Chcete si doma pěstovat zázvor? Únor je nejlepším měsícem pro výsadbu!


Moderní supermarkety nabízejí zákazníkům spoustu zeleniny a ovoce nejen z ruských oblastí, ale i z druhého konce světa. Během přepravy plody ztrácejí živiny a lidé chtějí něco přímo z cínu.

Totéž lze říci o kořenu zázvoru, který na pultu vypadá neatraktivně. Jak pěstovat zázvor doma je zajímavé pro mnoho vášnivých zahradníků a zahradníků.

Co je to za rostlinu?

Zázvor je léčivá vytrvalá rostlina rodiny zázvoru, jejíž kořen je jedlá část. Nadzemní část rostliny připomíná ostnatou trávu. Zpočátku přirozeně rostl pouze v západní Indii a jihovýchodní Asii.

Zázvor je docela běžný v zemích s tropickým podnebím - Japonsko, Vietnam, Brazílie a Argentina. Nejbližší příbuzní zázvoru jsou kardamom, kurkuma, tulipán a zázvorová lilie.

Ve volné přírodě zázvor nyní prakticky neroste. Jedná se o typickou zahradní plodinu.

Rostlina má kopinaté listy, dlouhé a silné stonky vysoké až 1-1,5 m. Stopky dlouhé až 30 cm s malými listy.

Květy se shromažďují v apikálních uších a jsou umístěny v paždích listen. Zázvor je kvetoucí rostlina, ale nikdy nepřináší ovoce. Rostlina se množí kořeny, silná a hlíznatá. O tom, že je zázvor zralý, svědčí padající listy.

jak zázvor roste v přírodě

Užitečné vlastnosti zázvoru a kontraindikace

Příznivé vlastnosti zázvoru jsou známy již dlouho. Je přínosem a pomáhá vyrovnat se s mnoha problémy, mezi které patří:

 • Nafukování a průjem.
 • Otrava jídlem, dokonce i houby.
 • Nedostatečné trávení potravy - výborně zabraňuje hromadění toxinů ve střevech, které pouze otrávují tělo.
 • Zbavit se hlístů a dalších parazitů.
 • Orální patologie.
 • Kožní onemocnění a projevy alergií.
 • Snižování cholesterolu.
 • Zlepšení stavu krevních cév a prevence tvorby krevních sraženin.
 • Zvyšuje imunitu.
 • Úleva od bolesti kloubů a svalů, od otoků a protahování.
 • Snižování křečí v žaludku.

Zázvor pomáhá ženám zotavit se z neplodnosti. Zmírňuje křeče během menstruace.

Škody a kontraindikace zázvoru, navzdory jeho výhodám, jsou také přítomny, jako každá rostlina. Omezení aplikace zahrnují:

 • Při bolestech v krku a nachlazení, pokud existuje horečka, nelze zázvor léčit - může vyvolat ještě vyšší teplotu.
 • Zázvor je kontraindikován pro gastritidu, žaludeční vředy a duodenální vředy, protože koření dráždí sliznici. Je také zakázáno užívat jej pro onkologii - pomáhá to urychlit růst nádoru.
 • Zázvor je kontraindikován při onemocněních jater a cholelitiáze - má choleretické vlastnosti.
 • Kořen zázvoru ředí krev. Mělo by se však brát opatrně s častými krvácení z nosu, hemoroidy.
 • Koření zvyšuje tlak.
 • Koření nemůžete používat v noci - může vyvolat nespavost.

Je zakázáno užívat koření ve druhé polovině těhotenství a během kojení. Šťáva z koření přechází do mateřského mléka a brání dítěti spát.

Jak roste zázvor v přírodě?

Kde se pěstuje kořen zázvoru ve všech zemích světa? V Indii se nacházejí obrovské plantáže léčivých a běžných odrůd rostlin. Ginger miluje vlhké tropické podnebí a spoustu okolního světla. Potřebuje vysoké teploty a sezónní srážky v tropech. Právě tato kombinace klimatických podmínek umožňuje dosáhnout obrovských výnosů cenného a užitečného kořene.

Kde dnes zázvor roste: lze ho najít na všech kontinentech, dokonce i v Africe, ale pěstuje se tam pro své vlastní účely. Ale Francouzi a Holanďané pěstují zázvor přímo na balkóně a užívají si příjemnou vůni mladé rostliny.

V rozlehlosti Ruska také nenajdete zázvorové plantáže; pěstuje se na osobních pozemcích a doma v květináčích jako jednoletá rostlina.

Na svých stránkách můžete pěstovat zázvor, ale neměli byste doufat ve vysoký výnos. Je nutné ji vysadit na otevřeném slunném místě s nízkou hladinou podzemní vody. Jakákoli půda je pro něj vhodná. V kopané oblasti je nutné vytvořit drážky hluboké 15 cm, do kterých se doporučuje zasadit zázvorové oddenky nakrájené na kousky s již oteklými pupeny. Sazební materiál by měl být zasazen ve vzdálenosti 30 cm od sebe.

Sazenice jsou podobné listím rákosu, stejné špičaté listy. Celé léto se doporučuje rostliny vytrhávat, uvolňovat a zalévat. Nezapomeňte na krmení. Protože kořen rostliny je jeden, je oplodněn organickým hnojením, například infuzí divizny. Od okamžiku výsadby do sklizně to trvá asi šest měsíců. Zažloutlé listy slouží jako signál připravenosti. Vykopané kořeny by měly být sušeny pod baldachýnem.

Zázvor doma. Video:

Když zázvor kvete

Rostlina kvete druhý rok v přírodních podmínkách nebo třetí rok ve sklenících v souladu s klimatickým režimem. V závislosti na odrůdě se může objevit jedna nebo více květin. Barva je od žluté po výraznou šarlatovou.

Vlastnosti sklizně

10 dní před sklizní je nutné zastavit vlhčení, aby rostlina vyschla a ohnula se k půdě. Keř je odstraněn spolu s hrudkou země, půda je mírně otřesena oddenkou. Poté se kořen výsadby odstraní, stonky se odříznou a hlízy se promyjí vodou. Zázvor lze ihned konzumovat nebo připravit na skladování při zachování jeho masitosti, pevnosti a vlhkosti.

Zázvor: domácí pěstování

Pěstování kořene zázvoru doma je snadné. Jednoduchá péče o něj a léze vzácných onemocnění mu umožňují růst doma v květináči.

Hmyz je vystrašen drsnou vůní rostliny, takže na ni neútočí. Zázvor se množí pouze dělením oddenku.

Rodina zázvoru se skládá ze 140 druhů, ale ne všechny jsou vhodné pro vnitřní pěstování. Chovatelé vyšlechtili mnoho odrůd, které se liší tvarem a velikostí kořenů, jejich barvou a vůní. Ale hlavním rysem, který rozdělil všechny odrůdy do dvou skupin, je jeho štiplavost. Existují dvě skupiny odrůd:

 • Černá nebo Barbados má štiplavou chuť a štiplavý zápach. Nemusí se čistit, stačí jej umýt vroucí vodou a vysušit na slunci.
 • Bílá nebo bengálská má mírně kořeněnou chuť. Vyžaduje se čištění a sušení. Čištění v průmyslovém měřítku se provádí kyselinou sírovou, jejím slabým roztokem.

Příslušnost k různým skupinám nemá vliv na podmínky jejich pěstování a údržby. Výběr odrůdy by měl být založen na chuti kořene. Chcete-li pěstovat zázvor z kořene doma, musíte mu zajistit správnou atmosféru.

Jak pěstovat zázvor doma na parapetu?

Zázvor se pěstuje v bytě kvůli hojivému kořenu nebo kvůli jeho krásnému květu. Pokud se očekává plodina, nenechte rostlinu kvést.

Jako okrasná rostlina také vypadá originálně. Dosahuje výšky jednoho metru a kvete nádhernými květenstvími. Je nutné zasadit kořeny v květináčích na samém konci zimy, aby vegetační období padalo v létě.

Nejprve musíte koupit výsadbový materiál, to se provádí krátce před výsadbou. Poté proveďte následující činnosti pro přípravu zázvoru k výsadbě:

 1. Jak si vybrat kořen pro výsadbu. Je nutné zakořenit s hladkou pokožkou, ne vrásčitou. Nemělo by to být letargické a mělo by mít před výsadbou pupeny jako hlíza brambor. Čím více z těchto „očí“, tím více výhonků vyjde z kořene.
 2. Dezinfekce. Vzhledem k tomu, že zázvor je přinesen z dálky, je předem ošetřen chemickými látkami. Chcete-li je odstranit, musíte kořeny namočit na dva dny do vody. A abyste infekci odstranili, přidejte do vody několik krystalů manganu nebo jedlé sody (ve výši čajové lžičky sody ve sklenici vody).

  rostlina

 3. Příprava půdy. Zázvor lze pěstovat v prosté půdě nebo lze použít vlhký mech. Pro vnitřní pěstování je lepší brát rašeliník. Ze zahrady si můžete vzít obyčejnou půdu. Můžete připravit směs: 3 díly rašeliny a část jílu.
 4. Sázecí hrnec. Zázvor má takovou vlastnost - jeho kořeny nerostou do hloubky, ale podél povrchu půdy. Nejlepší nádobou na zázvor je mělká, ale široká krabice nebo hrnec. Pokud pěstujete zázvor pro kvetení, pak si vezmou malý hrnec, pak budou všechny síly směřovat k vývoji stonku a květů.

Příprava kořene na výsadbu zahrnuje také fázi probuzení ledvin. Pokud kořeny, připravené k výsadbě, nemají „oči“, musí být probuzeny, aby se urychlilo klíčení.

To trvá kdekoli od tří dnů do dvou týdnů. Událost lze prezentovat dvěma způsoby.

V syrovém mechu

Vysoký kontejner je vzat a obložen mechem. Na to jsou položeny kořeny zázvoru, pupeny nahoru. Doporučuje se naložit další tenkou vrstvu sphagnu, vše zalít teplou vodou. Umístěte nádobí blízko k radiátoru na parapetu.

Ve vodě

Umístěte kořeny k výsadbě na dřevěné tyčinky a zavěste nad nádobu s vodou tak, aby spodní část kořene byla ve vodě. Po celou dobu udržujte hladinu vody v nádobě.

Po vytvoření klíčků lze kořeny rozřezat na kousky tak, aby každý z nich měl 2-3 oteklé pupeny. Plátky ošetřete dřevěným uhlím a uzliny trochu osušte.

Zrzavý. Jak pěstovat doma? Video:

Rostoucí problémy, nemoci a škůdci

Zázvor je považován za plodinu odolnou vůči parazitům a různým chorobám. Při pěstování rostliny se můžete setkat s takovým škůdcem, jako je roztoč. Poznávají ho podle skvrn na žlutém listí a bledosti stonků. Pro lepší zviditelnění webu se doporučuje plodinu zavlažovat.

Jak se zbavit roztočů:

 • Rostlina by měla dostávat hodně vlhkosti a zvlhčovat vzduch. Problém často pramení z nedostatečného odvodnění. Listy je třeba pravidelně omývat vodou pod sprchou, kořenový systém a květináč zabalit do plastového sáčku.
 • Nejúčinnějším způsobem hubení škůdců je používání insekticidů. Kulturu je nutné zpracovávat jednou týdně. Tyčinky, které jsou umístěny v květináči, nepůsobí proti klíšťatům.

Důležité! Pokud se koření konzumuje, je lepší nepoužívat insekticidy, ale jednoduše otřít listy alkoholem.

Zázvor pomáhá vyrovnat se s nachlazením, dodává jídlu zvláštní chuť a jeho olej zlepší stav pokožky. Univerzální produkt je zakoupen v obchodě, ale jeho vlastní výsadba zaručuje jeho vysokou kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí. Před pěstováním musíte znát pravidla pro výběr kořene a péče, způsoby šlechtění, jak roste zázvor, doba květu a s jakými problémy se můžete setkat.

Jak zasadit zázvor?

Připravený rostlinný materiál musí být řádně zasazen do země. K tomu musíte projít následujícími fázemi přistání:

 • Odtokový systém. Aby se zabránilo stagnaci vlhkosti v hrnci, je nutné provést drenáž, pro kterou se na dno nádoby rozprostírá expandovaná hlína nebo kousky pěny.
 • Pokládka půdy. Na horní část drenáže se nalije půda nebo se umístí mech. To se děje přesně dvě třetiny banku. Pak je třeba ji navlhčit, ale ne nalít. Pro zvlhčení je lepší použít rozprašovač.
 • Výsadba zázvoru. Výsadbový materiál je položen na zemi sazenicemi nahoru.
 • Zásyp zeminou. Dávejte pozor, abyste nepoškodili klíčky, nezakryli kořeny půdou nebo nezakládali mech. Horní vrstva by neměla být vysoká - ne více než 3-5 cm.

Po usnutí půdu znovu navlhčete a nádobí položte na suché místo, kde je teplota vzduchu asi 18-20 stupňů.

Tipy pro pěstování zázvoru

Když jsou vysazeny brzy na jaře nebo koncem března, sklízejí se na podzim. Do připraveného hrnce se nalije drenáž, poté se půda dezinfikuje Fitosporinem. Kořenová hlíza je umístěna vodorovně s pupeny růstu vzhůru, nikoli uprostřed, ale z boku. Prohloubit o 3 cm, trochu usnout, zalévat. Zakryjte fólií, plastovou lahví. Poté půdu mírně navlhčete. Klíčky se objeví za 2-3 týdny. Nádoba je umístěna v místnosti s teplotou +20 ° C.

Péče o zázvor

Zázvorové klíčky se obvykle objeví po dvou týdnech. Pro pěstování zdravé rostliny je nutné vytvořit podmínky blízké přírodním podmínkám.

Vnitřní teplota

Během období klíčení kořenů zázvoru je nutné sledovat teplotu v místnosti až 20 stupňů, ale ne nižší než 15. Během aktivního růstu, a to se děje v létě, je nutné zajistit vysokou teplotu - 28 -32 stupňů.

Zázvor netoleruje náhlé změny teploty, v důsledku čehož nemusí rostlina jednoduše přežít.

kde zázvor roste zázvor roste doma

Vlhkost vzduchu

Protože je rostlina tropická, miluje vlhký vzduch. Mělo by být navlhčeno stříkací lahví denně. Na podzim, kdy listy zežloutnou, je třeba postřik zastavit.

Osvětlení

Ginger miluje světlo, ale nemůže vydržet přímé sluneční světlo. Mohou způsobit skutečné popáleniny listů. U kontejneru s rostlinou je lepší zvolit východní nebo západní okenní parapet v bytě.

jak pěstovat zázvor doma na parapetu

Zalévání

Zázvor vyžaduje stálou vlhkost půdy, je třeba jej nastříkat, ale ne nalít. Voda z palety musí být okamžitě vylita. Je však také nebezpečné vysychat půdu, zejména v období aktivního růstu. Pokud není dostatek vlhkosti, listy se pokrčí a spadnou.

Pokud dojde k přetečení, listy začnou žloutnout. Zalévání je nutné měkkou, usazenou vodou při pokojové teplotě. Poté, co je půda navlhčena, musí být uvolněna.

Hnojiva

Po vyklíčení musí být rostlina každé 2 týdny krmena roztokem divizny. Pokud takové krmení neexistuje, lze použít minerální hnojiva. Od konce léta do pozdního podzimu se musí vyrábět potašové dresinky, které se budou střídat s organickými.

Věnujte pozornost tomuto materiálu - Yucca: domácí péče, reprodukce a transplantace.

jak zasadit zázvor, pěstovat zázvor z kořene doma

Prořezávání

Prořezávání rostliny je nutné, pokud je zázvor pěstován na kořen. To je nezbytné, aby do jeho vzdělávání šlo více moci.

Bude vás zajímat tento článek - Nolina: Domácí péče. Pěstování bokarnei ze semen.

Hodnocení
( 2 známky, průměr 4.5 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny