Efektivní způsoby zpracování okurek z mšic: jak zabránit vzhledu, chemikáliím a lidovým receptům

V přírodě jsou mšice zastoupeny 4000 druhy a vědci každý rok objevují stále více. Jedná se o malé všežravé sací škůdce podřádu Aphidinea, dlouhé až 5 milimetrů, s tenkými nohama, jemnou pokrývkou a různými barvami: žlutá, zelená, černá, bělavá nebo hnědá.

V zahradách, zeleninových zahradách a sklenících otravují život letních obyvatel a pěstitelů květin a ovlivňují mnoho kultur, včetně cibulovitých květů - více na této stránce!

Cibulovité mšice se často nazývají černé mšice (i když nemusí být nutně černé). Kromě cibuloviny dává černá mšice přednost luštěninám a chrpě.

V důsledku toho mají mšice tři zranitelná období, kdy jejich vyhlazování přispěje k početnímu snížení jejich populace: podzimní příprava na zimu, období výskytu osadníka a výskyt mužů s křídly. To samozřejmě neznamená, že po zbytek času není třeba skleník zpracovávat. Národ se koná každé 2 týdny. Jedná se o období maximálního poškození. Proto je v těchto obdobích nutná péče a zpracování rostlin.

Proč jsou mšice nebezpečné

Jakýkoli druh mšice je nebezpečný kvůli agresivnímu způsobu jeho krmení. Tito škůdci mohou být skutečnou katastrofou pro skleníky a bolestí hlavy pro zahradníka i pěstitele.

S jeho invazí velmi brzy odumírají mladé i zralé rostliny. Nespočet zákeřných jedinců poškozuje listy a umožňuje přístup k bakteriím, které způsobují hnilobu. Čerpají z tkání všechny síly rostliny, které jí dodávají růst a výživu. Výsledkem je, že květinová kultura pomalu umírá.

Paraziti se obzvláště rychle šíří v uzavřeném skleníkovém prostoru a množí se v neúplném cyklu: nejprve se objeví samice, které kladou larvy na listy. Tyto larvy rychle rostou a rodí nové samice. Jedna šampionka může vyprodukovat až 150 larev.

Přečtěte si více o mšicích zde!

Znamení

zahradní paraziti
Zvláštní zájem mšic o ​​papriku je způsoben její šťavnatostí.
Existuje mnoho druhů tohoto hmyzu, ve většině případů jsou papriky napadeny mšicí broskvovou. Ve skleníkových podmínkách samice nekladou vajíčka a produkují larvy najednou.

V počáteční fázi je obtížné zjistit výskyt mšic na rostlinách: hmyz se nachází na spodním povrchu listů.

Pouze se dostatečně rozmnožili a naplnili viditelnou stranu listu a poté stonek.

Proto zahradníci často detekují napadení škůdci v pozdní fázi, kdy se rozšířil.

Charakteristickým rysem je vzhled bílé lepkavé látky na keřích. Jedná se o odpadní produkty mšic - takzvaný sladký rozpad.

Dělá to dvojí škodu:

 1. Slouží jako potrava pro různé druhy hmyzu a především pro mravence, proto je přitahuje ve velkém množství.
 2. Zakrytím rostliny zabrání odpařování vlhkosti, dýchání a spotřebě slunečního světla, což způsobí zhoršení stavu keře.


V pozdějších fázích jsou pozorovány takové nepříjemné příznaky:

 • listy jsou skvrnité s malými otvory;
 • některé listové desky jsou zvlněné;
 • květiny vysychají;
 • plody jsou zdeformované;
 • v případě hromadné porážky smrt rostlin.

Negativní účinek mšic se zhoršuje houbovými chorobami, které se aktivně vyvíjejí na oslabené rostlině.Proto je velmi důležité zahájit boj co nejdříve pomocí nejúčinnějších prostředků.

Manifestace

Mšice ve skleníku jsou téměř neviditelné pro oko. Nejprve se mšice usadí na spodní části listů a teprve poté na pupenech a mladých výhoncích. Vysává z nich vitální šťávy, v důsledku čehož se listy zvlňují, výhonky špatně rostou, stopky jsou ohnuté, pupeny vysychají bez kvetení. V baňatých trvalkách je kromě pozemní části poškozena i samotná žárovka.

Zároveň škůdci vylučují sladké výkaly, „medovou podložku“, která se volně šíří po celé rostlině a přitahuje mravence, vosy, mouchy a včely. Sedavá mšice je v symbióze s mravenci, dodává jim potravu a mravenci ji chrání a přemisťují na nové místo (to platí pro bezkřídlé jedince).

Druhy mšic a jejich vliv na rostliny

Mšice jsou škůdci, kteří se množí produkcí vajec. Mšice jsou okřídlené a bezkřídlé. Hmyz je velmi malý - od 2 do 8 milimetrů. Mšice mají malý proboscis, pomocí kterého „vysávají“ užitečné látky a mízu z rostliny, navíc jsou mšice nositelem infekčních chorob rostlin.

Existuje několik odrůd mšic:

Fitoferm je naprosto bezpečný pro rostliny ve skleníku, ale účinný proti mšicím.

 1. Meloun mšice. Jedná se o druh mšic, který postihuje hlavně dýňové plodiny, dýně a okurky. Mšice se zpravidla objevují na špičkách listů a šíří se ve směru listu směrem k stonku. Listy rostliny se zvlňují a mizí a květenství se rozpadá. Mšice melounu je nebezpečná, protože během zimního období nezemře, ale úspěšně přezimuje až do příští sklizně na suché trávě plevelů a na spadaném listí. Za rok života je mšice schopná chovat asi 20 generací hmyzu. Mšice melounová se „bojí“ rajčat. Mšice na listech a vaječnících této rostliny prakticky neexistují.
 2. Skleníková mšice (zelená broskev). Tento hmyz infikuje mnoho druhů rostlin: lilek, petržel, kopr, rajčata, papriky, okurky a brambory. Skleníkové mšice jsou navíc nositelem virových chorob rostlin. Škůdci se živí mízou listů, takže se list zhoršuje a zežloutne. Hmyz může infikovat rostliny více než 100 viry.
 3. Bramborová mšice (běžná). Mšice jsou tmavě modré až šedé barvy. Mšice tohoto druhu jsou ovlivněny hlavně rajčaty. Plemena po celý rok. Mšice se živí mízou listů. V období podzim-zima žije hmyz na zbytcích trávy a rostlin a v horkém letním období je schopen opustit skleníky v celých koloniích.
 4. Velká bramborová mšice. Příznivým podnebím pro hmyz je zvýšená úroveň vlhkosti v zemi a ve vzduchu. Mšice infikují rostliny v celých koloniích. Brambory a zelí velmi trpí, stejně jako rajčata, paprika, lilek. Mšice se nacházejí na spodní části listů, živí se mízou rostliny. Nejprve se na rostlině objeví tmavé skvrny a teprve poté se listy zvlní a zbarví žlutě, ale mšice na listech nejsou patrné.

Podmínky skleníku jsou příznivým místem pro reprodukci a život hmyzích škůdců, kteří mohou plodinu úplně zničit. Proto stojí za to zvolit účinné metody kontroly škůdců.

Detekce

Podívejte se pozorně na všechny své rostliny. Pokud jsou na zadní straně listů, pupenů nebo výhonků viditelné četné kolonie bodových škůdců a lepkavé kapaliny (podložka) a stará kůže hmyzu zůstává bílými kousky, pak se jedná o skutečnou infekci mšic.

Ale nezkoušejte si zoufat! Když se ve skleníku objeví škůdci, okamžitě s nimi zahájte válku - použijte lidové prostředky, jako jsou: mechanické, ekologické (biologické) a chemické.

Preventivní opatření proti výskytu mšic

Lidové a průmyslové prostředky pomáhají zbavit se skleníkových škůdců, ale nezapomeňte na preventivní opatření proti mšicím, a to:

 • důkladně očistěte půdu ve skleníku od zbytků rostlin, oddenků, listů před výsadbou plodiny a po jejím sklizni;
 • krmit Zemi organickými látkami;
 • provést studii rostlin na přítomnost mšic;
 • nerozmnožujte ve skleníku květiny společně se zeleninou.

Dodržováním pravidel a rad odborníků v boji proti mšicím můžete dosáhnout velkorysé sklizně ve skleníku.

Kontrola škůdců mšic

Zbavit se mšic ve skleníku je poměrně snadné. Chcete-li to provést, nastříkejte: potřebujete láhev čisticího prostředku na nádobí (například „Fairy“) a láhev 70% potravinářského octa. Na kbelík s vodou - 10 lžiček. ocet a 3 lžíce. l. tekutina na nádobí. Proceduru lze provést kdykoli.

Mechanická metoda

Pokud máte ve skleníku černé mšice, můžete kolonii ručně odstranit. Pokud se na rostlinách objevilo jen několik mšic, odstraňte je navlhčeným vatovým tamponem. Odřízněte špatně zasažené listy a pupeny a okamžitě je spálte.

Mravenci nesou mšice uvnitř skleníku. Proto se jich co nejdříve zbavte (můžete použít pastelky proti mravencům).

Po celé léto ničte mraveniště nejen uvnitř skleníku, ale také kolem něj, v přilehlé oblasti a na podzim je vykopejte a naplňte solným roztokem nebo čistou vodou.

Kromě toho je během sezóny nutné pravidelně odstraňovat plevel a rostliny vysazovat v určité vzdálenosti od sebe. A ještě jedna věc: určitě se zbavte lip a třešní. Pokud je máte ve svém okolí, není vám předurčeno se vůbec zbavit mšic.

Z mšic ve skleníku pomůže léčba následujícími nekomplikovanými infuzemi:

 • Vlaštovičník - namočte do kbelíku s vodou, nechte 2 dny 300 g suchého listu.
 • Pampeliška - Namočte 1 kg čerstvých listů a kořenů do kbelíku s vodou, nechte působit 3,5 hodiny.
 • Česnek - nalijte libru nasekaného česneku do 3litrové nádoby, přidejte vodu, počkejte 5 dní.
 • Mýdla z dřevěného popela - v kbelíku s vodou 2 lžíce popela, nastrouhané mýdlo na prádlo.
 • Rebarbora - z černých mšic.

Kromě výše uvedeného jsou pro vedení války s mšicemi vhodné vodní nálevy takových rostlin, jako jsou měsíčky, bílá hořčice, pitvaný velkolep, hořká plíseň, tabák, kopřiva, česnek, citrusy. Mezi zkušenými pěstiteli květin je infuze jehličí nebo vrcholků a listů rajčat a brambor považována za populární lék na škůdce.

Ve skleníku pro cibulovité květiny můžete použít roztok nitroammofosky (na kbelík s vodou 3 polévkové lžíce. L), kromě toho je to vrchní obvaz.

Mšice rychle zmizí, a pokud je sklo skleníku ošetřeno roztokem síranu měďnatého. Sírovou šavli můžete stále zapálit.

Přečtěte si více o lidových metodách boje zde!

Ekologický způsob

Biologické (nebo ekologické) metody kontroly mšic zahrnují použití rostlin a hmyzu, které mohou ničit a odpuzovat škůdce.

slunéčko sedmitečné je nejznámější vyhubovač mšic. Tato roztomilá vyhlížející chyba sežere více než stovku parazitického hmyzu denně. Je velmi prospěšné, že se berušky množí poměrně rychle (jedinec nakládá až 400 vajec). Vejce se líhnou do larev, které se zase také živí mšicemi.

Při hledání mšic není horší lacewing... Tento malý hnědý nebo nazelenalý hmyz má tenká průhledná křídla. Larvy lacewing jsou velmi aktivní po celou dobu po západu slunce.

Nouzové metody boje

Pokud je mšice zaskočena, můžete ji překonat následujícími nouzovými metodami:

 • Ruská obyčejná vodka. Musíte dát sprej na láhev nejlevnější vodky - a produkt je připraven! Vodka funguje skvěle na mšice jako dezinfekční prostředek. Ale stojí za zvážení, že alkohol může rostlině ublížit a zanechat na ní popáleniny;
 • Coca Cola. Stejně jako v předchozím receptu je třeba dát na hrdlo Coca-Coly láhev s rozprašovačem a nastříkat na ni škůdce. Vzhledem k tomu, že tento nápoj obsahuje kyselinu fosforečnou, vysvětluje tato skutečnost škodlivý účinek Coca-Coly na mšice;
 • mléko a jód. Pokud ve stejném poměru smícháte mléko a jód, pak můžete získat zabijáka č. 1 z mšic. Možná je to nejšetrnější způsob pro poškozenou rostlinu.

Vodka dělá skvělou práci s mšicemi

Známky mšic ve skleníku

Mšice jsou vysoce plodné, během jedné sezóny mohou poskytnout více než 10 generací bezkřídlých a okřídlených jedinců. První z nich zajišťuje reprodukci a zvýšení počtu kolonií, druhý hledají novou hostitelskou rostlinu.

Ženy a muži s křídly jsou schopné létat na dlouhé vzdálenosti a usadit se na nových územích. Mšice mohou letět do skleníku při příštím větrání nebo se do skleníku dostat s mladými sazenicemi, s půdou, s organickými hnojivy.

Škůdce probodává zelené části rostliny tenkým proboscisem a vysává z nich šťávy, v důsledku čehož se zpomaluje růst a další rozvoj skleníků a skleníkových plodin. Můžete mít podezření na invazi mšic do skleníku:

 • na deformovaných stoncích a stopkách;
 • na zvlnění, zvrásnění a sušení listů;
 • vylučování vaječníku;
 • na vysychání pupenů;
 • nedostatek ovoce;
 • za poškození žárovek v baňatých trvalkách;
 • přítomností mravenců (ne vždy).

V procesu vitální činnosti uvolňují mšice sladkou tekutinu - medovice nebo medovice. Pokud je skleník silně zamořen, budou listy rostlin pokryty touto lepkavou látkou, která přitahuje další zahradní škůdce.

Vošky nejen poškozují rostliny, vysávají výživné šťávy a oslabují imunitní systém. Nosí patogeny virových a plísňových infekcí, které mohou v krátké době infikovat všechny rostlinné a květinové plodiny.

Důvody vzhledu

Mšice mohou vstoupit do skleníku několika způsoby. Někdy ani přijatá preventivní opatření nepomohou. Musíte s ním začít bojovat hned po první detekci, protože mnoho produktů nemůže poskytnout okamžitý výsledek a hmyz bude ničit úrodu ještě několik dní.

Průnikové cesty:

 1. Během větrání skleníku mohou dovnitř přiletět malí škůdci a zůstat tam.
 2. Mšice mohou být v organických hnojivech, proto při krmení půdy ve skleníku proniká škůdce také do nového prostředí.
 3. Hmyz čeká zimu uvnitř pupenů rostliny. Při výsadbě řízků musí být zpracovány. Jinak na jaře začne ve skleníku mnoho drobného hmyzu.
 4. Někdy se škůdce dostane do skleníku, když je aplikována půda. Také se nakazí.

Mšice ve skleníku

Z mnoha druhů mšic se ve skleníku může usadit jen několik:

 • brambor;
 • meloun nebo bavlna;
 • velký brambor;
 • skleník nebo tabák.

Rychlost šíření mšic je úžasná. Čím déle tedy neexistují žádná opatření k jeho zničení, tím více škod bude způsobeno.

Skleníkové mšice

Z několika tisíc odrůd mšic ve skleníkových farmách lze nejčastěji najít zelené broskve, melouny, brambory, náprstníky a kořenové mšice.

Zelená broskvová mšice

Tento druh má několik jmen: zelená broskev, skleník nebo mšice tabáku. Dospělí dosahují délky 1,9-2,5 mm. Jedna samice snáší 5-10 černých, lesklých oválných podlouhlých vajec. Až 14 generací nastane ročně, to znamená, že během jedné sezóny se může objevit 14 generací.

Primárním hostitelem mšic jsou broskvoní, ale hmyz je všežravý a jako sekundární hostitel používá více než 400 plodin. Ve skleníku se mohou současně vyvinout různé formy škůdce, které se liší účelem, barvou (černá, zelená a černo-zelená), přítomností nebo nepřítomností křídel.Příznivá teplota pro život a reprodukci mšice broskve je + 24 ° C.

Meloun mšice

Meloun nebo bavlna, mšice poškozuje bavlnu, melouny a tykve, ovocné a bobulové stromy a keře, citrusové plody, řepu, arašídy, tabák, sezamová semínka a další zahradní a skleníkové rostliny. Ženy tohoto druhu kladou až 40 vajec najednou a za sezónu se objeví až 20 generací hmyzu.

V koloniích melounových mšic se může současně vyvinout několik forem: okřídlený černo-zelený, bezkřídlý ​​zelený, bezkřídlý ​​s průhledným tělem a tmavými skvrnami. Standardní velikost hmyzu se pohybuje od 1,3 do 2,1 mm. Odrůda bavlny se vyznačuje vysokou vitalitou: je schopna se množit při 0 ... -5 ° С a snadno snáší mrazy až do -10 ° С. K přirozené smrti jedinců dochází pouze při poklesu teploty na -15 ° C a nižší.

Meloun nebo bavlníkové mšice jsou častým „hostem“ ve sklenících a pařeninách.

Mšice mšice

Neméně plodná je odrůda náprstníku, kterému se někdy říká skleníková bramborová mšice. Jednotlivci různých pohlaví mají světle zelenou barvu s charakteristickým leskem a černými skvrnami umístěnými na kloubech antén a končetin.

Odrůdy skleníkových mšic

Mšice jsou malý (až 5 mm) hmyz s tenkými nohami a poměrně jemnými pokožkami. Díky pronikavě nasávajícímu ústnímu aparátu používá jako potravu buněčnou šťávu rostlin. Výsledkem je, že listy začnou chřadnout a klesat. Mladé výhonky se deformují, povrch listových desek se stává lepkavým a lesklým. To vede k vylučování vaječníků a inhibici růstu rostlin.

Na poznámku!

Ve sklenících jsou obvykle brambory, skleník, meloun, kořen a někdy i mšice rybízu. Zástupci všech těchto druhů jsou schopni zimovat ve skleníku a dokonce se rozvíjet.

Metody a prostředky boje proti mšicím ve sklenících a sklenících

Malá kolonie zahradního škůdce může být zničena ručně:

 1. Odstraňte hmyz z infikované zeleniny nebo květin zvlhčeným tamponem nebo tkání.
 2. Listy a pupeny, hustě pokryté mšicemi, odříznuté.
 3. Shromážděné jedince spolu s ořezanými částmi rostlin jsou okamžitě spáleny.

Pokud populace mšic zaútočila na 20–25% skleníkových rostlin, budete muset použít lidové metody, chemické nebo biologické prostředky.

Chemikálie

Nakupujte insekticidy na bázi pyrethroidů, neonikotinoidů, cypermethrinu, organofosfátů a dalších sloučenin mají systémový účinek, to znamená, že po léčbě umírají všechny formy parazitů - vajíčka, larvy, nymfy a dospělí.

Specializovaný obchod nabízí širokou škálu produktů pro kontrolu mšic.

Doporučuje se koupit účinné chemikálie, které pomohou odstranit mšice:

Léčivá látkaNázev léků
ImidaclopridBiotlin, důvěrník, Corado, veliteli
CypermethrinArrivo, Accord, AltAlf, Alphazin, Kinmix, Inta-Vir, Taran, Sharpei, Tsunami, Fury
DeltamethrinDecis Profi
ThiamethoxamAktara
EsfenvaleratSenpai, Sumi-Alpha

Uvedené insekticidy musíte používat přísně podle pokynů na obalu. Aby se zabránilo rezistenci (závislosti hmyzu na složení), doporučuje se střídat přípravky pokaždé, když je přípravek používán s jinou účinnou látkou. Například poprvé nastříkáte zeleninu Biotlinem, podruhé - Inta-Vir, potřetí - Decis Profi.

Biologický

Biologické produkty ze skupiny avermektinů jsou považovány za bezpečnější. Jsou neškodné pro užitečný hmyz, ptáky, zvířata a lidi, takže je lze použít nejen během vegetačního období, ale také při tvorbě vaječníků a sklizni. Aktivní složky těchto fondů mají střevní a kontaktní účinky, takže okřídleným a bezkřídlým mšicím nezanechávají žádnou šanci na záchranu.

V současné době je v prodeji mnoho analogů biologických přípravků na mšice.

Populární prostředky, které lze použít k odstranění mšic a jiných škůdců:

Biologickými prostředky ke zničení populace škůdců jsou hmyz - přirození nepřátelé mšic:

 • slunéčko sedmitečné;
 • škvor;
 • lacewing;
 • vznášet se létat.

Tyto chyby budou šťastně jíst mšice a nepoškodí zeleninu, květiny a zeleň. Pokud na zahradě nebo na louce ulovíte několik krajek nebo berušek a spustíte několik krajek nebo berušek do skleníku, pomohou několikrát snížit počet škůdců. Earwigs dávají přednost vlhkým místům; k jejich přilákání je užitečné ve skleníku rozložit piliny nebo kůru stromů, vytvořit z nich malé hromádky nebo posypat cesty a hojně zalévat vodou.

Lidově

Neméně účinné proti mšicím jsou infuze a roztoky vyrobené z rostlinných surovin a detergentů:

 1. Popel ze dřeva. Nalijte 300 g popela 10 litry vody, vařte 30 minut, ochlaďte na teplotu okolí.
 2. Mýdlové řešení. V 10 litrech horké vody rozpusťte 125 ml tekutého mýdla nebo celou domácnost nakrájenou na struhadle. Chladem a používejte podle pokynů.
 3. Česnek. Oloupejte a nakrájejte 3 hlavy česneku, nalijte 1 litr vody a odstraňte na tmavé místo. Po 4-5 dnech infuzi přeceďte. Pro stříkání 2 lžíce. l. zřeďte česnekový koncentrát v 5 litrech vody.
 4. Cibulová slupka. Nalijte vroucí vodu na ½ kbelíku slupky a nechejte 24 hodin. Následujícího dne přeceďte a přidejte tolik vody, aby se vyrobilo 10 litrů pracovní tekutiny.
 5. Hořký pepř. Nalijte 0,5 kg pepře do 1,5 litru vody a vařte na mírném ohni po dobu 1 hodiny. Nechejte vývar po dobu 48 hodin a poté jej nalijte do skleněné nádoby z tmavého skla nebo plastu. Před stříkáním zřeďte v poměru 1 sklenici infuze na 10 litrů vody.
 6. Pelyněk, řebříček, vlaštovičník, vratič, pampeliška. Jako suroviny lze použít květiny, stonky a listy rostlin - nalijte vodu v poměru 1 díl rostlinných surovin na 10 dílů vody a nechte působit 48 hodin.
 7. Jehličí. Nalijte 200 g čerstvých jehel s 1 litrem vody, vařte 30 minut a poté nechte 48 hodin na tmavém místě. Koncentrát přeceďte, přidejte 9 litrů vody, zeleninu zpracujte výsledným roztokem.
 8. Mletá červená paprika. Posypte listy infikovaných rostlin hotovým práškem.

Náklady na tradiční metody jsou nízké a většinu potřebných ingrediencí snadno najdete v každém domě.

Musíte rostliny několikrát nastříkat a rovnoměrně pokrýt zelené části rostlin. Pro lepší přilnavost pracovní tekutiny k listům a stonkům se doporučuje přidávat do ní tekuté mýdlo v množství 40 ml na 10 litrů vody.

Boj s mšicemi pomocí lidových metod nedává okamžitý účinek. Chcete-li úplně zničit populaci škůdců, budete muset rostliny a půdu na postelích postříkat nejméně 2-3krát. Roztoky připravené podle lidových receptů jsou však pro člověka a zvířata neškodné, neinhibují rostliny a prospěšné mikroorganismy a nenarušují složení půdy.

Jak zacházet se skleníkem z mšic na jaře - používání insekticidů

Populace mšic je obtížné kontrolovat pomocí insekticidů z mnoha důvodů. Poruchy mohou být způsobeny špatnou technikou nanášení, nedostatečným pokrytím nebo vysokým pH ve stříkací nádrži. Mnoho zahradníků bohužel těmto jemnostem nevěnuje pozornost a zbytečně.

Když se pokoušíte léčit mšice chemickými látkami, musíte si uvědomit, že:

 • Pokud jsou na květinách rostlin, jejichž plody se používají jako potrava, přítomny mšice, může být insekticidní ošetření nebezpečné a navíc ne příliš účinné.
 • Na jaře se první generace mšic plazí jen blíže k čerstvému ​​listí, takže postřik insekticidy způsobí vystřelení děla na vrabce.
 • Mšice mohou být obtížně dosažitelné, pokud jsou na spodní straně listů, zejména v blízkosti půdy, jako je tomu u mšic.
 • Mezi populacemi mšic broskví byla hlášena rezistence na organofosfáty, karbamáty a pyrethroidy.
 • Okřídlené formy mšice jsou odolnější vůči působení organofosfátových pesticidů než její bezkřídlé formy.
 • Léčba kořene rostliny chemickými látkami může být účinnější, protože mšice mají tendenci přijímat velké množství rostlinné mízy, zejména na jaře.

Mšice insekticidy

Opravdu doufáme, že informace v tomto článku pomohou všem začátečníkům a zkušeným zahradníkům dostat mšice ze svého skleníku. Na závěr bych chtěl poznamenat, že pokud ve skleníku nebudou žádné vytrvalé plevele, jejich kořeny a keře nerostou, pak, aby se zabránilo výskytu mšic, stačí pozorovat jeho průnik skrz úvod se sazenicemi, leťte do nechráněných oken a dveří a také na oblečení. Přejeme vám jen vysoké výnosy!

Preventivní opatření

Všechna opatření zaměřená na prevenci výskytu mšic lze rozdělit do 4 skupin: dezinfekce skleníků, kontrola mravenců, preventivní ošetření, agrotechnické a organizační metody.

Abychom v budoucnu nehledali způsoby, jak správně zacházet s mšicemi, je nutné provést včasnou prevenci.

Doporučuje se dezinfikovat skleník na podzim, kdy je sklizena celá plodina. K ošetření vnitřního prostoru můžete použít výběr z:

 1. Síran měďnatý. Látku zřeďte vodou rychlostí 1 polévkové lžíce. l na 10 l kbelík. Pro lepší rozpuštění nejprve přidejte prášek do 1 litru horké vody, důkladně promíchejte a poté přidejte dalších 9 litrů studené vody. Nastříkejte všechny povrchy (stěny, rám, ploty, inventář) pracovním roztokem a hojně zalijte postele, aby kapalina nasákla půdu do hloubky 5 cm. Síran měďnatý pomůže zničit nejen larvy mšic, ale také fytopatogenní houby .
 2. Louh sodný nebo vápno. Nařeďte v poměru 400-500 g sušiny na 10 litrů vody. Nastříkejte vnitřní povrchy a pracovní nástroje.
 3. Bělicí prášek. Rozetřete prášek na lůžka a poté uvolněte půdu do hloubky 5-8 cm. Látka se specifickým zápachem zničí jak larvy, tak dospělé mšice.
 4. Karbofos. Nařeďte v koncentraci 30 g na 10 litrů studené vody. Rozsypejte půdu připraveným roztokem, dokud není zcela navlhčena.
 5. Fufanon. Použijte stejným způsobem, jak je popsáno v bodě 4. Připravte pracovní tekutinu v poměru 10 ml léčiva k 10 litrům studené vody.
 6. Kontrola tabáku (Hefaista). Na jaře a na podzim fumigujte skleník podle pokynů k produktu. V případě potřeby použijte několikrát za sezónu.
 7. Kontrola síry (FAS, klima, pěšec). Používejte až po sklizni a přípravě skleníku na zimování. Nepoužívejte během růstu a plození zeleninových plodin.

Co jsou škůdci ve skleníku

Rostliny poškozené chorobami a škůdci se stávají nebezpečným zdrojem šíření infekčních chorob, rychle infikují nedaleké rostoucí plodiny, což vede ke ztrátě výnosu. Při nejmenším známce infekce je proto nutné ji ve skleníku vydezinfikovat.

Obecné ošetření skleníků na podzim před nemocemi se provádí pomocí fungicidů a insekticidů - nebezpečných chemických sloučenin nejen pro rostliny, ale i pro člověka. Přípravky na zpracování se ředí přísně podle pokynů, všechny práce se provádějí v souladu s osobními bezpečnostními normami: v těsném oděvu a respirátoru.

Co jsou škůdci ve skleníku

Woodlice, woodlice, dvounohé perforované listy a jíst sazenice, než zesílí. Ušetří vás parazitů, pokud rozptýlíte granule metaldehydu po postelích.

Houby Pythium a Phytoph-thora indukují onemocnění černých nohou. Infekce je usnadněna příliš hojným zaléváním a zahušťováním výsadby, k eradikaci zdroje je nutné rostliny ztenčit, vyměnit infikovanou půdu sterilizovanou půdou, ložiska nemoci jsou dobře zbavena, ošetřena roztokem zinebu nebo captan.

Poškození stonku sazenic skleníku černou nohou

Blackleg ovlivňuje sazenice skleníku a zralé keře

Xanthomo-nas begoniae - vaskulární bakterióza vede k vadnutí sazenic a dospělých rostlin. Fytofilní roztoči deformují listy. Larvy brázdy jedí hlízy a kořeny, vysazují kohoutek a umírají. Přidání dursbanu, naftalenu a chlorpyrifosu do skleníku zde ušetří.

Poškození listů skleníkových rostlin vaskulární bakteriózou

Rostlina poškozená vaskulární bakteriózou

Housenky listových červů neustále žijí ve sklenících, známkou jejich vzhledu jsou zkroucené listy v pavučině. Mazaný hmyz se schovává uvnitř a ničí rostliny. Zpracování skleníku chlorofosem, actelik pomůže. Rozptyl metaldehydu vás zachrání před jinými druhy housenek.

Škůdce listových červů na rostlině ve skleníku

Kromě ošetření skleníku chemickými látkami se housenka sbírá ručně.

Dav naznačuje přítomnost sajících parazitů ve skleníku: moucha, mšice, šupinatý hmyz, červci se usazují na zadní straně listů a vylučují medovice, která kape dolů a infikuje zbytek listů. Pomůže umýt mobil hadrem, větrat, vyhladit hmyz.

Poškození listů skleníkových okurek

Whitefly je hlavním nepřítelem okurek a zahradních hroznů

Roztoč je nebezpečný nebezpečný obyvatel všech skleníků. Rychle se množí, vyvíjí silnou imunitu proti neutralizačním lékům. Nejlepším způsobem kontroly je zabránit půdě na zimu, pokud je škůdce stále namotaný, nejúčinnějším způsobem, jak se zbavit roztoče ve skleníku, je jemně zkroutit keř, vytáhnout jej, vložit igelitový sáček, vyjměte ho, spálte. Odpůrci radikálních metod mohou nesouhlasit a nabídnout mnoho receptů, jak zacházet se skleníkem před roztočem, ale jak ukazuje praxe, boj končí pěstiteli zeleniny porážkou. Ve skleníku to není úplně možné zneškodnit; několik dní po zpracování se znovu objeví známky klíštěte.

Škůdce roztočů na listech rostliny skleníku

Vypadá to jako rostlina zasažená roztočem

Fulvia fulva způsobuje hnědou listovou skvrnu. Nahoře - žluté skvrny, dole - hnědé houby. S rozvojem onemocnění je ovlivněna šedá hniloba. Větrání skleníku a léčba benomylem, cinebo, ditanem M-45 pomůže neutralizovat infekci, opakujte po 2 týdnech, aby se výsledek upevnil.

Pozorujeme rostliny a včas detekujeme známky napadení mšicemi


Skutečnost, že skleníkové plodiny již byly vybrány kolonií mšic, lze snadno zjistit ze stavu rostlin:

 • listy začnou vysychat a vlnit se;
 • bílý malý hmyz sedí na zadní straně listu;
 • na horní straně listů jsou lepkavé značky;
 • růst výhonků se zastaví a jejich špičky jsou ohnuté;
 • vaječník zamrzne bez otevření pupenů.

Pokud mšice začínají ve skleníku, znamená to, že mravenci nejsou daleko. „Pracují“ jako duet: mravenci chrání mšice, protože jim slouží jako potrava. A pokud se mravenci nedotknou okurek, pak můžete zapomenout na skleníkové jahody.

Mšice se mohou objevit v kterékoli fázi pěstování skleníkových rostlin, takže zpracování skleníků nemusí vždy pomoci. Díky schopnosti létat se může hmyz při větrání dostat dovnitř. Mohou být také „přineseny“ spolu s půdou, sazenicemi nebo organickými hnojivy.

Známky přítomnosti a způsobené škody

Mšice sají škůdce. Živí se mízou listů a výhonků. V průběhu života vylučuje polštářky - látky nasycené cukry.

Je docela snadné pochopit, že okurky nebo rajčata jsou ovlivněny mšicemi - pod každým mladým listem se bude rojit malý hmyz.

Ve skleníku se navíc pozoruje:

 • deformované výhonky;
 • zkroucené listy;
 • lepicí značky na zelených látkách.

mšice na okurkách

Nepřímé znaky budou:

 • vzhled mravenců;
 • zpomalení růstu;
 • nepřítomnost nebo vylučování vaječníku.

Oslabení rajčat a okurek ve skleníku v důsledku napadení mšicemi má mnoho důsledků:

 1. Zpomalení růstu, vylučování vaječníků významně ovlivňuje budoucí sklizeň rajčat nebo okurek ve skleníku.
 2. Oslabená imunita je činí náchylnými k nemocem. Mšice přenášejí viry, houby parazitují na sladkých sekrecích. Pokud nebudete bojovat s mšicemi, pak skleníkové plodiny rychle zemřou.

Jak se zbavit mšic ve skleníku pomocí lidových prostředků


Pokud si všimnete problému včas, zatímco hmyz ještě neměl čas se množit do katastrofických rozměrů, pomohou lidové metody. Jedná se o levnou a udržitelnou možnost plodiny. Rostliny lze postříkat různými bylinnými tinkturami se specifickým zápachem, který mšice nemohou tolerovat. Tráva by měla být nejprve nasekána, naplněna vodou, trvat několik hodin a filtrována. Tinktury od:

 • česnek;
 • měsíčky;
 • hořčice;
 • Luke;
 • tabák;
 • kopřiva;
 • jehly a tabákový prach.

Dobrý účinek má také postřik roztokem popela a mýdla.

Chemické metody

V takovém zásadním měřítku vám doporučuji použít pouze tehdy, když je skleník zcela osídlen parazity. Budete pracovat se silnými jedy, které jsou nebezpečné pro lidské tělo. Nezapomeňte proto na uzavřené oblečení a obuv, brýle, respirátor, gumové rukavice. Jednejte podle pokynů - překročení dávky ne vždy zvyšuje účinnost léku, ale může vést ke smrtelným následkům.

Léčba fytopreparáty

Bylinné léky jsou léky vyrobené z přírodních surovin. Obsahují rostlinné jedy nebo viry, plísňové patogeny, parazitující v těle určitého druhu hmyzu a způsobující jeho smrt. Mohou způsobit vážnou otravu nebo paralyzovat nervový systém mšic. Fytopreparáty jsou zároveň neškodné pro okurky, užitečný hmyz a lidi.

Mezi nejoblíbenější a nejúčinnější patří:

 1. Fitoverm: 4-6 ml na 1 litr vody. Pro zpracování vyberte večerní hodiny: navlhčete postižené stonky, listy na obou stranách kompozicí. Týden poté je kapkové zavlažování zakázáno - aby nedošlo k umytí produktu. Léčba přípravkem Fitoverm stačí opakovat každých 15 dní.
 2. "Akarin": 6 ml na 1 litr vody. Výsadba se postříká nástrojem den po zalévání. Je zvláště účinný v horkém počasí. Za den je další zalévání již možné. Ke zničení kolonie mšic stačí jediné ošetření přípravkem „Akarin“.
 3. "Aktofit": 8 ml na 1 litr vody. Listy jsou nastříkány léčivem, poté nejsou navlhčeny po dobu 8-10 hodin. Sklizeň lze provést 2 dny po ošetření. Abyste odolávali mšicím, stačí dva postřiky s přípravkem "Aktofit" za sezónu.

Pro zvýšení účinnosti bylinných přípravků se zkušeným zahradníkům doporučuje přidat do připravené kompozice 1 čajovou lžičku mýdlového roztoku.

Postřik a ošetření půdy insekticidy

Použití insekticidů proti okurkám není vždy oprávněné - rostliny mají krátké vegetační období. Pomalu se rozkládající pesticidy nebudou mít čas na úplné rozpuštění, než zelenti dozrají, což znemožňuje jejich konzumaci.

Všechny účinné insekticidy lze rozdělit do tří kategorií:

 1. Organofosfátové sloučeniny: „Aktellik“, „Nurel D“, „Dursban“. Sklizeň se stává bezpečnou po 14 dnech.
 2. Neonikotinoidy: Bombardier, Vector, Confidor, Dantop, Tanrek, Mospilan, Ratibor. Zelentsy se sklízejí 3 týdny po zpracování.
 3. Pyretroidy: Arrivo, Decis, Kinmix, Sherpa, Fury. Okurky se stanou jedlými 2 týdny po postřiku.

Má smysl používat silné syntetické sloučeniny, když fytofágní rostlina zasáhla více než 1/4 vaší skleníkové výsadby. Účinné léky jsou schopné ničit škůdce během několika hodin po ošetření. Toxické složky však zůstanou v rostlinách a plodech po dlouhou dobu. Proto před aplikací „chemie“ vždy vyhodnoťte účinky hubení hmyzu.

Fumigace s kontrolou síry

Jistým způsobem, jak odolat invazi mšic, je fumigace skleníku sírovou tyčinkou. Populární odrůdy: „Hephaestus“, „FAS“, „pěšec“, „podnebí“.Tuto metodu je dobré použít po sklizni - mšice jde do zimy, ale na jaře se probouzí a hoduje na nových mladých výhoncích.

Vypouštěný kouř (obsahující nikotin) je škodlivý pro hmyzí škůdce. Spolu s nimi však zabíjí prospěšné půdní bakterie, přispívá ke korozi kovových konstrukcí skleníku.

Chemie mšic je spolehlivým lékem


Pokud existuje mnoho škůdců, je lepší použít speciální přípravky. Na rozdíl od lidových prostředků působí rychleji. Existuje však také negativní bod: takové ošetření se provádí hlavně před začátkem plodení. Chemické látky mají tendenci se hromadit v ovoci.

Z chemických přípravků účinně ničí mšice:

Četnost zpracování závisí na konkrétním médiu. Před použitím si proto pečlivě přečtěte pokyny.

Jak chránit skleníkové rostliny před mšicemi a jinými škůdci - video

Prevence mšic na okurkách ve skleníku

Abych nezůstal bez významné části sklizně, používám univerzální doporučení:

 1. Pro výsadbu si vybírám nenáročné hybridy, odrůdy, které jsou odolné vůči invazi škůdců.
 2. Před výsevem dezinfikuji semena okurky, chovám pouze vlastní sazenice. Pokud si musím koupit sazenice, pečlivě je prozkoumám a umístím na několik dní do karantény.
 3. Udržuji příjemnou teplotu a vlhkost pro okurky.
 4. Odplevelení skleníku provádím včas - mšice, mravenci se cítí pohodlněji v houštinách než na otevřených plochách.

Zkušení zahradníci nedoporučují vysazovat sléz, chryzantémy, nasturtium, slunečnice a mák poblíž skleníků - tyto rostliny jsou oblíbenou pochoutkou mšic.

Recenze a komentáře

0 Margarita S. 21. 11. 2015 18:42 Vzpomínám si, jak se moje babička zbavovala mšic pomocí tabákové tinktury. K tomu si vzala makhorku a horkou vodu v poměru 1:10, trvala na tom dva dny. Výsledná infuze byla vařena 2 hodiny a poté ochlazena a filtrována. Před postřikem babička zředila vývar vodou (v poměru 1: 2), přidala k němu roztok pracího mýdla (asi 10 g na 1 litr roztoku). Výsledné řešení je docela účinné proti mšicím. I když je nepravděpodobné, že by byla jeho účinnost srovnávána s moderními chemikáliemi. Kromě toho je tabákový roztok toxický pro člověka a zvířata.

Citát

0 Nina 12/05/2015 11:26 V minulé sezóně jsem se na radu kamaráda zbavil mšic pomocí tinktury kozlíku lékařského. Za tímto účelem jsem rozpustil láhev tinktury ve 3 litrech vody a nastříkal rostliny. Pak v létě, na konci června - začátkem července, jsem provedl opakovaný postřik.

Citát

0 Natalia 30. 12. 2015 03:02 Rostliny jsem před setím a po vyklíčení ze dvou listů ošetřil popelem (nejlépe popelem z tabáku - makhorka), zalil jsem každý večer teplou vodou s nálevem popelu, makhorky a šňupacího tabáku půl balení makhorky a šňupací tabák na 10-15 litrech vody. Pomáhá také proti lékům na mšice - zvaným Trichopolum, rozpusťte obal v 10-15 litrech teplé vody, vodu jednou večer po dobu 3-5 dnů.

Citát

0 Diana 1/14/2016 12:58 Moje mnohaleté zkušenosti naznačují, že mšicemi se může zbavit pouze chemie. Používám Aliot. Rostliny zpracovávám na jaře a škůdci (včetně mšic) obecně mizí. Tato droga nejen zabíjí škůdce, ale také stimuluje růst listů, které jedly mšice.

Citát

0 Irina 14/14/2016 15:59 Letos jsme měli rekordní počet mšic! Jedná se o nějaký druh neštěstí, jako bychom všechny tyto podmínky splňovali jako obvykle, ale tady došlo k celé invazi. Insekticidy pomohly a jen oni. Žádná lidová léčba a byliny neměly požadovaný účinek.
Citát

Místo zimování mšic

Chcete-li bojovat proti škůdcům, musíte se nejprve rozhodnout, kde přezimuje. Mšice snášejí zimu ve fázi oplodněného vajíčka, nejčastěji v blízkosti listových pupenů na keřích, stromech, v kořenové zóně. Protože mravenci a mšice mají symbiózu, může hmyz zimu přežít v mraveniště. Pokud jsou vejce na kůře nebo v blízkosti pupenů, lze je snadno vidět při zkoumání stromů.

Vejce jsou uspořádána do skupin. Na kůře budou vypadat jako černé lesklé jemnozrnné výrůstky.Pokud jsou nalezeny větve postižené mšicemi, je třeba je odříznout, vypálit mimo lokalitu, pokud není možné větev odříznout, je nutné ji mechanicky očistit od vajíček parazita, očistit roztokem hašeného vápna .

Zajímavý! Mravenci tohoto parazita „domestikovali“ pro své vlastní potřeby. Když se mšice krmí zeleninovým džusem, vylučují medovice, která je pro mravence pochoutkou. Mravenci se o to proto starají, přenášejí je do různých rostlin, aby mšice měly více živin.

Hodnocení
( 2 známky, průměr 4.5 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny