kousají

Pasti na šváby a jiné formulace „návnad“ nefungují proti líbajícím broukům. Síť proti hmyzu a záclony ošetřené insekticidy tento hmyz ničí.

Další preventivní opatření k prevenci infekce doma:

 • Utěsněte praskliny, štěrbiny kolem oken, stěn, střech, dveří;
 • Používejte zástěny na dveřích, oknech;
 • Zajistěte, aby domácí zvířata spala doma, zejména v noci;
 • Udržujte své domácí i venkovní mazlíčky čisté. Pravidelně je kontrolujte, zda neobsahují parazity.

Jak zjistit, zda je nalezený hmyz líbající brouk?

Existuje mnoho brouků, kteří se podobají triatominovým broukům. Příklady jsou uvedeny na obrázku. Nekrmí se lidskou krví, ale živí se jiným hmyzem. Některá se živí rostlinami (listovými brouky). Nejsou nositeli Chagasovy choroby, obvykle zaměňovanou s triatomy.

ostatní brouci

Pokud si nejste jisti, zda zjištěná chyba je chyba líbání, obraťte se na vysvětlení s odborným entomologem.

Mohl byste být alergický na kousnutí?

Ano. Sliny triatominových brouků způsobují u některých lidí alergickou reakci. Je doprovázeno silným zarudnutím, svěděním, otoky, jizvami, kopřivkou.

Méně často dochází k anafylaktickému šoku (závažné alergické reakci). Lidé s anafylaktickým šokem v anamnéze by se měli poradit s lékařem, aby získali léky na použití s ​​kousnutím polibkem.

Je důležité si uvědomit, že ne všechny druhy hmyzu jsou parazity infikovány, ačkoli sliny mohou způsobit alergie.

Zjistěte více Kousnutí ploštice - příznaky a léčba

vzhled

Alergická reakce po kousnutí triatominem ještě neznamená, že jste dostali parazita, který způsobuje Chagasovu chorobu. Otok, který se může vyvinout v místě kousnutí, se nazývá hagoma.

Když parazit vstoupí do těla okem, otok kolem se nazývá znak Romagna. Hagomy, včetně symptomu Romagna, trvají déle než alergická reakce a je méně pravděpodobné, že způsobí závažné svědění.

Klíčové vlastnosti

Barva chyby je docela vybledlá. Tělo je podlouhlé, velikost je asi 2 centimetry. Existují malá křídla, která hmyz používá jen zřídka. Hlava je malá, kuželovitá.

To se liší od škůdce v posteli v přítomnosti úst, stejně jako v "prodloužení" nohou. Dalším rozdílem je větší velikost. Chuť takového brouka je skromnější, objem vypité krve je relativně malý.

Samice snáší vajíčka až s nástupem tepla. Nejprve se objeví víla a o čtyři molty později se promění v dospělého. Škůdce se živí krví po celý svůj život, počínaje „dětským“ věkem.

Ploštice začíná žrát, když je úplně tma. Tento miniaturní zabiják najde zdroj energie díky svému jedinečnému čichu. Potravinářský přístroj má zvláštní strukturu. Na tomto pozadí není chyba schopna kousat silnými oblastmi kůže. Proto si ektoparazit vybírá „polibkovou zónu“.

Věnujte pozornost! Škůdce produkuje silné anestetikum. Díky tomu je jeho kousnutí bezbolestné, i když osoba spí.

Po „anestézii“ oběti je chyba nasycena krví pro úplnou bezpečnost pro sebe. Trvání jeho „jídla“ je 20–30 minut.

Co když si myslím, že mám Chagasovu chorobu?

Pokud máte podezření, že máte Chagasovu chorobu, poraďte se se svým lékařem. Příznaky jsou různé, rozptýlené a mohou být způsobeny jinými zdravotními stavy.Akutní Chagas je fatální, zejména u dětí, a chronické vyčerpání člověka po mnoho let.

Hlavní rysy jsou:

 • zácpa;
 • nevolnost;
 • pocit neustálé únavy;
 • neschopnost polykat;
 • horečka;
 • bolení břicha.

Tyto příznaky jsou způsobeny mikroskopickým patogenem Trypamosoma cruzi, parazitem prvoků. Přenáší se na člověka prostřednictvím triatomických brouků, které se nacházejí v chudých oblastech s nehygienickými životními podmínkami. Parazit ovlivňuje srdce, tlusté střevo, jícen.

Vlastnosti patologie

Je to parazitické onemocnění. V současnosti neexistuje žádná vakcína a podle představitelů WHO v Latinské Americe se situace v blízké budoucnosti nezmění.

Podle statistik je dnes infikováno až 8 000 000 obyvatel Mexika, Argentiny a některých oblastí Spojených států. K dispozici jsou také neoficiální statistiky, které říkají, že ve skutečnosti je případů dvakrát více.

Onemocnění ročně zabije 40-48 tisíc lidí.

Důležité! Samotný skus není nebezpečný.

Ohrožení života spočívá ve výkalech brouka. Místo kousnutí hodně svědí. Když to oběť hřebene, proniknou dovnitř intracelulární paraziti. Jakmile se v plodném prostředí trypanasomy rychle množí.

V počáteční fázi jsou přítomny následující příznaky:

 • bolesti hlavy,
 • zduření lymfatických uzlin
 • zvýšení celkové teploty,
 • otok místa kousnutí.

Předčasný přístup k lékaři ohrožuje transformaci patologie do chronického stadia. V průměru se to děje po dobu 2,5 měsíce.

Nebezpečí nemoci spočívá ve skutečnosti, že v 60-70% případů zůstává zpočátku bez povšimnutí. U 25-30% lidí je po několik let pozorováno zvýšení srdečních komor. Výsledkem je rozvoj srdečního selhání.

Fáze patologie

Celkově má ​​nemoc vyvolaná „líbajícím broukem“ dvě fáze:

 • chronické (příznaky se objeví do 2 desetiletí),
 • akutní (postupuje rychle a agresivně, do 2-4 měsíců po útoku chyby).

Formy nemoci

Doba inkubační doby je 6-13 dní. Místo kousnutí nabobtná, objeví se puchýř podobný velkému varu. Neexistuje žádný hnisavý výboj.

Teplota stoupne na 40 stupňů. Osoba se neustále třese a má horečku.

Doba akutního stadia je 30-90 dnů. Tento okamžik je pro diagnostiku nejpříznivější. Poté je předepsána léčba.

Známky:

 • křeče v břiše,
 • bolest na hrudi
 • dušnost
 • bolest svalů,
 • rychlý srdeční tep.

Známky chronické trypanosomiázy

Hlavní projevy:

 • snížená chuť k jídlu (někdy po jídle se člověk začne míchat a zvracet),
 • zvýšená bolest svalů
 • závrať,
 • otok horních a dolních končetin,
 • ztráta vědomí (pozorována v extrémně závažných případech).

Osoba kousnutá broukem si stěžuje na neustálou slabost, třes v končetinách. Někdy se objeví nespavost, ale častěji pacient trpí ospalostí.

Terapie by měla být zahájena co nejdříve - to je jediný způsob, jak zachránit život oběti.

Profylaxe

Aby se zabránilo setkání s těmito parazity, je nutné zajistit vchod do domu. Ujistěte se, že jsou vnější dveře pevně uzavřeny. Vyměňte chybějící nebo poškozené sítě proti komárům. Opravte poškozené obrazovky všech oken, větracích otvorů, podkroví.

Uzavřete mezery kolem otvorů pro inženýrské sítě, vodovodní potrubí, kabely. Opravte praskliny v podkladu, které by mohly umožnit hmyzu vniknout.

Odstraňte všechna hnízda divokých ptáků. Přesuňte palivové dřevo z domova. Vyměňte osvětlení verandy za hmyzí lampy. Zkontrolujte své mazlíčky, abyste se ujistili, že nemají tyto chyby v srsti.

Používání externích insekticidů může pomoci udržet triatomové chyby mimo váš domov.

Místo výskytu

Polibky žijí na kontinentech a v zemích s horkým podnebím: v Jižní a Severní Americe, Mexiku, Bolívii, Chile, Argentině, Brazílii atd. Kvůli časté emigraci občanů se hmyz začal objevovat v Kanadě, Texasu a některých zemích v západní část Tichého oceánu.

Vraždy žijí tam, kde je teplo, a vybírají si více chráněných míst. Raději se nacházejí vedle lidí nebo zvířat, aby mohli v noci volně lovit. Stávalo se, že byli nalezeni v hliněných chatrčích, v norách vačic a krys stromů.

Žije Rusko

V Rusku se tento dravý druh štěnice domácí nevyskytuje. Turisté by však měli při cestování do horkých zemí přijímat opatření, protože tento hmyz je nositelem smrtelné nemoci.

Hodnocení
( 1 odhad, průměr 4 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny