Lacewing žena v bytě: co to znamená a jak to rychle a efektivně odstranit

Ze dvou tisíc zástupců celé čeledi Chrysopidae je nejznámější lacewing obyčejný, malý dravý hmyz, jehož rozpětí křídel může dosáhnout 3 cm. Jeho larvy, které ničí škůdce, jsou velkým přínosem pro zemědělství. Za tímto účelem mnoho zahradníků na svých pozemcích speciálně usazuje krajky.

společné lacewing

Vzhled

Tento hmyz má velké fazetované oči zlaté barvy, pro které získal tak zajímavé jméno. Tělo je zelené. Na jeho horní části je jasně viditelný světle zelený pás.

Společná lacewing Chrysopa perla má nádherná světle zelená křídla. Jsou zcela průhledné a je z nich jasně vidět mnoho z nejjemnějších žil. Dospělý má štíhlé břicho, tři páry nohou a dlouhé pohyblivé antény.

Larva je světlé barvy kávy, má ostré zakřivené čelisti, které v ní rozdávají skutečného predátora. Na bezkřídlém červovitém těle pokrytém bradavicemi a chlupy jsou vidět malé oči. Jeho délka je asi 7 mm.

Společné lacewing má velmi dobrou reakci na ultrazvuk. Když ho uslyšela, okamžitě složila křídla a padla na zem, čímž uprchla z netopýrů.

obyčejný lacewing chrysopa perla

Popis hmyzu

Společným lacewingem je zelený hřeben s průhlednými křídly. Patří do rodu Chrysoperla, jehož zástupci se raději živí jiným hmyzem, a to jak na larevách, tak na dospělých pakomářích. Je nejaktivnější v noci a během dne se raději schovává v odlehlých rozích.

Na čekání na chladnou zimu létají pakomáři do hospodářských budov a lidských domů. Tam vylézají na odlehlá místa: například praskliny ve stěnách nebo nábytku.

Reprodukce

Během svého života, který trvá asi 2 měsíce, si samice lacewing vytvoří dvě spojky. Každý z nich obsahuje 100–900 vajec.

Fáze vývoje hmyzu:

 1. Vejce. Jsou připevněny ke spodní straně listů jemnými nitěmi. Nejprve jsou vajíčka zelená, ale pak postupně ztmavnou.
 2. Larvy. Objevují se po několika dnech a začínají aktivně jíst. Jejich hnědé nebo načervenalé tělo není dlouhé více než 7 mm. Mají dobře vyvinutý čelistní aparát. Při útoku na oběť se do těla vstříkne paralytický jed.
 3. Pupa, který se po několika línách stane dospělým pojídačem fleurů.
 4. Imago, připraven k reprodukci.

Larvy a dospělí jsou tak nenasytní, že případy kanibalismu nejsou mezi druhy neobvyklé. Ve středním pásmu se ročně dokáže objevit pouze jedna generace lacewings a v jižních oblastech se může vyvinout až 4 generace.

Místo výskytu

Tento hmyz je distribuován v různých oblastech - prakticky po celé Evropě, s výjimkou severní části, v severní Africe, jihozápadní Asii. Hlavními místy, kde se nachází, jsou smíšené lesy, parky a zahrady.

Společné lacewing, šetřící zásoby živin, přezimuje v nějaké štěrbině nebo dutině stromu. A také v tomto ročním období se nachází v místnosti, někde za šatníkem nebo obrazem.

Na jaře létá hmyz do lísky, vrby a rozkvetlých zahrad.

Přínosný hmyz. Beruška, brouk, včela, lacewing. Obránci zahradní a zeleninové zahrady

Tento hmyz je prostě koupán ve slávě.Každý ví, že užitečné včely jsou lidskými pomocníky. Nejen, že se aktivně účastní procesu opylování, ale také poskytují mnoho užitečných produktů: med, vosk, propolis a mnoho dalšího.

Mnoho z nich kombinuje zahradničení a včelařství. Úly mohou být instalovány přímo na zahradě nebo poblíž. Jablko, hruška, švestka, angrešt a některé další zahradnické plodiny nemohly přinést ovoce bez pomoci včel.

Je těžké přeceňovat přednosti tohoto hmyzu. Většinu opylovacích prací provádějí.

Kromě domácích včel existují i ​​divoké včely. Usazují se ve stinných lesích a výsadbách a někdy také létají do zahrad při hledání nektaru. Je těžké je domestikovat a nemá to smysl - je snazší je chovat doma.

Rozvoj

Za poměrně krátký život, který je přibližně 2 měsíce, tvoří běžné lacewing dvě spojky, obvykle nedaleko od míst, kde žijí mšice. Každá z nich může obsahovat od 100 do 900 vajec. Nejprve jsou zelené, ale postupně tmavnou.

Vejce jsou připevněna k úzké noze dlouhé až 3 mm a poté se podobají některým základům hub. Chcete-li vytvořit takový stonek, šněrování tlačí konec břicha na list a distribuuje hustou, rychle tuhnoucí kapku kapaliny, kterou poté vytáhne, zatímco zvedá břicho.

Další fází je larva. Vyvíjí se během 2-3 týdnů. Vylíhnutí se okamžitě roztaví a začne se krmit. Může sníst téměř sto mšic za den.

lacewing

Poté pomocí svého hedvábí utká larva oválný zámotek a přechází do další fáze - prepupae. Prakticky se nijak neliší, ale již má předpoklady dvou párů křídel.

Během příští lípy (po 3-4 dnech) se promění v kuklu, která zhruba za týden vyřízne určité dveře v blízkosti cely a vyplazí se. Poté se připojí k kokonu a po pěti minutách se narodí krásné stvoření, které se brzy stane vkusem.

V teplých oblastech se společné lacewing rychle rozvíjí, a proto jsou v jednom roce nahrazeny čtyři generace, v subtropickém pásmu dosahuje osmi. Ale na severu se objeví pouze jeden potomek.

Funkce životního cyklu

Pokud je průměrná denní teplota 26 ° C, životní cyklus hmyzu trvá 25-30 dní. Žena může položit 100-900 vajec na listy rostlin - to se obvykle děje v ohniskách škůdců. Larva prochází během 2–3 týdnů třemi fázemi vývoje a promění se v kukly. Poměr žen a mužů v populaci je přibližně 1: 1.

Dospělý hmyz se obvykle živí medovicou nebo nektarem. Larvy se živí mšicemi, na kterých obvykle parazitují. Hmyz se objevuje na jaře, když teplota vzduchu dosáhne asi 10 ° C. V této době se dostanou ze zimních přístřešků - štěrbin, trhlin, místností, vylezou zpod kůry a dalších klidných odlehlých míst.

Flernits jsou nejaktivnější večer, když padá soumrak. Přitahuje je elektrické světlo, takže mohou létat do domu nebo jiných osvětlených místností. Neletí vysoko, navzdory přítomnosti 2 párů křídel. Během dne se krajkáři obvykle schovávají pod listím, trávou a jinými stinnými plochami. Pohybují se, pouze pokud jsou vyrušeni.

Jídlo

Larvy tohoto druhu se kromě mšic živí také červy, různými rostlinnými a pavoučími roztoči, housenkami, vejci hmyzu, včetně bramborového bramboru Colorado. Nejoblíbenější pochoutkou pro ně je nicméně mšice hrachu. Zdá se, že kvůli tomu, že druhá obsahuje ve své stravě hodně bílkovin.

A aby se zamaskovala a chránila před sluncem, vezme larva kůži nasáté oběti na záda a přidá zrnka písku, kousky mechu, kůry a vytvoří si čepici.

Dospělý obyčejný lacewing sbírá pyl z květů, listů a stonků.Tuto zajímavou skutečnost dokázal vědec E. K. Grinfeld, který vložil několik kusů motýlů do nádoby a poté tam nalil pyl. Hmyz zaklepal na sklo a ztratil šupiny křídel. Když je Greenfeld vypustil, odložil malou kytici a poté nechal provlékat. Později v jejich střevech našel zbytky šupin spolu s pylem.

Proto mají fliernity příznivý účinek na rostliny křížovým opylováním. Sbírají také rosu, pijí šťávu z plodů jablek, hrušek a hroznů.

obyčejná lacewingová fotka

Ne všichni jedinci tohoto druhu jsou však civilisté. Mnoho z nich si zachovává své larvální přednosti a loví. Ničí mšice a různé škůdce mnohem víc než samotné larvy, protože žijí mnohem déle než oni.

Důvody pro vzhled lacewing v bytě

Dům, kde daná osoba žije, pro ně není jejich přirozeným prostředím. Je pro ni velmi těžké najít jídlo. Existuje několik hlavních důvodů pro přítomnost hmyzu v bytě nebo domě:

 1. Snížení teploty vzduchu. Hřeben se cítí dobře, pokud teplota vzduchu není nižší než 10 stupňů. Když je snížen, bude hledat teplé útočiště pro sebe.
 2. Výskyt mšic a jiných škůdců na domácích rostlinách. Tento hřeben letí všude při hledání jídla a může se dostat do bytu, přitahovaný velkým množstvím mšic na květinách balkonu nebo parapetu.
 3. Náhodný zásah. Může být přinesen z ulice na květiny, oblečení, ovoce nebo různé jiné předměty.Tyto pakomáři v bytě moc neublíží, zvláště pokud dorazilo jen několik druhů hmyzu. Velké množství z nich přinese hmatatelné nepohodlí. Někdo prostě nemůže snést létání pakomárů ve svém bytě. Booger je celý den v naprostém odpočinku. S nástupem večera odletí a ráda je na stropě, na závěsech nebo sedí na člověku, což je velmi nepříjemné.

Výhody pro člověka

Larva lacewing se používá při hubení škůdců a účinnost závisí na velikosti populace. Nejlepšího výsledku dosáhnete při nízké (střední) hustotě hmyzu.

Společný lacewing, jehož fotografie je v tomto článku, se usazuje až 3-4krát za měsíc tak, že na metr čtvereční je 10 až 15 hmyzu. S nárůstem počtu škůdců se zvyšuje hustota osídlení lacewing, protože s nedostatkem potravy mohou nenasytné larvy napadnout užitečný hmyz nebo jejich vlastní příbuzné.

Jak se zbavit zelených pakomárů

Hmyz není škodlivý, proto by nejprve měly být použity humánní způsoby řešení. Je vhodné využít přirozených rysů šněrování.

Upřednostňuje noční způsob existence, což znamená, že se ji snažíme „vyhnat“ z domu v noci nebo večer. Chcete-li to provést, vypněte světlo v domě a osvětlete ulici. Je vhodné otevřít všechna okna dokořán. Větrací otvory nebudou stačit. Oči hřebene neuvidí okenní tabuli a neúspěšně o ni udeří a nikdy neopustí místnost.

Pokud humánní metoda nefungovala, musíte použít radikálnější metody:

 1. Zapneme vysavač a „vyčistíme“ ním hmyz;
 2. Chemické postřikovače. Obvykle postihují pouze dospělé, kteří okamžitě zemřou. Místnost je zpracována s těsně uzavřenými okny. Pak je třeba jej dobře větrat, takže škodlivé výpary mohou poškodit nejen brouky, ale i lidi. Obyčejný Dichlorvos je vhodný ke zpracování;
 3. Fumigátoři. Tento moderní lék proti komárům a jinému škodlivému hmyzu se zaměřuje na kouzlení. Zvláště pokud se používá ultrazvukové zařízení. Po zachycení vibrací midge zamrzne a spadne na podlahu. Tato přirozená vlastnost pomáhá lacewům přežít v divočině a uprchnout před svými hlavními nepřáteli - netopýry.

Všechny tyto metody nefungují na larvách hmyzu a vejcích. V důsledku toho se po chvíli mohou objevit potomci. V bytě se to stává extrémně zřídka, protože pro lacewinga je těžké najít zdroj potravy pro budoucí larvy.

Měli byste zkontrolovat místnost, vejce mohou být umístěna na pokojových rostlinách. Jsou velmi malé, oválné, světle zelené barvy. List s larvami nebo vejci je odtržen a zničen.

Komachi může létat do domu, přitahovaný pokojovými rostlinami. Aby se tomu zabránilo, je nutné nastříkat domácí květiny následujícím roztokem: jedno balení vanilkového cukru se zředí v jednom litru vody. V létě, kdy je lacewing obzvláště aktivní, by se tento postřik měl provádět alespoň jednou týdně.

Není to příliš estetické, ale lepkavé pasti fungují efektivně. Jsou umístěny v blízkosti oken a pokojových rostlin. Hmyz se lepí na lepkavý povrch a téměř okamžitě umírá. Při hromadění hmyzu je zařízení nahrazeno novým.

Pokud se v dřevěném domě chová hodně zelených pakomárů, může to sloužit jako signál pro výskyt larev brouka červotočitého. Tento hmyz je velmi škodlivý a postupně ničí dřevěné podlahy. Po zničení larev brouka může lacewing "dobrovolně" opustit dům okny nebo ventilačním systémem.

Existuje několik dalších hlavních způsobů, jak se zbavit hmyzu:

 • Pesticid. Listy domácích rostlin jsou ošetřeny insekticidními látkami. Pod jeho vlivem umírají larvy a dospělí;
 • Teplota v místnosti stoupá. Zavřete okna a dveře a zapněte všechna topení v domě. Chyba netoleruje vysoké teploty a umírá velmi rychle.

Před použitím drsných metod kontroly hmyzu byste měli použít alternativní metody. Hmyz dělá více dobra než škody. V mnoha zemích existují specializované farmy pro chov krasavců, které se poté používají jako jedinečný prostředek k potírání zemědělských škůdců. Dům nebo byt není přirozeným prostředím tohoto roztomilého hmyzu, jen mu pomozte se nastěhovat.

Řada zjevných výhod pro zahradníky může málokdy potěšit majitele pokojových rostlin.

Často mohou do domu vstoupit pakomáři spolu s rostlinami, které byly do domu přivezeny z ulice (begónie, amaryllis, fialky, aloe a další). Když jsou tyto rostliny poškozeny škůdci, lacewing se podílí na jejich zničení, ale to nepřidává radost majitelům domů.

Se stavebními materiály, zejména se dřevem. V zimě se pakovci často plazí do štěrbin a mohou se tak dostat do domu.

Beruška hmyz

Bez ohledu na způsob vstupu do místnosti se mnoho lidí raději zbaví co nejdříve.

Mezi hlavní metody boje patří:

 • Večer otevřete okno vypnutím světla v domě a rozsvícením venku. Protože je hmyz přitahován elektrickým světlem, poletí k němu a opustí budovu;
 • Pokud se potřebujete rychle zbavit hmyzu, můžete použít vysavač. K tomu stačí shromáždit hmyz pomocí zařízení;
 • Použití speciálních sprejů, zejména „Dichlorvos“. Je důležité užívat aerosoly, když v domě nejsou žádní lidé;
 • Pokud se na rostlině objevil lacewing, může být nastříkán roztokem padesáti gramů vanilinu a jednoho litru vody;
 • Hmyz tohoto druhu netoleruje vysoké teploty příliš špatně, takže s ním můžete bojovat pomocí krbu nebo konvektoru.

Je však třeba připomenout, že lacewing je chránič rostlin a před zničením se doporučuje pamatovat si to a zvolit nejhumánnější metodu boje.

Lacewings jsou malý hmyz, který poskytuje mnoho výhod. Tento hmyz ničí různé druhy škůdců a neškodí rostlinám.Jedinou nevýhodou těchto pakomárů je skutečnost, že když vstoupí do domu, mohou majitelům způsobit určité nepohodlí. V případě potřeby je řešení problému v budově snadné.

Navrhujeme, abyste se seznámili s: Kdo jí bramborový brambor Colorado: přirození nepřátelé plejtváka malého

Navzdory užitečným vlastnostem patří lacewing k hmyzu, který se může v domě objevit, což majitelům přináší nepohodlí a nutí je hledat řešení, jak se ho zbavit.

K tomu může dojít z mnoha důvodů. Například rouno může během zimy žít v interiéru. To se také stane, když se na vnitřních rostlinách vyskytnou škůdci, a proto se bude jejich ničení účastnit lacewing. A další běžnou možností jsou opravné práce, v důsledku čehož byly do venkovského domu přivezeny stavební materiály a tento hřeben se s nimi pohyboval.

 1. Nejjednodušší je otevřít okno večer. Nejprve musíte otevřít okna nebo dveře, vypnout světlo v domě a rozsvítit ho venku. Flairnitsa určitě poletí do elektrického světla, čímž zbaví majitele venkovského domu jejich přítomnosti.
 2. Méně humánním způsobem je vysavač. Tuto metodu je třeba použít, když je výsledek nutný okamžitě.
 3. V prodeji jsou také speciální spreje na létající hmyz. K leptání rouna lze použít aerosol. Vhodné například „Dichlorvos“.
 4. Pokud se hmyz objevil na domácí rostlině, můžete jej ošetřit roztokem skládajícím se z 50 g vanilinu a 1 litru vody. Lacewing nepoškozuje pokojové rostliny, ale může se šířit po celém vašem domě.
 5. Fleurnice netoleruje teplo. Pokud v domě vytvoříte horké podmínky, veškerý hmyz zemře. To lze provést pomocí krbu, konvektoru a dalších věcí.

Před použitím hlavních metod, které ničí lacewing, byste si měli pamatovat všechny užitečné vlastnosti, které má, a pokud je to možné, zvolit humánnější metodu.

prospěšný hmyz na zahradě

Lacewing je prospěšný hmyz, který jí mšice, čímž pomáhá chránit vegetaci na jejich chatě. Existují však chvíle, kdy se v obytné budově objeví hmyz, který způsobuje jeho obyvatelům nepohodlí.

Tento pomíjivý hmyz byl pojmenován „lacewing“ pro své úžasně krásné, zlaté oči.

Trichogramma

Tento mikroskopický parazitický hmyz má velkou výhodu právě díky svému životnímu stylu. Larvy trichogramma mohou žít pouze na úkor jiných organismů - vajíček a larev jiného hmyzu.

Je pozoruhodné, že pro parazitismus Trichogramma vybírá pouze spojky škůdců. Tento prospěšný hmyz je nebezpečný pro více než 90 druhů škodlivých motýlů, které se živí listy a plody.

Znalost přírodních zákonů pomáhá výrazně usnadnit život a výrazně snížit náklady na úklid. Pokuste se spřátelit s malými zahradními pomocníky, neodhánějte je z místa nebo je nezničte a díky nim můžete získat vynikající sklizeň bez použití chemie.

Lev mšice

Další neúnavný bojovník s mšicemi je příbuzný lacewing. Lev mšice a jeho larvy se živí výhradně mšicemi, aby jeho populace nerostla do gigantických rozměrů. Tento hmyz používají nejen letní obyvatelé, ale také profesionální farmy. Ve specializovaných prodejnách můžete dokonce zakoupit vajíčka tohoto hmyzu, která lze později umístit do skleníků a venku.

Další neúnavný bojovník s mšicemi je příbuzný lacewing. Lev mšice a jeho larvy se živí výhradně mšicemi, aby jeho populace nerostla do gigantických rozměrů. Tento hmyz používají nejen letní obyvatelé, ale také profesionální farmy.Ve specializovaných prodejnách můžete dokonce zakoupit vajíčka tohoto hmyzu, která lze později umístit do skleníků a venku.

Životní aktivita

Když majitelé znají zvláštnosti životního stylu a chování fliernitů, bude pro ně snazší chránit své domovy před invazí. Pomůže to také zahradníkům, naopak, vytvořit příznivé podmínky pro jejich chov, a proto má obyčejné lacewing jedinečné vlastnosti chování. Zde je několik z nich:

 • maximální aktivita dospělých je večer;
 • netoleruje dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu záření;
 • usazuje se na stinných a vlhkých místech: pod listím nebo v trávě;
 • midges začnou plazit ze svých úkrytů na jaře při teplotách nad 10 ° C;
 • hrnou se k jasnému světlu elektrických lamp, čímž pronikají do domu;
 • položte několik desítek vajec (na dlouhá vlákna) poblíž kolonií mšic.

Larvy zimují v podkrovích, ve štěrbinách domů nebo pod kůrou stromů. Pokud se jich majitelé chtějí zbavit, musíte se snažit je odtud vytáhnout.

Tyto „obránce“ najdete na osobním pozemku nebo zeleninové zahradě. Ti, kteří se zabývají skleníky, by měli být také pozorní na vzhled světlic. Přesto odborníci doporučují dokonce přidat tyto „sanitáře“ do vaší zeleninové zahrady, zahrady nebo skleníku. Pomohou zbavit se desítek škůdců.

Strava

V přírodě existují dva typy pakomárů: predátoři a nedraví jedinci. Ty se živí výhradně neživými organismy: sekrety mšic, pylu nebo květního nektaru. Na otázku, zda je lacewing škůdcem nebo ochráncem, lze jednoznačně odpovědět, že působí ve prospěch zahradníků. Jeho larvy jedí více než 80 druhů škůdců, například:

 • housenky;
 • pavoučí roztoči a jiné druhy roztočů;
 • štíty;
 • mšice a jejich larvy;
 • můry;
 • Vejce bramborového bramboru Colorado;
 • křískovití;
 • červi;
 • krtek;
 • jedovaté pavoučí kokony.

Hřeben se živí pouze měkkým hmyzem. Po dobu 7 dnů každý jedinec zabije až 200 mšic, hmyzu nebo vajec. Plodnost žen se v životě pohybuje od 200 do 400 vajec.

Jaký způsob života

Během dne létají neochotně - jedná se o noční hmyz, často je přitahuje světlo lamp a pouličních lamp. Za slunečných dnů raději sedí v trávě v atmosféře vlhkosti a chladu. Některé druhy se živí pylem, nektarem, jiné jedí drobný hmyz a nepohrdnou ani svými příbuznými.

Běžný lacewing letí rychle, je extrémně nenasytný, může zničit až stovky rostlinných škůdců denně, což z něj činí žádoucí hmyz v zahradách a zeleninových zahradách. Mnoho specialistů, kteří se podílejí na pěstování rostlin, jej praktikuje ve své zahradě.

Hřeben ožívá hibernací při teplotách nad 10 ° C; ve vyprahlém a horkém podnebí umírá.

Hodnocení
( 2 známky, průměr 4.5 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny