Nemoci koz a jejich léčba. Helminthiasis of koz Jak zacházet s kozami od klíšťat

Virová encefalitida se šíří ixodidovými klíšťaty, která žijí mezi trávou na spodních větvích keřů. Infekce se přenáší skusem, inkubační doba trvá 7-30 dní. V případě přepravy jsou příznaky výrazné nebo chybí. Je možné pít mléko, pokud byla koza kousnuta klíštěm, než ohrožuje, dále v našem článku.

Mouchy a klíšťata u koz

Mouchy slouží jako dobrý indikátor: když je jich kolem kozy obzvláště mnoho, znamená to, že zvíře není zdravé. Mouchy a klíšťata. V horkém letním období různé mouchy strašně znepokojují kozy na pastvinách i ve stodole, zvláště pokud jsou na nich oděrky nebo rány. Mouchy kladou varlata pod kořen ocasu (pokud kozy trpí průjmem) nebo na jiných místech (kde jsou rány), napadají hlavně mladá zvířata. Kozy můžete před tímto hmyzem chránit mazáním míst, kde jsou mouchy ochotnější přistávat dehtem nebo rybím olejem, přidáním parohového oleje nebo ASD-2.
Klíšťata se obvykle objevují na kozách pasoucích se na vzácných lesních pastvinách nebo se živí seno z rašelinných luk. Klíšťata žijí po celý rok na kozách a hromadí se hlavně v blízkosti hrtanu, kde prorazí kůži a sají krev a způsobí nesnesitelnou bolest. Škody, které způsobují při chovu vlněných koz, jsou nesmírně velké. Je velmi těžké se jich zbavit, nejspolehlivějším prostředkem je ostříhání, potom by měla být koza omyta tabákem (400 g na 1200 g vody) nebo navlhčena 3% roztokem kreolinu. Hnůj z těchto koz musí být dezinfikován.

Špatné návyky koz.

Mezi špatnými návyky kozy, kromě samomléka, které bylo zmíněno výše, je třeba poznamenat následující.

Převrácení kbelíku s popelem, aby se dostal na dno chutnějšího sedimentu, je u koz velmi běžné. Jakmile koza začne toto převracení kbelíku dělat, je nemožné ho odstavit; jediným způsobem je stát s ní nerozlučně, dokud nepije, nebo ji zalévat z ploché misky. Je třeba poznamenat, že kozy zdarma se ve stodole často udržují mnohem klidnější než ty neustále svázané.

Kozy, které jsou dlouho na vodítku, se snaží všemožně získat svobodu a za tímto účelem si navzájem pomáhají vysvobodit se z řetězu nebo lana. Tuto tendenci musí mít majitel na paměti, protože osvobozená koza se už vždy bude snažit odejít.

Kozy rohaté často opírají stěny stodoly, odtrhávají krmítka, proto je vhodné opláštit stěny deskami a přivázat krmítka ke stropu lany.

Igor Nikolaev

Doba čtení: 3 minuty

A A

U mužů pokrývá scutellum celé tělo. Neumožňuje růst těla. Muž proto pije trochu krve. U žen je scutellum malý. Stále je pod ním spousta místa. Žena může pít hodně krve, zatímco tělo se zvětšuje 5krát.

K prvnímu napadení hmyzem na zvířatech dochází v březnu nebo v dubnu. Období trvá 40 dní. Poté, co žena vypila krev, padá na zem: snáší vajíčka, ze kterých se objevují larvy. V srpnu až září se larvy proměnily v nymfy. Potřebují krev, aby existovali.

V září došlo k 2 útokům hmyzu na hospodářská zvířata. Nymfa se rychle rozvíjí a stává se z ní žena nebo muž. Cyklus se opakuje.V listopadu, v závislosti na regionu, hmyz spadne na zem. Mohou přežít až 7 měsíců bez jídla. Co se stane, když klíště kousne krávu? Můžeš jí vypít mléko?

Proč jsou klíšťata nebezpečná?

Co říkají odborníci na mléčné výrobky? Pokud je kráva kousnuta klíštěm, můžete pít mléko? Ixodids útočí na zvířata i na lidi. Hmyz se končetinami lpí na kůži. Vloží proboscis do kůže. Na proboscis jsou háčky, které bezpečně drží klíště. Punkce je bezbolestná.

Zvířata jsou nositeli viru encefalitidy. Spolu s krví se DNA viru dostane k hmyzu. Bude životaschopný nejen u dospělých mužů a žen, ale také u larev a nymf.

Klíště, které se dostane na kůži, přenáší virus spolu se slinami na nového hostitele, zvíře nebo osobu. Člověk onemocní klíšťovou encefalitidou. Skot je vůči této nemoci odolný. Pro ně to není nebezpečné, ale DNA viru může zůstat v jejich těle po dlouhou dobu.

Pokud je kráva kousnuta klíštěm encefalitidy, zvíře zůstane zdravé. Klíšťová encefalitida je lidská nemoc. Přenáší se krví. Nemoc je strašná. Velké množství lidí zůstává zdravotně postižených. Virus encefalitidy není zcela objasněn.

Odborníci varují, že původci nemoci mohou být přenášeni gastrointestinálním traktem, proto nedoporučují pít syrové kravské nebo kozí mléko. Po vaření se stává zcela bezpečným. Pokud byla kráva kousnuta klíštěm, můžete pít vařené, ale ne syrové mléko.

U dospělých zvířat jsou zaznamenány následující příznaky:

 • tělesná teplota prudce stoupá na 41 ° C; zvířata mají žízeň, odmítají jídlo, výtěžek mléka klesá;
 • dochází k rychlému dýchání a pulsu;
 • dochází k hyperemii sliznice očí; po 3 dnech zožltnou;
 • 2. den krávy vylučují moč stříkáním krve; zčervená;
 • 3. den zvíře přestane vstávat, zhubne, žvýkačka zmizí;
 • 5. den nastává smrt.

Veterinární lékař zkoumá krávu. Proveďte test krve a moči. Zohledňuje se sezónnost onemocnění, zkoumá se pastvina, zkoumají se klíšťata. Léčba se omezuje na destrukci pyroplasmat. Chemoterapie je předepsána. Intramuskulárně injikovaný "azidin", roztok 7%, dávka 0,0035 mg / kg.

Před vypuštěním zvířat na pastviny v březnu nebo v dubnu je nutné ošetřit kůži zvířat z klíšťat. Nejjednodušší je použít rostlinný olej. Můžete do něj přidat jakoukoli příchuť. Olej je často kombinován s éterickými oleji, skořicí, vanilkou, levandulí.

Roztok se aplikuje na srst zvířat v celém těle. Zvláštní pozornost je věnována problémovým oblastem: třísla, vemeno, pobřišnice, vnitřní strana končetin. Mezi chemikálie, které odpuzují hmyz, se používají:

 • „Dust sevina“: výrobci varují, že tento výrobek neobsahuje zakázanou látku DDT; u dospělých zvířat použijte roztok 1%, u telat 0,75%;
 • „Proteid“; koupací zvířata;
 • „Butox“; roztok 0,005%, hospodářská zvířata se stříkají z rozprašovací lahve;
 • Sebacil; pro kojící krávy se nepoužívají, pro telata je lepší nepoužívat; přípravek je určen k zavlažování zvířecích chlupů.

Pokyny pro chemikálie udávají, jak dlouho by mělo být mléko zlikvidováno. Mohou do něj vstoupit škodlivé látky a způsobit otravu telat a lidí. Neignorujte pokyny.

Dnes není neobvyklé najít v kozím mléce klíšťovou encefalitidu a další infekce. Nejvyšší riziko ulovení klíšťat je na jaře, kdy se počasí jen otepluje. Infekce vstupuje spolu s trávou do kozího těla, aniž by došlo k poškození zvířete.Pro člověka je klíšťová encefalitida velmi nebezpečným onemocněním, které způsobuje poruchy funkce mozku a nervového systému.

Používání repelentů

 • Destruktivní emulze. Vyvinuto na základě následujících sloučenin s insekticidním účinkem:
 • FOS;
 • pyrethroidy;
 • cypox, cyperil;
 • fipronilové insekticidy.

FOS

Existuje mnoho léků, které se používají k léčbě koz z klíšťat. Při jejich výběru byste měli věnovat pozornost omezení jejich použití. Mnoho léků je tedy u těhotných koz kontraindikováno. Nejznámější jsou Dichlorvos, Diazinon, Blotik. Při použití posledního léku nelze mléko použít k jídlu na den, maso - po dobu dvou týdnů.

Pyrethroidy

Nejpočetnější skupina insekticidních přípravků. Jsou určeny k ničení hmyzu na kůži zvířat, ochraně před jejich útokem a lze je použít ke zpracování pastvin. Nejznámější jsou Neostomazan, Butoks. Tsifox, Entomazan. Výrobci vydávají pokyny k použití, které jsou společné pro většinu léků, liší se dávkováním i ochrannými lhůtami. Při zavlažování koz pomocí Entomazanu C lze tedy od druhého dojení použít jako potravu mléko. Výběr masa je 10 dní.

Jak probíhá infekce?

Nositeli infekce jsou zpravidla domácí mazlíčci. Tento způsob přenosu bakterií se nazývá alimentární. Kozy jsou nejčastěji nemocné. Jakmile se dostane do krve zvířat, infekce v těle přetrvává po dlouhou dobu, nakazí se mléko a stane se nebezpečným pro konzumaci. Přenos infekce potravinami je charakteristický pro skupiny a rodiny. Každý rok se počet nemocných zvyšuje, což je způsobeno nárůstem počtu koz. Během svého života může zvíře několikrát onemocnět encefalitidou. Kravské mléko prakticky netoleruje prezentovaný virus kvůli krátké době jeho uchování v krvi.

Osoba se může nakazit klíšťovou encefalitidou po vypití infikovaného syrového mléka.

Infekce přichází do styku s trávicím traktem, je zadržována v epiteliálních tkáních. Po krátké době bakterie vstupuje do krevního řečiště, poté do vnitřních orgánů a imunitního systému. Konečným cílem je centrální nervový systém.

Příznaky nemoci

Po infikování klíšťovou encefalitidou se objeví následující příznaky:

 • teplo;
 • nevolnost, zvracení;
 • nespavost;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • rýma, kašel;
 • bolest hlavy.

Se správným přístupem a včasnou detekcí nemoci v počáteční fázi lze nemoc snadno vyléčit. V některých případech infekce postihuje nervový systém a vyvíjejí se nemoci, jako je meningitida, encefalitida a meningoencefalitida. Takové situace mohou vést k nepředvídaným výsledkům, někdy fatálním.

Onemocnění lze diagnostikovat na základě přítomnosti příznaků a předcházejících faktorů. Pokud se po konzumaci syrového mléka začaly objevovat výše uvedené příznaky, pak je podezření na klíšťovou encefalitidu oprávněné. Úplnou jistotu však mohou poskytnout pouze vhodné analýzy. K určení přítomnosti poškození nervového systému se provádí lumbální punkce. Studie umožňuje diagnostikovat meningitidu a krvácení. Chcete-li získat úplný obraz o nemoci, abyste si byli jisti, zda je osoba nakažena, či nikoli, měli byste provést. Přítomnost protilátek G a M v krvi naznačuje infekci těla. K určení, zda je v krvi a mozkomíšním moku klíště, se provádí PCR (polymerázová řetězová reakce). Kromě povinných studií na klíšťovou encefalitidu se provádějí testy na přítomnost dalších infekcí, jako je klíšťová borrelióza a další.

Léčba onemocnění se provádí pomocí antipyretických léků, kapátka, masáže a fyzioterapie.Infekce není přenášena vzdušnými kapičkami, infikovaný pacient nepředstavuje hrozbu pro ostatní.

Napadení klíšťaty

Výsledkem choroby je především porušení pravidel péče o ovce a nevhodné podmínky chovu stád. Jedná se o porušení hygienických norem, nekvalitní potraviny, přenos různých infekčních nemocí.

Napadení klíšťaty u ovcí

Mladá jehňata jsou obvykle infikována dospělými berany a ovcemi. Je důležité včas identifikovat infekci a přijmout vhodná opatření k jejímu boji. Chcete-li to provést, musíte se seznámit s příznaky nemoci.

Seznamte se s hlavními chorobami ovcí a jehňat.

Příznaky

Hlavní příznaky a příznaky napadení hmyzem jsou:

 • silné svědění. Je patrné, jak si ovce začaly hlodat vlastní kůži, otírat se o tvrdé předměty;
 • výrazné zarudnutí a škrábance na kůži se objevují na krku, ocasu a bocích;
 • kůže v česaných oblastech vypadá drsně, vlasy v této části vypadávají v chomáčcích a místa jsou holá;
 • objevují se oděrky a praskliny;
 • volné kousky vlasů visí kolem postižené oblasti.

Příznaky napadení klíšťaty u ovce

Průběh nemoci

Existují tři formy onemocnění:

 • latentní;
 • chronický;
 • ostrý.

Jehňata a dospělé stádo reagují na parazity velmi špatně. Neustále škrábají na různých předmětech, a proto se objevují rány a podráždění kůže, které začínají hnít. Příznaky jsou nejzávažnější kvůli dlouhým cestám a za vlhkého počasí, kdy je vysoká vlhkost. Akutní forma je považována za nejnebezpečnější pro zvířata.

Věděl jsi? Klíšťata vedou v seznamu všech členovců, pokud jde o různé infekce, které přenášejí. V přírodě bylo nalezeno více než 100 virů a desítky druhů bakterií.

Ovce velmi trpí infekcí, mají špatnou chuť k jídlu, jejich tělo je zcela vyčerpané, v důsledku toho je možná smrt. V případě, že infekce nebyla zjištěna, bude klíštěm po několika měsících ovlivněno celé tělo ovcí. Chronický průběh onemocnění lze obvykle nalézt u mladých jehňat. Ztrácejí váhu, spadne jim srst.

Na rozdíl od akutní formy s chronickou infekcí se svědění jeví méně, ale je přítomno. Období infekce nejčastěji spadá do léta. Před nástupem mrazu začíná vlna znovu růst a nemoc přechází do akutní formy.

Latentní forma onemocnění je charakterizována mírnými příznaky. Tato forma se vyskytuje výhradně u dospělých ovcí při vysokých teplotách venku, kdy se paraziti skrývají před horkem v silných záhybech kůže. U této formy dochází k mírnému svědění.

Léčebné činnosti

Klíšťová encefalitida se bojí vysokých teplot, zemře při 60 ° C do půl hodiny. Při teplotě 37 ° C žije bakterie několik dní. Viru se můžete zbavit vařením kozího mléka po dobu 2 minut. Odborníci doporučují jíst pouze vařené nebo sterilizované výrobky.

Lidé, kteří chovají domácí zvířata, musí dodržovat jednoduchá pravidla a vytvářet nepříznivé prostředí pro vývoj klíšťat. Abyste zabránili kozím chorobám v klíšťové encefalitidě, měli byste pravidelně sekat trávu, aktivně bojovat s hlodavci, odstraňovat listy a starat se o území. Kozy, které produkují mléko, se musí pást na speciálně připravených pastvinách.

Dodržováním těchto pokynů můžete omezit své šance na nakažení klíšťovou encefalitidou prostřednictvím kozího mléka.

Encefalitida je celá skupina několika nemocí, které mají zánětlivou povahu. V současné době se tento termín používá nejen pro infekci, ale také pro infekčně-alergické, toxické a alergické poškození mozku.

Škodlivost

Hmyz zraní kůži, přenáší nákazy.Protikladné informace pocházejí z různých zdrojů o nemoci koz s klíšťovou encefalitidou, která je pro člověka nebezpečná. U přežvýkavců neexistují žádné klinické projevy této patologie, ale existuje možnost, že bude virus izolován v mléce do 8 dnů po napadení klíšťaty.

Infekční metody

Pokud parazituje na kozě několik jedinců, vysávají značné množství krve, což způsobuje chudokrevnost. Pokus o odstranění klíštěte může oběti způsobit značné škody. Hlava hmyzu zůstává hluboko v kůži a způsobuje silný zánět.

Krevní roztoč

Historie výzkumu virů

Medicína již dlouho studuje encefalitidu, zatímco lékaři a vědci z různých zemí světa, včetně Ruské federace, to dělají. Autorem prvního klinického popisu nemoci byl domácí vědec A. Panov, který potřebné informace o nemoci poskytl již v roce 1935.

Skupina vědců z Pavlovského, Zilber, spolu s dalšími odborníky brzy studovali podrobněji klinický obraz encefalitidy, její epidemiologii a vyvinuli některé preventivní metody a pravidla.

Poprvé byl virus odstraněn v roce 1937 vědci z mozků mrtvých pacientů, stejně jako během experimentu s klíšťaty a divokými obratlovci z Dálného východu.

Zaměstnanci společnosti Rospotrebnadzor každý rok připomínají občanům země, že před konzumací mléka musí podstoupit dostatečně účinné tepelné ošetření, přinejmenším je nutné tento produkt dobře vařit.

Jak ukazují statistiky, téměř každý rok se v Rusku vyskytuje infekce virovou encefalitidou způsobenou mlékem. Hlavní cestou infekce je použití ovce nebo kozy, méně často se kravský mléčný výrobek stává nosičem, ve kterém škodlivé bakterie žijí asi 14 dní, a ve zakysané smetaně vyrobené z kontaminovaného mléka - 60 dní.

Vědci uvádějí, že pokud je zvíře kousnuto infikovaným klíštěm, pak se samo stane nositelem nemoci ve smazaných formách a v budoucnu se stane chronickým nosičem, když virus žije v krvi a mléce zvířete: kozy, krávy, atd.

Na kterémkoli trhu v kterémkoli městě v zemi můžete koupit syrové mléko, nepovolenou zakysanou smetanu, tvaroh, smetanu a další mléčné výrobky od místních farmářů. Mnoho rodin rád posílá své děti na venkov, kde klíšťata kousají nejen přímo lidi, ale také zvířata, která poskytují zdánlivě zdravou stravu. Před jídlem musí být každé mléko bez problémů převařeno.

Léčba pyroplasmidózy

Účinnost terapie a život skotu závisí na tom, jak rychle je léčba zahájena. Léky pro krávy od klíšťat: pyrotropní léky: Azidin-vet, Berenil atd.

Aby se zabránilo kousnutí kravských klíšťat, je nutné přijmout preventivní opatření:

 • k ochraně krávy musíte použít speciální spreje a emulze k vyplašení škůdců sajících krev, kteří jsou nastříkáni na zvířecí kůže;
 • pasou krávy pouze na čistých pastvinách, u nichž by měly být na začátku pastvy předem zkontrolovány;
 • po návratu z pastviny (v období nebezpečí výskytu „krvežíznivců“) musí být veškerý dobytek pečlivě vyšetřen na přítomnost parazitů a okamžitě odstranit klíště, pokud existují.

Mléko z krávy, u které je podezření na onemocnění, lze vypít až po vaření, protože virus lze přenést na člověka.

Známky encefalitidy

Hlavní příznaky encefalitidy jsou následující:

 1. Mezi obecné mozkové příznaky patří časté a silné bolesti hlavy, často lokalizované ve frontální oblasti, nevolnost, zvracení, strach ze světla, epileptické záchvaty. Osoba může být jen letargická nebo dokonce upadnout do skutečného kómatu.
 2. Centrální nervový systém také začíná selhávat: paréza končetin, silné podráždění, záchvaty.
 3. Horečka, vysoká horečka, zimnice.

V některých případech může být onemocnění asymptomatické, což komplikuje diagnostický proces. A pozdější léčba často není účinná a nemoc je smrtelná.

Aerosoly, spreje

Jak již bylo uvedeno, pro terapeutické a profylaktické účely se k léčbě zvířat velmi často používají insekticidní aerosoly a spreje.

Nejúčinnější prostředky pro klíšťata, komáry, komáry, ovce:

 1. Alezan.
 2. Extrasol.
 3. Oksarep.
 4. Kentaur.

Spray Extrasol
Spray Extrasol
Spreje se používají velmi pohodlně, ale stejně jako ve vodě rozpustné insekticidně-akaricidní přípravky nemají prodloužený účinek. Proto musí být zpracování krav prováděno systematicky, při dodržení četnosti dávek uvedených v pokynech.

Metody ochrany

Každý ví, že léčba encefalitidy často končí porážkou, po které pacient zemře. Proto je v tomto případě lepší zabránit nemoci, zabránit infekci, než se snažit ji vyléčit.

Hlavní metody ochrany proti klíšťové encefalitidě:

 1. Nejúčinnějším způsobem je vakcína, kterou mohou zdraví lidé používat. Injekce můžete podávat pouze v institucích, které k tomu mají licencované právo. V takové injekci je „zabitý“ virus nemoci, což umožňuje lidskému imunitnímu systému naučit se bojovat proti infekci, v důsledku čehož tělo produkuje protilátky, které zastavují vývoj nemoci.
 2. Jak bylo uvedeno výše, jakékoli získané mléko musí být dobře vařeno a teprve poté použito k jídlu nebo k přípravě různých pokrmů. To pomůže vyhnout se skutečné tragédii.
 3. Chcete-li snížit počet útoků klíšťat na domácí zvířata, musíte vytvořit nepříznivé podmínky prostředí pro tento infekční hmyz: neustále čistěte své území, nenechte růst trávy, zbavte se loňských listů, vyhubte hlodavce. Lepší je pást dojící zvířata na speciálně vytvořených pastvinách a po chůzi zkontrolovat zvíře na přítomnost nasátého klíštěte.

Pozornost! Pokud máte podezření na encefalitidu, musíte okamžitě navštívit lékaře! Včasná léčba může člověku pomoci úplně se zbavit nemoci, vyhnout se nepříjemným následkům a smrti.

Ochrana mléčné žlázy krávy

Chcete-li chránit vemeno krav před kousnutím hmyzu sajícího krev, veterináři doporučují používat speciální antiparazitární masti, mast, lékárny. Většina odrůd pijavic preferuje jemné, bezsrsté oblasti pokožky, takže nejprve trpí vemeno krav.

K ochraně mléčné žlázy krav se používají léky, které zahrnují eukalyptus, rozmarýn, levandule, vavřín, mentol a kafrový olej. Masti mají specifický štiplavý zápach, čímž odplaší hmyz sající krev. Mají antiseptický, dekongesční, protizánětlivý účinek.

Manipulace s vemene krav

Jak se klíšťová encefalitida přenáší mlékem?

Virus vstupuje do lidského těla trávicím a gastrointestinálním traktem po konzumaci syrového mléka, kde je fixován v epitelových buňkách a tkáních. Poté přes kapiláry vstupuje do oběhového systému, množí se v cévách a krevních leukocytech. Odtud migruje do orgánů imunitního systému, je zaveden do vnitřních orgánů, kde se replikuje. V budoucnu dojde k poškození centrálního nervového systému. Souvislost mezi kozím mlékem a klíšťovou encefalitidou je tedy zřejmá. Role infikovaných krav je díky krátké virémii mnohem menší, ale je třeba mít na paměti i tuto pravděpodobnost.

Jak to vypadá a na jakých částech těla se to projevuje

Ohniska onemocnění se objevují v hlavě, hrudníku, zádech a lopatkách.Roztoč proniká do vlasového folikulu, na své cestě ničí epiteliální buňky pochvy vlasového kořene zvenčí i zevnitř.

Přečtěte si o dalších chorobách skotu způsobených parazity: cysticerkóza, hypodermatóza, diktyokauulóza, thelazióza, anaplazmóza a babezióza.

V důsledku tohoto účinku již nelze chloupky obnovit. Porážka vlasových folikulů je doprovázena nekrotickými procesy, které dále vedou k hnisání. Riziková skupina zahrnuje mladé jedince ve věku od 3 měsíců. Nejpříznivějším obdobím pro rozmnožování roztočů demodexu je jaro-léto.

Příznaky demodikózy jsou:

 • přítomnost hrbolů na kůži, jejichž průměr nepřesahuje 10 mm;
 • ztráta vlasů v místě léze zvířete;
 • výskyt bílošedé voskovité látky v místě tlaku na tuberkulózy;
 • přítomnost vířivých útvarů vlasů s lepkavým obsahem;
 • svědění a zarudnutí u krav chybí.

Věděl jsi? Čich krav je slabší než u mnoha jiných zvířat, přestože krávy čichají půdu na louce, než začnou jíst trávu. Odmítnou jíst, pokud najdou například čerstvé hnojivo.

Co dělat, aby nedošlo ke kontrahování encefalitidy prostřednictvím kozího mléka

Původce patologie je zničen v horkém mléce při teplotě 60 ° C po 20 minutách. Skladováno při 37 ° C po dobu 2 dnů. K deaktivaci stačí 2 minuty vaření. Proto musíte používat pouze vařené nebo pasterizované mléko. Taková jednoduchá preventivní opatření jsou dostatečná k tomu, aby se zabránilo kontrahování encefalitidy přenášené potravinami.

Aby se snížila pravděpodobnost útoků klíšťat na domácí zvířata, je nutné vytvořit nepříznivé podmínky pro jejich stanoviště: vyčistit území, posekat trávu, odstranit loňské listy, provést deratizační opatření (v boji proti hlodavcům). Dojící kozy a krávy by se měly přednostně pást na speciálně určených pěstovaných pastvinách. Pokud nejsou přítomny, je nutné zkontrolovat zvířata, která se každý den vracejí z pastvy, na přítomnost nasátých klíšťat.

Alimentární cesta infekce má druhotný význam pro zachování viru klíšťové encefalitidy v životním prostředí, ale charakterizuje intenzitu epizootického procesu.

Lze akarodermatitidu vyléčit lidovými prostředky?

Lidové léky na roztoče svrab nemusí stačit k úplnému uzdravení. Jako další postupy se používají:

 1. Aplikace směsi zakysané smetany a střelného prachu.
 2. Tření česnekovým mýdlem na prádlo.

4 lžíce ghí se smíchají s kořenem elecampanu, vaří se, filtruje a ochladí. Přidejte síru (2 lžíce) a stejné množství dehtu. Prase nebo jiné zvíře chodí s výrobkem na těle několik hodin. Dále je zapotřebí litr vody na 50 gramů kořene. Produkt se vaří 20 minut. Masť, která již byla na postižených oblastech, se omyje výsledným vývarem. To vše by mělo být prováděno dvakrát denně.

Pokožka je navíc mazána zelenými ořechy, slunečnicovým olejem, levandulí a cigaretovým popelem.

Hodnocení
( 2 známky, průměr 4.5 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny