Podrobný přehled toho, jak různé druhy klíšťat vypadají: nejnebezpečnější, nejběžnější, jejich stanoviště a pokyny, co dělat po kousnutí klíšťaty

 • Divoká zvířata
 • >>
 • Pavoukovci

Roztoč jsou docela nebezpečná a nepříjemná zvířata, která se aktivují v teplé sezóně. Jsou to zástupci nejstarších obyvatel naší planety, přežili dinosaury. Evoluce nemá na tato zvířata prakticky žádný vliv, přežila beze změny a nádherně žije v moderním světě. Za jejich oběti jsou vybrána zvířata i lidé.

Původ druhu a popis

Foto: Tick

Foto: Tick

Klíště odkazuje na pavoukovce, kteří se živí krví zvířat a lidí. V dnešní době existuje obrovské množství odrůd tohoto druhu, až 40 tisíc.

Významnou epidemiologickou roli však hrají dva typy:

 • tajga klíště - jeho stanoviště je asijská a částečně evropská část kontinentů;
 • Evropské lesní klíště - stanoviště je evropskou pevninou planety.

Video: Zaškrtněte

Vědci dodnes nedosáhli shody o tom, odkud klíšťata pocházejí a od koho pocházejí. Hlavní věc je, že za milion let evoluce se prakticky nezměnily. Fosilní roztoč je velmi podobný modernímu primitivnímu jedinci.

Hlavní hypotézy o původu klíšťat jsou dnes následující:

 • neotenický původ. Klíšťata mohla pocházet z chelicerálních zvířat, která byla několikanásobně větší, ale byla v rané fázi svého vývoje;
 • původ z plovoucích larev tvorů, kteří byli zbaveni schopnosti se pohybovat a neměli centrální nervovou tyč;
 • došlo zkrácením životního cyklu zvířete, které bylo více specializované.

Druhá hypotéza byla dokonce přímo potvrzena. Bylo tedy nalezeno chelicerální zvíře se spojkou vylíhnutých vajec. Larvy těchto vajec jsou velmi podobné klíšťatům, vč. mají stejný počet nohou.

Biologická kontrolní opatření

K dnešnímu dni není známo jistě o žádném konkrétním druhu hmyzu nebo pavouků, jejichž strava zahrnuje přesně pasoucí se druhy škůdců. Existuje však řada druhů predátorů, které jsou známé svými útoky na klíšťata.. Tito lovci zahrnují dravé roztoče, malé brouky a pavouky.

Pokud jde o ochranu rostlin, je zde také uvedeno několik metod a podmínek, jejichž použití může snížit populaci klíšťat. Například plodiny s vysokým obsahem jetele jsou nejvíce ohroženy. Je třeba se vyhnout výsadbě náchylných plodin, jako je řepka, vlčí bob, vika a vojtěška, v blízkosti jetelových polí nebo pastvin, kde je tato rostlina nejlepší. Včasné a trvalé ošetření užitečných plodin z plevelů, zejména listnatých, poskytne ochranu před rozšířením klíštěte na pěstované rostliny.

Vzhled a funkce

Foto: Jak vypadá klíště

Foto: Jak vypadá klíště

Velikost klíštěte je malá, v závislosti na typu zvířete, pohybuje se od 0,1 mm do 0,5 mm. Protože klíšťata jsou pavoukovci, nemají křídla. Dospělý klíšťat má 8 nohou, zatímco non-sexuálně dospělý jedinec má 6.

Drápy a přísavky jsou umístěny na nohách, pomocí nichž jsou roztoči připojeni k rostlinám.Zvíře nemá oči, takže dobře vyvinutý senzorický aparát mu pomáhá v orientaci.Každý typ klíšťat má svou vlastní barvu, stanoviště a životní styl.

Zajímavý fakt: Senzorický aparát klíštěte, který je umístěn na končetinách, mu umožňuje cítit vůni oběti vzdálené 10 m.

Struktura roztoče je kožovitá. Jeho hlava a hrudník jsou roztavené a jeho hlava je nehybně připevněna k tělu. Obrnění roztoči dýchají se speciálně navrženým průduchem.

Klíšťata jsou docela nenasytní, ale v nebezpečných situacích mohou být bez jídla až 3 roky. Bohatým krmením klíšťata přibývají na váze více než 100krát.

Zábavný fakt: Vidět klíště pouhým okem je dost těžké. Například dejte dohromady tři klíšťata, jejichž velikost bude odpovídat interpunkčnímu bodu.

V průměru vývojový cyklus klíště trvá 3 až 5 let. Během tohoto dlouhého období si klíšťata dovolí pouze 3 jídla.

Dospělý

Dospělí mají mikroskopickou velikost. Délka těla tohoto klíště je 0,2–0,8 mm. Tělo má oválný tvar a dělí se na gnatosome a idiosome. Gnathosoma je

Fytoseiulus a jeho vejce
komplex částí úst. Zbytek těla představuje idiosom. Na idiosomu jsou čtyři páry chodících končetin. Barva těla má několik variací: může být od oranžovočervené po tmavě červenou a někdy dokonce třešňovou.

Přítomnost morfologických adaptací je charakterizována přítomností dlouhých hřbetních štětin a speciálně uspořádaných pretarů končetin. Díky těmto zařízením je fytoseiulus schopen klouzat mezi pavučinovými vlákny.

Predátoři jsou nymfy, deutonymfy, dospělí bez ohledu na pohlaví.

Kde žije klíště?

Foto: Zaškrtněte v Moskvě

Foto: Zaškrtněte v Moskvě

Klíšťata lze nalézt kdekoli na světě. Všechna klimatická pásma jsou vhodná pro jejich život, bez ohledu na kontinent, povětrnostní podmínky a teplotní režimy.

Nejvíce zarostlé travnaté místo, které podle všeho nevyvolává důvěru, může být absolutně bezpečné a naopak dobře upravený a zušlechtěný park s krajinným designem může být přelidněn klíšťaty a potenciálně nebezpečný.

Koneckonců přítomnost laviček a upravené trávy nezaručuje nepřítomnost klíšťat a nechrání před encefalitidou. Existuje velmi rozšířená víra, že klíšťata žijí na stromech a přesně tam čekají na své oběti a řítí se na ně přímo z větví.

Ale toto je docela běžný mýtus, který nemá nic společného s realitou. Klíšťata žijí v trávě a co nejblíže k zemi. Larvy roztočů jsou na trávě ve výšce 30 centimetrů až jednoho metru. Samotní roztoči sedí na vnitřních stranách listů rostlin vedle pěších stezek a zvířecích cest a lpí na každém, kdo se dotkne právě této rostliny.

Podle statistik klíště obvykle kousne dospělého do dolní části těla: nohy, hýždě, třísla. Ale drtivá většina dětí je pokousána v oblasti hlavy a krku. Ale v jednom i ve druhém případě jsou kousnutí jak do paží, tak do trupu.

Co klíšťata jedí?

Foto: Klíště v lese

Foto: Klíště v lese

Klíšťata se také liší ve způsobu krmení.

Na tomto základě je lze rozdělit do dvou skupin:

 • saprofágy;
 • predátoři.

Saprofágy konzumují organické zbytky. Proto jsou takoví roztoči považováni za velmi užitečné pro přírodu a lidstvo, protože určitým způsobem přispívají k tvorbě humusu. Existují však saprofágní roztoči, kteří se živí rostlinnou mízou. Jedná se o parazitické roztoče. Tento druh zvířat působí velké škody na zemědělství, protože může zničit sklizeň obilných plodin.

Existují roztoči, kteří jedí exfoliované částice lidské kůže - epidermis. Tito roztoči se nazývají roztoči nebo svrab.Roztoči stodola jsou vhodní pro krmení zbytky rostlin, které se rozkládají, vč. hnijící mouka a obilí.

Pro subkutánní roztoče je ideální volbou podkožní tuk, který přijímá lidské vlasové folikuly, a pro ušní roztoče tuk zvukovodů. Dravé klíšťata parazitují na jiných zvířatech a rostlinách. Pomocí nohou se roztoč, který saje krev, připojí ke své kořisti a poté se cíleně přesune na místo krmení.

Zajímavý fakt: Klíště sající krev si může jako oběť zvolit svého příbuzného, ​​býložravého klíště.

Vlastnosti charakteru a životního stylu

Foto: Zaškrtněte v Rusku

Foto: Zaškrtněte v Rusku

Klíšťata začínají být aktivní v polovině pozdního jara, konkrétně koncem dubna a začátkem května. Pro jejich probuzení je nutné, aby se Země ohřála na tři až pět stupňů. A to pokračuje až do konce srpna, začátku září, dokud teplota Země neklesne na stejnou značku. Populace a hustota klíšťat je přímo závislá na povětrnostních podmínkách. Pokud léto nebylo horké a se spoustou dešťů a zima byla zasněžená a ne krutá, pak příští rok se populace a hustota klíště zvýší.

Samice klíště po sání krve na začátku léta nebo koncem jara snáší vajíčka, ze kterých se objeví larvy, ale někoho kousnou až příští rok. Ale larva nebo nymfa, které letos čerpají krev z hostitele, přecházejí do další fáze vývoje také letos. Poté, co klíště vybralo kořist a nasalo ji, může trvat asi dvanáct hodin, než začne sát krev. Na lidském těle klíšťata preferují chlupaté oblasti, stejně jako za ušima, koleny a lokty.

Vzhledem k tomu, že klíšťata mají ve svém arzenálu sliny s anestetickým účinkem a antikoagulanty, je jejich kousnutí pro hostitele neviditelné. Maximální doba sání krve klíštěm je patnáct minut. Životnost klíšťat se liší v závislosti na druhu. Roztoči žijí od 65 do 80 dnů, ale roztoči žijící v tajze žijí asi čtyři roky. A bez jídla, v závislosti na druhu, žijí klíšťata od jednoho měsíce do tří let.

Nyní víte, proč je kousnutí klíštěte nebezpečné. Podívejme se, jak se chovají ve volné přírodě.

Biologické vlastnosti hmyzu

Pastvina nebo roztoč jetel entomologicky patří do rodiny Bryobia. Tento hmyz byl relativně nedávno identifikován jako škůdci ozimých plodin a pastvin v jižních částech naší země. Tento roztoč se dostal do prvních zpráv počátkem 20. století, ale až v posledním desetiletí byl aktivně studován a kontrolován, protože hmyz byl identifikován jako škůdci, kteří mohou způsobit značné škody v rostlinné výrobě.

Je třeba poznamenat, že kontrolu nad parazity komplikuje velké množství druhů klíšťat, stejně jako jejich malá velikost a nedostatek vhodných morfologických znaků, což činí identifikaci poměrně obtížným procesem.

V Rusku existuje nejméně sedm různých druhů Bryobia, které obývají rozsáhlé oblasti zemědělské půdy a pastvin.

Z těchto sedmi typů lze rozlišit tři, které jsou nejčastější. Je proti nim, že musí být veden účelný boj.

Sociální struktura a reprodukce

Foto: Encefalitida klíště

Foto: Encefalitida klíště

K rozmnožování klíšťat dochází různými způsoby, v závislosti na typu zvířete. Většina klíšťat je oviparous. Viviparous jedinci jsou méně časté. Jednotlivci jsou jasně rozděleni na ženy a muže.

Rozlišují se následující fáze vývoje zvířat:

 • vejce. V teplém období samice po plné nasycení krví snáší vajíčka. Průměrná hnízdo se skládá z 3 tisíc vajec. Tvar vajec může být odlišný, oválný i kulatý. Velikost vajíčka jako procento těla ženy není malá;
 • larva. Larva se z vajíčka vylíhla po několika týdnech.Okamžitě připomíná dospělého klíštěte, jediný rozdíl je ve velikosti, protože je menší. Larvy jsou aktivní za teplého počasí. Jako jejich kořist jsou vybírána malá zvířata. Plná saturace krví nastane během 3-6 dnů a poté larva zmizí;
 • nymfa. Klíště se jí stane po první dobré výživě. Je větší než larva a má 8 končetin. Rychlost jejího pohybu se výrazně zvyšuje, takže si může sama vybrat velká zvířata. Většina nymf často snáší chladné časy;
 • dospělý. Po roce nymfa vyroste v dospělého, ženského nebo mužského pohlaví.

Zajímavý fakt: Plodnost ženského klíště je 17 tisíc vajec.

Přirození nepřátelé klíštěte

Foto: Jak vypadá klíště

Foto: Jak vypadá klíště

V potravinovém řetězci zaujímají klíšťata jednu z nejnižších pozic. Co je hrůza a noční můra pro člověka, je svátek pro ptáky a ostatní, kteří je jedí. Existuje mnoho umělých způsobů léčby klíšťat. V tom však uspěla sama příroda. Existuje velké množství hmyzu a zvířat, která se nimi živí nebo do nich kladou vajíčka. Pavouci, žáby, ještěrky, vosy, vážky, to není úplný seznam těch, nevidí v klíště nebezpečí, ale jídlo.

Roztoči jsou také hubeni houbami, které způsobují různé druhy plísňových infekcí a chorob. Na základě těchto informací musíte pochopit, že hromadné pronásledování klíšťat nebo spalování trávy je katastrofa, protože bude narušena přirozená rovnováha, což povede ke smrti samotných klíšťat i druhů, které se jimi živí.

A tady, poté, co byl přírodní nepřítel smeten hladem, se může objevit nový roztoč, který se ještě silněji rozvíjí ve zbývajících oblastech přežívající trávy. Spalování trávy také spaluje spory rakve, které infikují klíště a zabraňují jejich množení a infikují je smrtícími infekcemi. A navíc po spálení vyroste nová tráva, ještě měkčí a lepší než ta předchozí, což má rozhodně příznivý vliv na nárůst populace roztočů.

Jaké jsou typy parazitů?

Paraziti jsou ty živé bytosti, které žijí a živí se, živí se pouze nebo žijí pouze na povrchu těla jiného živého organismu nebo v něm. Takové živé organismy, ve kterých nebo na kterých paraziti žijí, se nazývají hostitelé. Každý parazit tedy musí mít vždy svého vlastního hostitele, jinak termín „parazit“ ztrácí svůj význam.

Dalším rysem parazitismu je to, že jako potravní paraziti potřebují hostitelskou tkáň nebo potravu, kterou mají trávit (trávit). Je to také nezbytná podmínka pro parazitismus. Pokud vezmeme v úvahu situaci obecně, můžeme říci, že parazit nemůže existovat bez hostitele a hostitel bez parazita vždy existuje bezpečněji, protože parazitismus je vždy plný ztrát pro hostitele. Proto je přítomnost parazita vždy chorobou hostitele.

Klíště kousne člověka

Nejznámějšími příklady trvalého parazitismu jsou napadení hlístami, vši a podobná parazitická onemocnění. V tomto případě musí parazit vždy existovat v těle nebo na těle svého hostitele, aby přežil. Mimo tělo pána zemře.

Existuje také něco jako dočasný parazitismus, kdy se parazit na určitou dobu přichytí na nebo do těla svého hostitele, například kvůli snášení vajec nebo krmení. Klasickým příkladem jsou klíšťata sající krev. Dočasní paraziti také vždy budou potřebovat hostitele, nebo zemřou, nebo nebudou moci pokračovat ve své rase.

Často se setkáváme s pojmy - exoparazit a endoparazit. Toto je další charakteristika parazita, která udává, zda parazit žije na povrchu těla hostitele, nebo uvnitř. Červi jsou endoparaziti, klíšťata, vši jsou exoparazity.

Parazitické nemoci se nazývají invaze.Celkově lze jakékoli virové, bakteriální nebo plísňové onemocnění považovat za invazi, nicméně pro pohodlí byla vyvinuta samostatná klasifikace pro nemoci způsobené mikroskopickými parazity a začala se jim říkat infekce.

Hodnocení
( 1 odhad, průměr 4 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny