Příčiny, příznaky a léčba chorob nosnic doma


Nemoci u kuřat mají příznaky, které jsou ve většině případů podobné. Je velmi obtížné přesně určit, čím kuře trpí bez speciálního vzdělání. Mnoho nemocí je léčitelných, ale strach z toho, že uděláme něco špatně, a vysoké náklady na finanční prostředky převažují zabíjením ptáků.

Pomoc ptákům je nutná s následujícími znaky:

 • letargie;
 • snížená fyzická aktivita;
 • dýchání je obtížné a vydává neobvyklé zvuky;
 • slizniční výtok;
 • zánět v blízkosti očí nebo dýchacích cest;
 • ztráta peří nebo jeho nezdravý vzhled;
 • zažívací potíže, nástup průjmu.

Rozlišují se infekční a parazitární onemocnění, jejichž původci jsou viry nebo paraziti.

Klasifikace nemocí

Ve veterinární praxi se rozlišuje několik kategorií chorob ptáků:

 1. Infekční - tyto patologie jsou způsobeny infekcí patogenními patogeny, mezi nimiž jsou viry a bakterie. Tyto poruchy se vyznačují vysokou úrovní nakažlivosti. V důsledku toho existuje možnost propuknutí infekcí, které mohou vést k nebezpečným následkům. Do této skupiny patří také nemoci, které jsou pro člověka nebezpečné.
 2. Parazitární - tyto patologie se vyskytují u kuřat po různých invazích parazitů. K jejich vývoji vedou červi, jedlíci peří, klíšťata. Tato onemocnění jsou také klasifikována jako nakažlivá. Rychle se šíří mezi kuřaty.
 3. Neinfekční - nemoci z této skupiny vznikají v důsledku nesprávného výběru stravy. K nim také vede porušení hygienických podmínek v drůbežárně. V tomto případě jsou pozorovány epizodické léze jednotlivců. Tato onemocnění nepředstavují hrozbu pro zbytek stáda.

Proč kuřata kýchají

Jsou chvíle, kdy kuřata často kašle, pískají a kýchají. V zásadě se tento příznak objevuje u onemocnění dýchacích cest.

Nemocné kuře
Nemoci způsobující kýchání:

 • infekční bronchitida,
 • bronchopneumonie,
 • mykoplazmóza,
 • kolibacilóza.

Důležité! Pokud se u ptáka objeví příznaky infekčních nebo virových onemocnění, je nutné jej okamžitě izolovat od ostatních jedinců.

Kuře je náchylné k různým infekcím, které ve většině případů nereagují na léčbu. Zkušení farmáři dávají přednost prevenci nemocí očkováním.

Infekční choroby

Takové patologie se objevují, když do těla vstupují pernaté patogenní mikroorganismy. Viry, bakterie, houby se stávají příčinami nemocí. K šíření infekce dochází vodou, potravinami, odpadem.

Laryngotracheitida

Tento virus postihuje především dýchací systém kuřat. Současně se u ptáků vyvine přetrvávající kašel se slizovitými a krvavými nečistotami, zánětlivé léze hrtanu, respirační selhání, konjunktivitida. Existuje také riziko pískání v plicích a zhoršeného snášení.

Téměř ve všech situacích je smrt způsobena udušením. Neexistují žádné účinné způsoby, jak nemoc eliminovat. Antibiotika se používají, aby se zabránilo komplikacím.

Gumborova choroba

Tato patologie není charakterizována zjevnými projevy. Nejčastěji se vyskytuje u kuřat mladších 5 měsíců. V tomto případě dochází k zánětlivé lézi lymfatického systému a burzy. Krvácení se objevuje také v žaludku a kloakání kloaky.

Gumborova choroba

Smrt nastává 4. den. Neexistují žádné účinné způsoby léčby. Likvidace osob musí být provedena na zvláštním místě.

Ptačí chřipka

Toto onemocnění postihuje celé stádo. V tomto případě všichni jednotlivci umírají. Neexistují žádné účinné léky. Mezi příznaky této virové infekce patří modrá barva hřebenatky a náušnic, průjem, horečka a letargie. Ptáci také ospalí, mají zhoršení dýchacích funkcí a sípání. Virová infekce může lidi mutovat a infikovat.

Newcastleská choroba

Infekce se šíří vzdušnými kapičkami. Infekce může být provedena trusem, vodou, krmivem. V tomto případě jsou ovlivněny všechny orgány. Mezi příznaky nemoci patří chrochtání, poruchy chuti k jídlu a poruchy polykání. Zároveň se v ptačí zobáku a nosu hromadí hlen.

Newcastleská choroba

Jak patologie postupuje, kuřata začínají běžet v kruhu a jejich hřeben se modří. Pak ptáci umírají. Musí být spáleny nebo posypané vápnem. Akutní formy patologie mohou být přenášeny na lidi. Neexistují žádné účinné léčby. Hospodářská zvířata umírají za 3 dny.

Neštovice

Tento virus se šíří nemocnými ptáky, parazity a hlodavci. Hmyz sající krev může být také zdrojem infekce. Kůže ptáků je zároveň pokryta červenými vyrážkami, které připomínají bradavice. Po nějaké době získají žlutošedou barvu. V tomto případě jsou sliznice ústní dutiny pokryty bílým květem. Toto onemocnění je doprovázeno poškozením očí a vnitřních orgánů. Infikovaná kuřata mají potíže s polykáním. Vyvolávají slabost a nepříjemný zápach z dýchacího systému.

Viz také

Pokyny k použití přípravku Alben k léčbě kuřat a jak nejlépe podat

Léčba by měla být zahájena okamžitě po zjištění patologie. V pozdějších fázích musí být infikovaní ptáci zničeni. K odstranění onemocnění se používá ošetření kůže furacilinem. Kuřatům je třeba podávat tetracykliny.

Neštovice kuřata

Mykoplazmóza

Jedná se o chronickou respirační infekci, která postihuje ptáky všech věkových skupin. Není to pro lidi nebezpečné. Patologie je doprovázena kýcháním, kašláním, sípáním. Existuje také riziko respiračního selhání. U ptáků oči zčervenají a z nosu vytéká tekutina. Někdy se pozoruje průjem. Nemocní ptáci by měli být zničeni a zbytek by měl dostat antibiotika.

Kolibacilóza

Patologie je spojena s Escherichia coli. Ovlivňuje nejen kuřata, ale i ostatní ptáky. U mladých jedinců je charakteristický akutní průběh onemocnění. Dospělí ptáci čelí chronizaci procesu. V tomto případě dochází k pádu tlapek, slabosti, zhoršené chuti k jídlu, silné žízni, průjmu a selhání dýchání.

Infekční bronchitida

Mladí ptáci čelí poškození dýchacích cest. U dospělých jsou postiženy reprodukční orgány. Zároveň klesá nebo úplně zastaví kladení vajec. K rozvoji onemocnění dochází v důsledku infekce virem virion. S touto patologií je kašel, selhání dýchání, slizniční výtok z nosu. Ptáci ztrácejí chuť k jídlu. Je nemožné vyrovnat se s bronchitidou. Očkování vás před ní ochrání.

Infekční bronchitida

Marekova nemoc

Tato virová infekce je paralýza ptáků. Je to způsobeno virem herpes. Při řešení problému pomáhají běžné dezinfekční prostředky. Vývoj patologie je doprovázen zjevnými lézemi nervového systému, paralýzou, slepotou. Virus je považován za velmi perzistentní. Inkubační doba trvá 5 měsíců. Očkování pomáhá vyhnout se patologii.

Salmonelóza

Tato patologie může být akutní nebo chronická. Ve větší míře tím trpí kuřata. Mezi projevy onemocnění patří respirační selhání, celková slabost, otok očí a víček, slzení. Očkování pomáhá vyhnout se patologii. K léčbě se používá furazolidon.

Pasterrellez

Mladá kuřata jsou náchylnější k této nemoci.Může to být akutní nebo chronické. Mezi projevy patologie patří celková slabost, snížená fyzická aktivita, průjem. Pro ošetření se používají sulfamidové přípravky. Prevence spočívá v včasném očkování.

Pasterellez kuřata

Pullorosis

Dospělí a mladí jedinci trpí touto patologií. Prvním příznakem onemocnění je průjem. Patologie se šíří vzdušnými kapičkami. Nejprve je akutní a poté se stává chronickou. Patologie je charakterizována celkovou slabostí, sníženou motorickou aktivitou, žlutými stolicemi, rychlým dýcháním. Nemocní ptáci ztrácejí chuť k jídlu a jsou velmi žízniví. Mohou spadnout na nohy nebo na záda. K léčbě se používají antibakteriální léky.

Ptačí záškrt a ptačí neštovice

Fotografie ptačí záškrtu a ptačí neštovice

Obě tyto nemoci jsou způsobeny stejnou příčinou, tzv filtrovatelný virus... Původce tohoto onemocnění je tak malý, že prochází (filtruje) stěnami porcelánové nádoby. Jeho infekční původ vstupuje do těla ptáka buď zažívacím traktem, což způsobuje záškrt, nebo prostřednictvím zraněné kůže, která způsobuje ptačí neštovice.

Příznaky a léčba záškrtu ptáků

Ptačí záškrt se projevuje zánětem sliznice hltanu, jazyka a rohů zobáku s usazováním filmů na těchto sliznicích. Tento zánět sliznic ústní dutiny je doprovázen výtokem z nosu a zánětem orbitální dutiny. Oční víčka takového nemocného ptáka jsou většinou zavřená. Před silným rozvojem zánětlivého procesu v hltanu jsou nemocní ptáci zasaženi skutečností, že jejich obecný stav není tak depresivní. Někdy dokonce chuť dočasně přetrvává. Ztráta chuti k jídlu je zaznamenána pouze tehdy, když polykání ztěžuje zapojení hltanu. Při odstraňování filmových usazenin ze sliznice hltanu sliznice hltanu silně krvácí. Někdy se tento zánětlivý proces záškrtu šíří do plic a střev.

Příznaky a léčba ptačí neštovice

Neštovice ptáků jsou vyjádřeny tvorbou bradavičnatých útvarů perleťové barvy na pokožce hlavy bez peří. Velikost těchto útvarů je obvykle od prosa k velikosti hrachu. Někdy pták onemocní oběma formami onemocnění současně. Průběh onemocnění je chronický od 1 měsíce do 2. V akutní formě může dojít k úmrtí během prvních 6 dnů. V závislosti na rozsahu zánětlivého procesu je úmrtnost extrémně odlišná: v průměru 3–20% někdy dosahuje 70%.

Léčba drůbežích neštovic stačí mazat uzlíky denně glycerinem, salicylovým kolódiem, vazelínou boritou. Při záškrtu je nutné mazat sliznici hltanu denně 1% roztokem kreolinu ve směsi stejných dílů glycerinu a vody, směsi stejných hmotnostních dílů tinktury jódu a glycerinu. Filmy by měly být odstraněny pouze v případech, kdy jsou snadno odstranitelné a když nemocná sliznice po odstranění fólií způsobí mírné krvácení. Filmy se odstraní vatovým tamponem navinutým na špejli. Krvácející oblasti sliznice hltanu jsou mazány sesquichloridem železa nebo výše uvedenou směsí tinktury jódu a glycerinu. Lepená víčka se namočí do teplé vody a promyjí se 2% roztokem kyseliny borité. Při současném onemocnění střev se 1% roztok taninu nebo síranu železnatého podává orálně nebo v pilulkách vyrobených z chleba a másla (holubi 0,1 - 0,3, kuřata 0,3 - 0,5, husy 0,5 - 2,0 na recepci). Léčba by měla pokračovat, dokud se ptáci úplně nezotaví. Pokud pták není vyléčen, může se ukázat, že bude sloužit jako zdroj šíření této nemoci. U záškrtu kuřat a neštovic ptáků by měla být přijata stejná opatření jako u cholery ptáků.

Invazivní nemoci

Invazivní patologie jsou způsobeny porušením pravidel pro chov ptáků.Existuje mnoho patologií, které se liší příznaky.

Knemidokóza

Patologie je způsobena roztoči peří, kteří žijí na končetinách. Kuřata klečí na stanoviště parazitů, což vede k tvorbě kůry. K léčbě onemocnění je indikováno vnější použití Neocidonu a Stomazanu.

Knemidokóza kuřat

Pooferoidy

Tito paraziti vedou ke ztrátě hmotnosti a ukončení snášky. Hmyz se usazuje na hlavě, krku a břiše. Při léčbě kuřete by se mělo provádět suché koupání. Pro tento postup se používá prach a popel.

Askarióza

Patologie vede k vyčerpání těla kuřete. Provokujícími faktory jsou paraziti, kteří způsobují krvavý výtok z úst a průjem. Pro zvládnutí této choroby se používají antihelmintika.

Heterakydóza

Patologie nemá žádné specifické příznaky. Vyvolává to hlístice. S tímto onemocněním dochází k průjmům, úbytku hmotnosti a celkové slabosti. Aby se zabránilo onemocnění a vyrovnalo se s ním, jsou předepsány antihelmintické látky.

nemoci nosnic Heteracidóza

Kokcidióza

Paraziti vstupují do těla kuřat z krmiva, vody, od nemocných jedinců nebo hlodavců. Příznaky patologie připomínají střevní infekci. Současně kuřata hubnou a dochází k anémii. Pro léčbu stojí za to použít sulfonamidy nebo léky ze série nitrofuranů.

Nepřenosné nemoci

U kuřat existuje také řada nemocí, které nejsou nakažlivé. Kvůli nevyvážené stravě mohou kuřata trpět nedostatkem vitamínů. Peří vypadne a tělesná hmotnost se sníží.

Nedostatek vitamínů může u kuřat vyvolat onemocnění nohou. Může se objevit křehkost, zarudnutí tlapek, zánět kloubů a výskyt výrůstků.

Kvůli nekvalitnímu krmivu může také dojít k ucpání strumy a obecným selháním gastrointestinálního traktu.


 • Jak krmit kuřata: strava a druhy krmiv od prvních dnů do dospělosti (140 fotografií)

 • Klece pro brojlery: rozměry, výkresy, popis materiálů a vlastní fotografie budovy

 • Chov kuřat: chov drůbeže od A do Z. Podrobné pokyny pro péči a údržbu kuřat doma (video a 110 fotografií)

Plísňové nemoci

Důvodem rozvoje těchto patologií je infekce houbovými mikroorganismy. Abyste se s tímto problémem vyrovnali, musíte provést přesnou diagnózu.

Aspergilóza

Tato patologie se vyskytuje u oslabených kuřat v důsledku porušení podmínek zadržení. V tomto případě jsou ovlivněny dýchací orgány. Ptáci pociťují příznaky dušnosti, chrapot při dýchání. V takovém případě získají náušnice a hřebenatka modrou barvu. Z nosu může proudit hlen, vypadávat peří, s krví průjem. Doporučuje se pájet nemocné ptáky roztokem síranu měďnatého a dávat jim antifungální látky.

Viz také

Co dělat, když kuře vypadlo z vejcovodu, příčiny a léčba Přečtěte si

Aspergilóza kuřat

Kožní onemocnění

Jedná se o nebezpečnou patologii, která postihuje dospělé. Toto onemocnění je doprovázeno ztrátou peří a expozicí kůže. V tomto případě jsou náušnice a hřebenatka pokryty žlutými skvrnami. Poté trpí dýchací orgány a pták zemře. Neexistují žádné účinné léčby.

Externí paraziti

Kuřata mohou být ovlivněna parazity, kteří žijí na jejich kůži a peří. To vede k silnému svědění a vředům.

Svrab

Patologie je vyvolána jednou z odrůd roztočů. Paraziti způsobují křehkost a ztrátu peří u kuřat a kohoutů. Vyvolávají také zánět péřových vaků, anémii a bledou pokožku a pokles produktivity. K odstranění klíšťat se používá emulze pyrethroidů.

Svrab u kuřat

Ploštice a blechy

Tito škůdci způsobují u kuřat nepříjemné pocity a šíří nebezpečné choroby - mor a horečku. Obvykle útočí ve tmě. Zároveň se ptáci neustále svědí, na jejich těle se objevují červené rány, vzhled peří se zhoršuje.

Pooferoidy

Tito paraziti vyvolávají vývoj malofagózy.Živí se peřím a odumřelými částicemi kůže. K infekci kuřat dochází špínou nebo starým krmivem. Po infikování se na těle kuřat objevují charakteristické díry, váha ptáků klesá a jejich produkce vajec se zhoršuje. Je docela těžké vyléčit patologii. Nejčastěji se používají externí kapky - Bars nebo Frontline.

Kuřecí roztoč

Tito paraziti šíří nebezpečné nemoci - choleru, boreliózu, mor. K infekci dochází mokrou podestýlkou. Kuřata při infikování kroutí hlavou. Slepice to také třese různými směry. V důsledku ztráty krve jsou hřebeny a náušnice bledé barvy. Ptáci mohou zemřít bez léčby. Z insekticidů se používají činidla s permethrinem.

Kuřecí roztoč

Jak zjistit, zda je kuře nemocné?

Pokud jsou kuřata nemocná, mají specifické projevy. Mnoho patologií je doprovázeno zvýšením tělesné teploty. Dochází také ke změně parametrů pulzu a dýchání.

Kromě toho dochází k následujícím projevům:

 • kuře se trochu pohybuje;
 • z nosu a očí teče zakalená tekutina;
 • pták má ovislý ocas;
 • kuře je rozcuchané a natahuje krk;
 • pták se skrývá a sklání hlavu;
 • kuře se stává letargickým a už se nehýbe;
 • pravidelně otevírá zobák;
 • stojany s visícími křídly.

Kuřecí roztoč

Slepota amoniaku

Toto oční onemocnění u kuřat se nejčastěji vyskytuje, když je mimo dosah. Ohroženy jsou farmy, kde je drůbež špatně vyčištěna. Dalším faktorem přispívajícím ke vzniku onemocnění je přeplněný obsah kuřat. K onemocnění dochází v důsledku zvýšeného obsahu par čpavku ve vzduchu. Toto onemocnění je nejčastěji diagnostikováno u mladých kuřat ve věku 1 až 2 měsíce.

Když se objeví první příznaky, je lepší pozvat veterináře, protože čpavková slepota je velmi podobná jiným očním onemocněním u kuřat. Pták má hojný výtok z nosu. Oči postiženého jedince jsou zanícené, zarudlé a vodnaté. Kuřata se začínají zhoršovat, sotva jedí a nepohybují se.

Pro ošetření mladých zvířat lze do stravy přidat krmivo obsahující velké množství vitaminu A. Pokud jsou špatné podmínky na farmě, je nutné provést celkové čištění. Hluboký vrh by měl být zlikvidován. Farma dezinfikuje stěny, podlahy a stropy. Doporučuje se také vyměnit krmítka a sippy poháry. Bidla lze jednoduše umýt a dezinfikovat. Po obecném vyčištění pracovníci položili na podlahu novou, čistou rohož.

Prevence kuřecích chorob

Aby se zabránilo výskytu nebezpečných chorob v domácnosti, měla by být provedena prevence:

 1. Každý měsíc vyčistěte kurník a vydezinfikujte stěny, podavače a inventář.
 2. Systematicky ošetřujte kožní parazity a hlodavce v domě.
 3. Vyvarujte se kontaktu domácích kuřat s volně žijícími ptáky.
 4. Udržujte nové ptáky v karanténě po dobu 1 měsíce.
 5. Poskytněte ptákům optimální teplotní parametry. Potřebují také vyváženou a pestrou stravu.
 6. Poskytněte kuřatům dostatečný prostor pro chůzi. Je důležité vyhnout se shlukování. Nedoporučuje se chovat ptáky různého věku pohromadě.
 7. Pokud existuje podezření na onemocnění, měl by být pták izolován a měl by být konzultován veterinář. Specialista provede diagnostické studie a zvolí terapii.
 8. Dodržujte svá vlastní bezpečnostní opatření. Některé patologie kuřat jsou pro lidi nebezpečné, takže musíte dodržovat pravidla osobní hygieny.

Je důležité očkovat včas, což pomáhá chránit ptáky před různými infekcemi. Kuřata jsou citlivá na různé infekční a parazitární infekce. Aby se zabránilo rozvoji patologií, je nutné ptáky včas očkovat a zajistit jim optimální podmínky zadržení. Pokud jsou infikovaní ptáci identifikováni, musí být izolováni a léčba okamžitě zahájena.

Syndrom poklesu vajec

Jedná se o virové onemocnění, které postihuje převážně vrstvy.Výsledkem je, že produktivita ptáků klesá a začínají snášet vejce nepravidelného tvaru, s měkkými skořápkami nebo vůbec žádnými (obrázek 6).

Poznámka: Při zachování klece je riziko šíření nemoci výrazně nižší než u podlahy.

Syndrom poklesu vajec
Obrázek 6. Příznaky syndromu produkce vajec
Syndrom ztráty vajec nezabíjí ptáky. U uzdravených nosnic se vyvíjí imunita, která trvá dlouhou dobu, ale aby se zabránilo opakovanému propuknutí choroby, je třeba ptáky očkovat.

Veškeré informace o tělesných chorobách kuřat se dozvíte z videa.

Hodnocení
( 1 odhad, průměr 4 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny