Nutriční vlastnosti různých druhů švábů: jak švábi fungují, co jedí, jak otrávit


Jaké potraviny preferuje domácí hmyz?

Švábi jsou všežravý hmyz. Zařízení trávicího systému jim umožňuje trávit absolutně jakékoli jídlo. Absorbují stejně dobře:

 • moučné výrobky (chléb, těstoviny, cukrovinky);
 • cereálie;
 • zelenina a ovoce;
 • olej a tuk;
 • maso a droby.

V případě hojnosti potravin švábi preferují potraviny s vysokým obsahem sacharidů, bílkovin a lipidů. Při absenci gastronomického sortimentu však nepociťují velké nepohodlí a snadno přecházejí na méně výživné látky:

 • papír;
 • kůže;
 • lepidlo;
 • přírodní látky a kožešiny;
 • domácí rostliny.

Mohou také tvořit základ stravy švábů po dlouhou dobu.

Jsou mořské šváby jedlé

Lidé nejí jen hovězí maso, drůbež, ale také maso exotických zvířat a hmyzu. Existují také gurmáni, kteří je používají při přípravě mořských švábů. Je to proto, že maso korýšů je považováno za výživné.

V naší zemi je málo pokrmů s takovými korýši, protože naši lidé saduria entomon nerozumí atraktivitě této pochoutky. Je to proto, že tento hmyz není příliš atraktivní.

Někteří lidé si myslí, že šváb je nebezpečný. Ale to není pravda. Jediným nebezpečím pro člověka je, že korýši narazí na šprota, který se prodává v našich obchodech. K tomu dochází v důsledku skutečnosti, že úlovek je špatně zpracován nebo nesprávně vyčištěn.

Mnohým rybářům se podaří chytit mořského švába, který k lovu používá sítě. Procesu třídění je věnována malá pozornost, a proto se v konzervách nacházejí korýši.

Zachycení korýši ve Finském zálivu jsou jedlí. Před jídlem je nutné provést tepelné ošetření. Proto ji připravují pouze skuteční kuchaři.

Mořský šváb je důležitým článkem v potravinovém řetězci ve sladké nebo slané vodě. Často jej zapínají milovníci exotického hmyzu nebo zvířat.

iv>

Hluboce smažené štěnice, sýr larev, vařené vosy, smažené mravenci, kobylky s avokádem a další nezapomenutelné pokrmy z hmyzu
Smažené bambusové červy
Kde: Thajsko, Čína, Latinská Amerika Pro Thajce je talíř smažených bambusových červů na másle stejně tradičním způsobem, jak zahájit jídlo, jako je pro Evropany salát nebo polévka. Jejich chuť a struktura poněkud připomínají popcorn, i když nemají žádnou zvláštní výraznou chuť, ale jsou velmi výživné. Ve skutečnosti to nejsou vůbec červi, ale larvy travních můr z čeledi travních můr (Crambidae) žijících v bambusu. Tradičně se sklízejí řezáním bambusových stonků, ale v poslední době byly komerčně dostupné na farmách a zabaleny do pytlů jako hranolky. Bizarre Food products lze zakoupit například v Anglii. Kromě Thajska se bambusové červy s chutí konzumují v Číně a Amazonii. Rákos brouk ražniči

Kde: Východní Indonéští brouci, velcí a lesklí brouci s dlouhými anténami, jsou rozmístěni po celém světě a v Rusku je jich mnoho.

v anglicky mluvícím světě se nám také říká dřevorubci - brouk Kozoroh.Larvy tesaříků nalezené v kořenech ságových palem jsou ve východní Indonésii velmi oblíbeným venkovským jídlem. Kvůli mastným a šťavnatým larvám Indonésané někdy anulují malé palmové háje a poté je opatrně navlékají na větvičky a smaží je na ohni. Mají jemné maso, ale velmi hustou pokožku, kterou je třeba dlouho žvýkat. Larvy chutnají jako mastná slanina. Larvy mají ještě jednu aplikaci: vesničané je používají jako štětec na uši - živá larva je vtlačena do ucha, drží ji za ocas prsty a rychle jí ušní vosk.

Sýr se sýrovými muškami

Kde: Sardinie Tento sýr je důkazem toho, že hmyz se konzumuje nejen v Africe a Asii. Casu marzu je důležitá sardinská specialita: sýr vyrobený z nepasterizovaného kozího mléka se živými larvami mouchy sýra Piophila casei. Pro většinu milovníků sýrů není casu marzu jen zralý nebo niva, ale úplně shnilý sýr s červy. Přísně vzato to tak je: jedná se o obyčejné pecorino, od kterého je odříznuta horní vrstva, aby do ní sýrová muška mohla bez překážek ukládat vajíčka. Larvy, které se objeví, pak začnou jíst sýr zevnitř - kyselina obsažená v jejich zažívacím systému rozkládá tuky v sýru a dodává mu zvláštní měkkost.

> Kapalina dokonce vytéká - říká se jí lagrima, což znamená „slza“. Na Sardinii je casu marzu považován za afrodiziakum a je tradičně konzumován červy. Navíc se věří, že casu marzu je bezpečné jíst pouze tehdy, když jsou larvy naživu. Není to snadné: narušené larvy dosahující délky centimetru mohou vyskočit ze sýra až do výšky 15 cm - bylo popsáno mnoho případů, kdy se dostaly do očí někomu, kdo sýr vyzkoušel. Milovníci casu marzu proto často jedí tento sýr s brýlemi nebo si ho natírají na chléb a zakryjí sendvič rukou. Odstranění larev ze sýra se však nepovažuje za trestný čin. Nejjednodušší je dát kousek sýra nebo sendviče do papírového sáčku a pevně jej uzavřít: lapající larvy začnou vyskočit. Když přestane střílet v sáčku, sýr se dá jíst. Samozřejmě, že casu marzu nesplňuje žádné hygienické normy Evropské unie a bylo na dlouhou dobu zakázáno (bylo možné ho koupit pouze na černém trhu za cenu, která je dvakrát vyšší než cena běžného pecorina). Ale v roce 2010 byl casu marzu prohlášen za kulturní dědictví Sardinie a znovu povolen. Sušené mopanové housenky s cibulí

Kde: Jihoafrická republika Sušené housenky můry, Gonimbrasia belina, jihoafrický druh pávích očí, které žijí na mopanech, je hlavním zdrojem bílkovin pro Jihoafričany.

Sbírat tyto housenky v Africe je docela vážná věc: v supermarketech a na trzích najdete ručně sušené i uzené a nakládané housenky v plechovkách. Chcete-li připravit housenku, musíte nejprve vytlačit její zelená střeva (obvykle jsou housenky jednoduše vymačkané v ruce, méně často jsou řezány podélně, jako hrachová luska), poté vařeny ve slané vodě a sušeny. Sušené na slunci nebo uzené housenky jsou velmi výživné, téměř nic neváží a mají dlouhou trvanlivost, ale nemají zvláštní chuť (nejčastěji se srovnávají se sušeným tofu nebo dokonce se suchým dřevem). Proto se obvykle smaží do křupava s cibulí, přidávají se k dušeným masům, dusí se v různých omáčkách nebo se podávají s kukuřičnou kaší sadza. Velmi často se však mopan konzumuje syrový, celý nebo jako v Botswaně po odtržení hlavy. Chutnají jako čajové lístky. Housenky se sbírají ručně, obvykle se tím zabývají ženy a děti. A pokud v lese patří komukoli, pak je sběr housenek na sousedních stromech považován za špatnou formu. V Zimbabwe ženy dokonce označují stromy svými housenkami nebo nosí mladé housenky blíže k domovu a zakládají zvláštní plantáže. Vařené vosy

Kde: Japonsko Starší Japonci stále respektují vosy a včely vařené různými způsoby. Jedním z takových pokrmů, hachinooko, jsou včelí larvy vařené se sójovou omáčkou a cukrem: průsvitná, sladká karamelová hmota, která se hodí k rýži.

vaří se také vosy - jídlo s nimi se nazývá jibatinooko. U starších Japonců toto jídlo připomíná poválečné roky a systém přídělového systému, kdy se v Japonsku obzvláště aktivně konzumovaly vosy a včely. Je to stálá poptávka v tokijských restauracích, i když je to nostalgická atrakce. Hatinoko a jibachinoko jsou obecně považovány za poměrně vzácné speciality prefektury Nagano. Smažené černé vosy jsou o něco častější: někdy se podávají s pivem v japonských tavernách. Další specialita, rýžové sušenky se zemskými vosy, se vyrábí ve vesnici Omachi. Jedná se o malé sušenky s dospělými vosami, které tam jsou uvízlé - každý má od 5 do 15 vos. Japonská jídla vyrobená z divokých vos a včel nejsou levné: není možné uvést tento podnik do chodu, samotná příprava je poměrně pracná. Lovci vos a včel vázat dlouhé barevné nitě na dospělé a sledovat tak jejich hnízda. V japonských obchodech však najdete také konzervované včely - obvykle tímto způsobem včelařské farmy prodávají přebytek. Bource morušového smažené se zázvorem

Kde: Čína, Korea, Japonsko, Thajsko Město Suzhou a jeho okolí je známé nejen vysoce kvalitním hedvábím, ale také poměrně vzácnými pokrmy z kukel bource morušového. Jak víte, housenky bource morušového se obalují tenkou, ale silnou hedvábnou nití.

kokonu, rostou jim křídla, tykadla a nohy. Než se to stane, obyvatelé Suzhou je uvaří, odstraní zámotek a poté je rychle smaží ve woku - nejčastěji se zázvorem, česnekem a cibulí. Něžné larvy, zvenčí křupavé a uvnitř měkké, se však úspěšně kombinují s téměř jakoukoli zeleninou a kořením. Když jsou správně uvařené, chutnají jako kraby nebo krevety. Larvy bource morušového nejsou v Koreji o nic méně populární. Misky beondegi, vařených a dušených červů nebo dušených červů se nacházejí po celé zemi. A v obchodech se prodávají konzervované bource morušového, které musí být před použitím vařeny. Jsou také milovaní v Japonsku, zejména v Nagatu, a japonský astrofyzik Masamichi Yamashita dokonce navrhuje zahrnout bource morušového do stravy budoucích kolonistů Marsu. Smažené mravenci

Kde: Mexiko, Kolumbie, Austrálie, Jižní Afrika Mravenci jsou po kobylkách nejoblíbenějším jedlým hmyzem na Zemi. V Kolumbii se namísto popcornu dokonce v divadlech prodávají smažené mravenci. Nejvíc ze všech v Kolumbii milují ženské mravence s vejci. Jsou chyceni v deštivých dnech, kdy voda zaplaví mraveniště a ženy se dostanou ven. V nejjednodušší rustikální verzi se připravují tak, že se zabalí do listů a trochu se udrží nad ohněm. Je to křupavé, sladké občerstvení s výraznou ořechovou chutí. Ale nejchutnější mravenci, takzvaný „med“, se nacházejí v Austrálii. Živí se sladkým nektarem a přenášejí jej v oteklé břicho na břiše (v ruské literatuře se jim říká „mravenčí sudy“). Tyto průhledné bubliny jsou mezi australskými domorodci považovány za sladkou pochoutku. Kromě toho se v Jižní Africe a polopouštěch v Severní Americe nacházejí dva rody mravenců.

Hluboce smažené vodní brouky

Kde: Thajsko, Vietnam, Filipíny Velké vodní brouky - hmyz z čeledi Belostomatidae - žijí po celém světě, většina z nich v Americe, Kanadě a jihovýchodní Asii. Ale pokud jsou pro Američany jen velký hmyz, jehož kousnutí někdy nezmizí po dobu dvou týdnů, pak v Asii se vodní brouci jedí s potěšením.Asijská odrůda, Lethocerus indicus, je největší v rodině o délce 12 cm, takže je Thajci jednoduše smažte a podávejte je se švestkovou omáčkou. Maso z vodních chrobáků chutná jako krevety. Zároveň se v Thajsku jedí celé, na Filipínách se odtrhávají nohy a křídla (a v této formě se k nim podávají silné nápoje jako svačina) a ve Vietnamu z nich dělají velmi voňavý extrakt , který se přidává do polévek a omáček. Jedna kapka stačí na misku polévky. Kobylky s avokádem

Kde: Mexico Grasshoppers, jak víte, jedl také Jana Křtitele: štiplavý, kterého se zmocnil divokým medem, jsou kobylky, blízký příbuzný kobylky. Mohli to pochopit Mexičané, pro které jsou kobylky prakticky jejich národní potravou. Kobylky se jedí všude v Mexiku: vařené, syrové, sušené na slunci, smažené, namočené v limetkové šťávě. Nejoblíbenějším pokrmem je guacamole s kobylkami: hmyz se rychle smaží, v důsledku čehož okamžitě změní barvu ze zelené na načervenalé, smíchá se s avokádem a rozetře se na kukuřičné tortille. Jako každý malý pečený hmyz nemá ani pečený kobylku výraznou vůni a obvykle chutná jako olej a koření, ve kterém byl smažen. Kobylky, s nimiž obchodují pouliční prodejci v jihovýchodní Asii, jsou jednoduše převařené chitinové obaly. Obecně se kobylky jedí všude, kde se konzumuje hmyz. Kobylky vařené ve slané vodě a sušené na slunci se konzumují na Středním východě, v Číně jsou navlečené na špízích jako kebab a v Ugandě a okolních oblastech se přidávají do polévek. Je zvláštní, že v Ugandě donedávna ženy nesměly jíst kobylky - věřilo se, že potom porodí děti se zdeformovanými hlavami. Vážky v kokosovém mléce

Kde: Bali vážky mohou dosáhnout rychlosti až 60 km / h, takže jedlé vážky jsou skutečné rychlé občerstvení. Chytají a jedí je na Bali: není snadné chytit vážku, k tomu používají tyčinky potřené lepkavou stromovou šťávou. Hlavním problémem je dotknout se vážky touto hůlkou plynulým a zároveň rychlým pohybem. Ulovené velké vážky, které jsou předem odříznuty od křídel, jsou buď rychle smažené na grilu, nebo vařené v kokosovém mléce se zázvorem a česnekem. Vážky se vyrábějí také jako bonbóny smažením na kokosovém oleji a posypáním cukrem. Vážky v kokosovém mléce

Kde: Bali vážky mohou dosáhnout rychlosti až 60 km / h, takže jedlé vážky jsou skutečné rychlé občerstvení. Chytají a jedí je na Bali: není snadné chytit vážku, k tomu používají tyčinky potřené lepkavou stromovou šťávou. Hlavním problémem je dotknout se vážky touto hůlkou plynulým a zároveň rychlým pohybem. Ulovené velké vážky, které jsou předem odříznuty od křídel, jsou buď rychle smažené na grilu, nebo vařené v kokosovém mléce se zázvorem a česnekem. Vážky se vyrábějí také jako bonbóny smažením na kokosovém oleji a posypáním cukrem. Uhlí pečené tarantule

Kde: Kambodža Černé smažené tarantule, které vypadají jako lakované spálené uhlíky, jsou v Kambodži běžným pouličním jídlem. Úspěšný chytač tarantule dokáže denně ulovit až dvě stě jedinců. Jsou prodávány velmi rychle. Kambodžské tarantule jsou smažené na woku se solí a česnekem - jejich maso chutná jako kříženec kuřete a ryby. Velké tarantule o průměru až 28 cm se jedí ve Venezuele jednoduše jejich pražením na uhlí. Trochu elegantnější způsob přípravy tarantule se používá v Japonsku: tam se nejprve odtrhne břicho pavouka, pak se vlasy oholejí a rychle se smaží v tempuře. Předpokládá se však, že nejchutnějšími pavouky nejsou tarantule, ale pavouci z čeledi Nephilidae, kteří se jedí na Nové Guineji a Laosu. Tito pavouci chutnají po smažení jako arašídové máslo.

Na planetě žije asi 1900 jedlých druhů hmyzu

z nichž polovina jsou běžné potravinové produkty pro mnoho zemí. Přestože západní svět není nijak zvlášť nakloněn jídlu
červi, švábi
a
pavouci
Například Asiaté jsou na to už dlouho zvyklí a
nepovažujte procházení stvoření za něco nechutného.
Odhaduje se, že dvě miliardy lidí na planetě každý den jedí nejrůznější druhy hmyzu syrové i vařené.

Hmyz je bohatý na bílkoviny, vlákninu, zdravé tuky a dokonce i životně důležité vitamíny!

Například, moučný červ

- larva brouka
potemní brouci
určitý druh, který žije v mírných oblastech planety. Tito červi jsou bohatí na bílkoviny, vitamíny a minerály a nutriční hodnotu
srovnatelné s masem a rybami
... Dalším velmi užitečným produktem je kobylka, kterou lze umístit na stejnou úroveň jako hovězí maso, ale tento hmyz
žádný tuk, takže je dietní.
Rostoucí červi v zajetí není tak drahý

jako chov krav, prasat a ovcí. Hmyz nepotřebuje tolik potravy, kolik velká zvířata potřebují k produkci bílkovin. Ekologicky rostoucí hmyz
neškodí planetě totéž jako chovat dobytek.
15 hmyzu pro zdraví

Další zajímavý fakt: mnoho hmyzu jsou škůdci, a pokud je člověk sní, není třeba používat škodlivé pesticidy

k ochraně plodiny. Sběr a zpracování hmyzu navíc zajistí zaměstnání pro více lidí, zejména v rozvojových tropických zemích, kde žijí.

Ale jak ze západních lidí udělat hmyzožravce

pokud nikdo nejedí hmyz po velké množství generací? Navrhujeme, abyste se nejprve seznámili s nejoblíbenějším jedlým hmyzem a pokrmy z nich, z nichž některé lze nazvat
skutečné lahůdky.
Mezi brouky, kteří se nejčastěji jedí, existují jeleni brouci, brouci

a
nosorožci
... Obzvláště je milují žijící lidé
v povodí Amazonky, v některých částech Afriky
a další oblasti pokryté hustými tropickými lesy nebo mírnými lesy. Tyto druhy brouků žijí v korunách stromů, v kulatinách a na úpatí stromů.

Je známo, že domorodí Američané je pečou na uhlí a jedli jako popcorn

... Tento hmyz snadno přeměňuje dřevní buničinu na snadno stravitelné tuky. Brouci mají také více bílkovin než jakýkoli jiný hmyz.

Tento hmyz je možná nejroztomilejší ze všech. Kdo neobdivoval hladce vlající vícebarevné motýly létající z jedné květiny na druhou? Ukázalo se však, že i oni neváhejte jíst

... Přesněji řečeno, jejich larvy a kukly, které jsou bohaté na bílkoviny a železo.

Tato jídla jsou velmi oblíbená v afrických zemích a jsou vynikajícím doplňkem pro děti a těhotné ženy, které mají nedostatek těchto živin. V Střední a Jižní Amerika

Mastné a masité housenky, které žijí na rostlinách agáve a proměňují se v motýly, jsou vysoce ceněny jako jídlo a jsou dokonce přidávány do slavného mexického alkoholického nápoje agáve.

Použití červů k jídlu umožňuje udržet jejich počet pod kontrolou

.

Vážíme si toho včely

, protože dávají zdravý a chutný med, ale včely -
není to jen cenný med, ale také cenné „maso“
... Původní obyvatelé Asie, Afriky, Austrálie, Jižní Ameriky a Mexika tento hmyz, respektive jeho larvy, jedí.

Potomci včel ve formě vajíčka, kukly nebo larvy

které jsou skryty v plástech, se konzumují jako arašídy nebo mandle. Říká se, že chutnají jako piniové oříšky.

Pravděpodobně si myslíte, že pro přípravu jídla z mravenci

může být zapotřebí obrovské množství tohoto hmyzu. ale
ve 100 gramech
červené mravenci (tj. asi 1 000 hmyzu) například obsahuje
14 g bílkovin
(více než v kuřecích vejcích), přibližně
48 mg vápníku
a kromě jiných prospěšných látek také velké množství železa. A to vše je méně než
100 kcal
... Tento produkt má také velmi nízký obsah sacharidů.

Kobylky

a jejich nejbližší příbuzní jsou nejoblíbenějším jedlým hmyzem, zjevně proto
jsou běžné po celé planetě a je snadné je chytit
... Existuje široká škála druhů tohoto hmyzu.

9 největších druhů hmyzu na Zemi

Kobylky jsou velmi bohaté na bílkoviny, mají neutrální chuť, takže je lze kombinovat s jinými potravinami. Kobylka

je také docela populární produkt, tento hmyz je škodlivý pro zemědělství a jeho použití
umožňuje výrazně snížit jejich počet.
Tento hmyz není tak populární jako občerstvení jako některé jiné, jako je stejný termiti

nebo dokonce
vši
, ale
letí
a
komár
jíst také! Mouchy, které jsou krmeny různými druhy sýrů, získávají chuť těchto produktů a druhy, které žijí v blízkosti vody, něco získávají
chutnají jako kachny nebo ryby
.

Tento všudypřítomný malý hmyz, který se snadno pěstuje v zajetí, snáší vajíčka na stonky vodních rostlin, které rostou ve sladké i slané vodě. Jejich vejce se suší a setřásají z rostlin a poté se z nich vyrábějí Mexický kaviár nebo konzumovaný syrový

... Říkají, že chutí trochu připomínají krevety nebo ryby.

Pokud vám nevadí páchnoucí vůně, můžete si do jídla přidat tento hmyz příchuť jablka

... Jsou vynikajícím zdrojem jódu. Je také známo, že
štítové štěnice
mají analgetické vlastnosti.

Tento zelený hmyz pije stromovou šťávu, má zelenou barvu a má tělo podobné štítu, odtud název. Jsou milovaní k jídlu národy částí východní Afriky a Mexika

.

Sýr s červy

... Jedním z nejznámějších a nechutných sýrů je sýr
Kazu-marzu
vyrobený z kozího mléka a larev sýrových much
Piophila casei
... Kdo už má plesnivých sýrů dost, může zkusit jiný
originální sýr s červy.
10 divných jídel z celého světa

Toto jídlo se připravuje na ostrově Sardinie. Červi chovaní v shnilém sýru se konzumují živí, ale při konzumaci sýra existuje velké riziko otravy. Předpokládá se však, že živé larvy nepřinášejí škodu, ale tento sýr je v Itálii stále zakázán

.

Vařené včely

... Toto jídlo se nazývá
hatinooko
zakořenil v Japonsku. Včelí larvy se vaří v sójové omáčce s přídavkem cukru. K tomu se hodí příloha z rýže. Miska se stala obzvláště populární
v poválečných letech
když tradičních jídel bylo málo. Vařené včely a vosy jsou stále velmi žádané.

Mimochodem, v japonských obchodech najdete konzervované včely

které produkují včelařské farmy. Někteří lovci divokých včel a vos sledují divoké úly vázáním provázků na hmyz, ale tato činnost je docela obtížná. Misky z divokého hmyzu jsou vzácné a drahé.

Vodní brouci ve smetanové omáčce

... Toto oblíbené thajské jídlo je vyrobeno z druhů hmyzu.
Lethocerus indicus
... Jsou smažené a poté nalité krémovou omáčkou. Říká se, že tento hmyz chutná jako krevety. Obvykle se podávají jako občerstvení. Vietnamci připravují omáčku z vodních brouků, která se v malém množství přidává do polévek.

Grilované vážky

... Toto jídlo je preferováno na ostrově Bali (Indonésie). Pomocí tyčinek potažených lepkavou šťávou se vážky chytí, křídla se oddělí a pak se smaží nad ohněm nebo se vaří v kokosovém mléce s různými kořeními. K dispozici jsou také sladké verze tohoto jídla.

Smažené tarantule

... Obří pavouci tarantule jsou v Kambodži milovaní. Jsou chyceni a poté smaženi na pánvích na uhlí, dokud nejsou černé. Říkají, že pavoučí maso chutná jako kříženec mezi kuřetem a rybami.

10 neobvyklých pavouků

Kromě tarantul mají v Asii rádi i jiné pavouky, například v Laosu a Nové Guineji, nepohrdnou ani pavouky z rodiny Nephilidae

... Smažené pavouci připomínají arašídy.

Člověk je potravou pro šváby?!

kousnutí švábem

Pokud populace poroste v omezené oblasti na neuvěřitelnou velikost, hmyz se odváží absorbovat lidskou kůži. Bez ohledu na to, jak nepříjemně to může znít, existuje mnoho případů, kdy švábi kousnou lidi. Navíc nejde o přesné kousnutí, ale o kousání malých úlomků horní vrstvy epidermis. Nejčastěji se malé děti stávají oběťmi hmyzu, protože spí mnohem lépe a nemohou vyděsit škůdce.

Vlastnosti

Málokdo viděl, jak vypadá mořský šváb. Jeho délka těla se pohybuje od 9 do 10 cm. Barva jedince je různá: hnědá, bílá nebo šedá. Zvláštní odstín umožňuje korýšům skrýt se před dravci a maskovat se.

Struktura korýšů je zvláštní. Ke konci se tělo zužuje a dělí na dvě části. Ochranný krunýř, který pokrývá tělo, je rozdělen do segmentů. Poskytuje ochranu před infekcí, překážkami a poškozením.

Korýš se pravidelně zbavuje chitinového krytu, jak se zvětšuje. Tento proces se nazývá línání. V intervalech mezi vylučováním starého a vznikem nového krytu se zvyšuje množství měkké tkáně.

Mořský hmyz používá své žábry k dýchání. Antény, které jsou vnitřní i vnější, fungují jako orgány vnímání. Oči jsou umístěny po stranách hlavy.

Proti nim používáme jídlo pro šváby

švábi v restauraci

Navzdory skutečnosti, že dnes je v prodeji obrovské množství syntetických insekticidních látek, mnoho žen v domácnosti dává přednost domácím přípravkům a vyhubí hmyz pomocí starých, osvědčených metod.

Snaží se o nasycení, švábi nepohrdnou žádným jídlem: budou bez rozdílu absorbovat kousky smíchané s jedem a jedem

Kyselina boritá a borax (borax) jsou nejoblíbenějšími kompozity pro přípravu jedovatých látek pro ničení švábů doma. Recepty obsahující tyto prvky byly po mnoho desetiletí předávány ústně od matek a babiček zástupcům mladší generace. Proč si zaslouží takovou popularitu a proč neztratí svou relevanci?

Kyselina boritá a borax mají škodlivý účinek na hmyz, ale absolutně neškodí lidskému tělu. Právě tato funkce přitahuje většinu spotřebitelů. Koneckonců, nikdo se nechce vystavit dalšímu riziku pomocí chemických insekticidů.

Provedené klinické studie nám umožňují tvrdit, že bór a borax představují určitou nerovnováhu v práci lidského těla. Aby však byla škoda zřejmá, musí být koncentrace látek neuvěřitelně vysoká. Stejné dávky, které se používají k výrobě domácích jedovatých drog, stačí pouze k vyhubení hmyzu.

Po rozložení několika desítek domácích kuliček prášku kyseliny borité a vaječného žloutku po celém bytě si můžete být jisti, že švábi váš domov brzy opustí.

Jedovaté gely a pasti

Můžete se zbavit nepříjemných sousedů v domě pomocí gelů, které nabízejí výrobci v pohodlné formě injekční stříkačky. Jsou již připraveny k použití, zbývá pouze aplikovat produkt odkapávací metodou na povrch soklu při dodržení vzdálenosti 10 cm po obvodu místnosti. Výsledek je možné očekávat po 3 - 7 dnech.Vynikající jsou také moderní gely „Killer“, „Raptor“, „Dokhloks“, „Globol“, „Liquidator“. Jejich výrobci zaručují výsledek.

Pasti jsou jedním ze způsobů, jak zabít šváby. Jsou to kulaté krabice s dvojicí vchodů do hmyzu. Jed je umístěn ve středu. Při procházení do pasti se hmyz dostane do kontaktu s jedem a poté jej přenese svým příbuzným. Speciální suchý zip pomůže připevnit past na správné místo. Podle recenzí zanechaných návštěvníky specializovaných stránek jsou nejlepší pasti „Kombat“, „Raptor“, „Raid“.

Lepkavé pasti se nazývají skvělý vynález. Jedná se o kartonové domy lepkavé uvnitř. Zde je návnada také umístěna do středu. Jakmile je hmyz uvězněn, přilepí se na základnu a nemá šanci se dostat ven. Obrovskou výhodou těchto zařízení je bezpečnost pro lidi a zvířata. Lepkavé pasti všech výrobců na trhu jsou považovány za účinné.

Jak se zbavit a odkud pocházejí švábi v bytě

Jak vyhubit hmyz kyselinou boritou?

šváb

Každá žena v domácnosti může vyrábět destruktivní kuličky z kyseliny borité, protože tato akce nevyžaduje absolutně žádné speciální znalosti a dovednosti. Vše, co k tomu potřebujete:

 1. surový vaječný žloutek;
 2. prášek kyseliny borité.

Spojte žloutek se dvěma lžícemi suchého prášku a rolujte do kuliček velikosti fazole. To je vše, zbývá šířit improvizovaný jed na místech, kde se shromažďují švábi.

Poté už zbývá jen počkat, až zvědaví longhorni ochutnají lahůdku a vystaví se smrtelnému nebezpečí. Nízké množství prášku může Prusaka zabít na místě během několika hodin. Jakmile se dostane do trávicího traktu, bór nebo borax se vstřebá do oběhového systému hmyzu a poté spěchá do nervových sekcí, což způsobí ochrnutí, křeče a smrt.

Navzdory skutečnosti, že švábi jsou všežravý hmyz, alkoholické tinktury a výrobky obsahující alkohol nejenže nepřitahují škůdce, ale také je děsí. Proto, když začínáte připravovat kuličky, zásobte se práškem a ne alkoholovým roztokem, jinak nemusíte očekávat pozitivní výsledek.

Lidstvo má tendenci improvizovat a experimentovat. Není divu, že existuje mnoho receptů založených na kyselině borité a pravidelném švábovém jídle. Mezi nimi není žádný zvláštní rozdíl, protože bór je ve všech případech aktivním a fungujícím kompozitem.

Recept číslo 2

 1. 2 lžíce vysoce vonného rostlinného oleje.
 2. 1 kuřecí vaječný žloutek (vařený).
 3. 3 lžíce prášku kyseliny borité.

Recept číslo 3

 1. 1 čajová lžička vanilkového cukru
 2. 1 syrový žloutek.
 3. 3 lžíce prášku boraxu.

Recept číslo 4

 1. 1 lžíce vanilkového cukru
 2. 1 lžíce rostlinného, ​​nerafinovaného oleje.
 3. 1 žloutek (vařený)
 4. 3 lžíce prášku kyseliny borité.

Každý z těchto receptů má právo na život, protože obsahuje pracovní prvek, výživnou aromatickou složku. Silný zápach přitahuje hmyz, jídlo mu dodává chuť „lahůdky“ a kyselina boritá zasáhne rozhodující ránu a způsobí smrt.

Existuje mnoho prostředků k boji proti tomuto druhu škůdců.

Seznam fondů:

 • - aerosoly, prášky, krémy, gely („Combat“, „Karbofos“, „Executioner“, „Raptor“, „Blantex“, „Cobra“ atd.), můžete je zakoupit v železářství, na trzích,
 • - návnada na šváby - krabice naplněné jedovatou látkou. Když šváb ochutnal část jedu, nese částice látky a infikuje své druhy,
 • - domácí pasti (založené na použití cukru, kyseliny borité, medu, vanilky).

Je důležité si uvědomit, že chemikálie jsou toxické, proto během léčby musí lidé a domácí mazlíčci opustit byt alespoň na pár dní, odstranit produkty a vodní zdroje.

I když ve svém bytě udržujete dokonalý pořádek, neznamená to, že nemůžete mít šváby, musíte pravidelně zpracovávat odpadkový žlab, společné prostory, sklepy. Pro takové rozsáhlé akce existují speciální služby, které provádějí insekticidní ošetření. Dnes je to nejspolehlivější prostředek ochrany proti škůdcům, je lepší provádět zpracování nejen v jednom bytě, ale také v sousedních, ve vchodu, v suterénu.

Metoda „studené mlhy“ je velmi účinná, zejména pokud se má ošetřit velká plocha. V důsledku jeho použití jsou zničeni nejen dospělí, ale také vajíčka a hnízda. Tato technologie je disperze malých částic léčiva, která proniká do trhlin, zásuvek pod základní deskou.

Nezapomeňte, že chemické ošetření lze kombinovat s lidovými prostředky, což jen zlepší výsledek.

Co venku jedí švábi?

šváb na housce

Červené šváby - Prusaks (Blattella germanica) a černé švábi (Blatta orientalis) jsou synantropní organismy, jejichž vitální aktivita je neoddělitelně spjata s lidmi. Za tisíce let evoluce se lidé a švábi stali tak jednotnými, že je někdy velmi těžké si představit jejich oddělení.

Nelichotte se však a myslete si, že hmyz vyhozený na ulici zemře hladem a zimou. V teplé sezóně se švábi velmi rychle přizpůsobují novým podmínkám a začínají hledat způsoby, jak se vrátit k lidskému obydlí. Pokud švábi kvůli určitým okolnostem opustili dům nebo byt, existuje obrovské riziko, že se vrátí, jakmile se podmínky v místnosti přiblíží ideálu.

Na ulici švábi jedí stejná jídla jako v bytě. Pokud není možné najít potravinářské výrobky, pak hmyz neváhejte diverzifikovat svou stravu:

 • listy;
 • tráva;
 • zbytky jídla, v blízkosti kontejnerů na odpadky;
 • padlé drobky na místech prodeje potravin na spontánních trzích;
 • mrtví komáři, mouchy, pavouci.

Naděje, že šváby vyhynou mimo lidské obydlí, proto nejsou předurčeny k naplnění.

Jak se navždy zbavit švábů

Pokud žijete v soukromém domě, postačí důkladně otrávit hmyz jednou a poté pravidelně provádět preventivní opatření, aby hmyz v budoucnu nepřišel na návštěvu.

Ale pokud jste šťastným vlastníkem bydlení v bytovém domě, nemůžete se obejít bez akcí koordinovaných se svými sousedy. Dohodněte se se všemi nájemci a proveďte kontrolu škůdců současně. Jinak se může stát, že do vašeho neutralizovaného bytu znovu a znovu vstoupí švábové jednotky z jiného patra.

Preventivní opatření

Aby se zabránilo opětovnému šíření švábů v bytě, stojí za to dodržovat následující pravidla:

 • provádět pravidelné kvalitní čištění krytu;
 • vyprázdněte odpadkový koš, dokud není zcela naplněn, pevně vytáhněte kousek plastové fólie přes okraje nádoby;
 • skryjte jídlo v chladničce, odstraňte zbytky jídla ze stolu;
 • během období dezinsekce důkladně otřete umyvadlo, vanu, povrchy v koupelně od vlhkosti;
 • k utěsnění trhlin, trhlin ve stěnách a stropech, které se mohou stát stanovištěm a pohybem švábů.

Mouka červ

V západních zemích se červy už dlouho krmí ptáky a jinými domácími zvířaty a jsou také považovány za zdroj potravy pro člověka. Mealworms jsou snadno chováni v mírném podnebí, na rozdíl od mnoha jedlých hmyzu, kteří upřednostňují tropy. Když se larvy chovají jako zdroj potravy, živí se ovesem, zrny nebo pšeničnými otrubami s jablkem, bramborem nebo mrkví na vlhkost.Jejich nutriční hodnota je podobná jako u hovězího masa. K lidské spotřebě se mouční červi smaží, vaří nebo se rozemele na prášek. Chutnají spíše jako krevety než hovězí, což dává smysl, protože červy jsou larvální formou brouka (Tenebrio molitor). Stejně jako krevety jsou brouci členovci. Mnoho dalších larev brouků z řádu Coleoptera je také jedlých.

Rizikové faktory

Existuje řada nepříznivých faktorů, které přispívají k růstu populace a ochraně kolonií švábů v domě. Za prvé stojí za zmínku neomezený přístup hmyzu k jídlu. Jak ukazuje praxe, švábi jsou v jídle extrémně nevybíraví. Pro jejich reprodukci stačí mít

Doporučujeme seznámit se s: Prach z švábů - který prášek je lepší a jak jej používat

shnilý odpad, jiné věci. Tito tvorové se dokážou bez jídla obejít celé týdny. Špinavý sporák, plný odpadkový koš, nevyčištěná podlaha a zbytky jídla na kuchyňském stole jsou plnohodnotným zdrojem potravy pro parazity.

Ale! Pro šváby je obtížné obejít se bez vody. V bytech může jakékoli centrum koncentrace vlhkosti sloužit jako zdroj pití pro hmyz. Může se jednat o nedostatečně utěsněné spoje vodovodního potrubí, kaluže na podlaze, kuchyňské vybavení, mokrý dřez apod. V případě zablokování přístupu k údajným zdrojům vody ji škůdci často extrahují z půdy v květináčích.

Poté, co jste zjistili, odkud švábi pocházejí z bytu, zkuste pravidelně utírat vlhké povrchy a brzy ráno polévat pokojové rostliny, aby kapalina měla čas na to, aby se do soumraku dobře vstřebala do půdy . Koneckonců, ve tmě vykazují švábi nejvyšší aktivitu.

Jedním z hlavních rizikových faktorů, které přispívají k šíření hmyzích škůdců v domě, je přítomnost příjemné teploty okolí. V podmínkách udržování stabilního mikroklimatu v prostorách se švábi cítí skvěle a čekají na denní hodiny v temných zákoutích. Naopak dočasné snížení teploty až na -1 ° C může výrazně snížit počet hmyzu v domě.

Vejce šváb

Jednoduchý recept (za předpokladu, že můžete získat turkmenské šváby). K vaření budete potřebovat:


Šváb jídlo s vejcem

 • vejce;
 • koření;
 • švábi.

Abychom jednali humánně s hmyzem - pošli je na čtvrt hodiny do mrazáku, čímž je bezbolestně zabije. Po zmrazení vyjměte, důkladně opláchněte a osušte ubrouskem.

Nalijte několik kapek oleje do pánve na střední teplotu a jemně rozbijte vejce. Kryt, počkejte chvíli. Posypte kořením a položte na něj knírkovou složku, dávejte pozor, abyste nepoškodili strukturu žloutku.

Znovu pevně zakryjte a pokračujte ve smažení po dobu 3-4 minut. Nejlepší k lehkému salátu na přílohu.

Entomografie - jídlo z hmyzu

Praxe zahrnující jedlý hmyz do stravy a jíst hmyz je běžná v mnoha částech světa a důvodem je jejich nejcennější nutriční hodnota. Vědci se domnívají, že na naší planetě již existují 2 miliardy lidí, kteří se živí hmyzem.

Na prvním místě z hlediska nutriční hodnoty jsou brouci, pak - housenky, mravenci, vosy, včely, kobylky a kobylky, cvrčci a tarantule. Za jedlé se považuje 1900 druhů třídy hmyzu.

Zahrnutí hmyzu do stravy a konzumace hmyzu se nazývá entomofagie. Zvláště se praktikuje v Africe, Číně, na Novém Zélandu a v Austrálii, v nerozvinutých zemích Ameriky. Hmyz se konzumuje ve 29 asijských zemích, 36 afrických a 23 amerických. Někde jsou považovány za pochoutku, ale někde je jedlý hmyz hlavní potravou.

jíst hmyz

Ve většině rozvinutých zemí jsou lidé znechuteni konzumací hmyzu a považují to za primitivní kulturu.Podle vědců mezitím hmyz obsahuje velké množství bílkovin, vápníku, železa, nízký obsah tuku a je stejně výživný a zdravý jako běžné maso, ale může být účinnou metodou boje proti obezitě a chorobám s ní spojeným.

Stále častěji se objevuje otázka, místo přechodu na geneticky modifikované potraviny, u nichž je více škody než užitku, lze přejít na entomogapii ???

Není to dobrý život, Afričané jedí hmyz, v jejich zemích lidé již dlouho trpí podvýživou, odborníci poznamenávají, že 50% dětské úmrtnosti do 5 let se v těchto zemích vyskytuje pouze z tohoto důvodu.

A hmyz je levný zdroj potravy bohatý na zdravé bílkoviny a tuky. Podle ekologů způsobuje rostoucí hmyz mnohem menší škody na přírodě než chov dobytka. Složení výživy, dostupnost, jednoduché metody chovu hmyzu mohou poskytnout alternativu k jídlu a pomoci řešit budoucí nedostatek potravin.

jíst hmyz

Populace se do roku 2050 skutečně zvýší na 9 miliard lidí. To znamená, že bude zapotřebí o 50% více potravin, a podle projekcí se v důsledku změny klimatu očekává 25% pokles výnosů.

Kde hledat alternativní metody uspokojení potřeby člověka v jídle?

Proč nemáme rádi jídlo z hmyzu?

Vše závisí na kultuře vzdělávání. Takto nás vychovali naši rodiče a média. Od raného dětství slyšíme, co je jedlé a co nelze jíst. Pokud bychom od dětství věděli, že existuje jedlý hmyz a byli bychom léčeni lahůdkami od smažených kobylek, mysleli bychom si, že na světě není nic lepšího a jíst hmyz by bylo považováno za běžnou věc.

Hmyz v potravinách. Hmyz se přesto dostává do našeho žaludku. Předpokládá se, že člověk po celý život sní až 0,5 kg hmyzu.

Podle kandidáta biologických věd Igora Bernikova spolu s chlebem jíme moučné červy, džemy a konzervy, rajčatový protlak, červy a jejich larvy také vstupují do našeho žaludku.

Kulinářští odborníci znají barvivo „conishel“ (E-120), ale mezitím se připravuje ze samic stejného jména hmyzu - červu conishel.

Slyšel jsem, že někteří včelaři hodují na včelích larvách, které mají jemnou krémovou chuť.

Aerosoly

Dobře prokázáno v

takové aerosolové produkty: Raptor, Reid, Dichlorvos Neo, Extrasol. Tyto léky jsou poměrně drahé. Výdaje v tomto případě jsou však plně oprávněné, protože švábi si rychle zvyknou na vůni levných aerosolů. Neověřené produkty mohou být navíc škodlivé pro lidské zdraví. Ať už je to jakkoli, při zpracování prostor aerosoly se doporučuje na chvíli opustit byt.

Hodnocení
( 2 známky, průměr 4.5 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny