Choroby třešní: příčiny, příznaky a boj proti nim

Třešně, stejně jako další zástupci plodů peckového ovoce, existují souběžně s chorobami, s nimiž se k naší velké lítosti pravidelně protínají. Abychom nezůstali bez úrody poblíž mrtvého stromu, budeme zvažovat nemoci, které mohou zasahovat do obyvatel naší zahrady.

Hned chci poznamenat, že všechny vředy popsané níže jsou houbové nemoci.

Cherry-cherry

Pojďme tedy začít.

Choroby třešní a ochrana proti nim

Všechny nemoci tohoto ovocného stromu rozdělit podle jejich distribuce na:

 1. Houboví škůdci tvoří mramorování, což vede ke smrti listů, bobulí, kmene a kůry. Toto je možná nejběžnější typ onemocnění. Šíří se spórami, které přenáší infikovaný nástroj nebo vítr. Patří mezi ně například vertikilární vadnutí listů.
 2. Bakteriální onemocnění jsou způsobena mikrobiální kontaminací, parazitickým hmyzem, větrem nebo infikovaným nástrojem.
 3. Virová onemocnění jsou ovlivněna hmyzem, který se pohybuje z jedné oblasti do druhé. Neexistují žádné chemikálie, které by bojovaly proti této patologii, takže jedinou správnou cestou z této situace je odstranění stromu, aby byly chráněny ostatní stromy v zahradě před stejným osudem.
 4. Neinfekční onemocnění působí na strom v důsledku nesprávné péče, prasklin mrazu, předčasného nebo nesprávného řezání kmene, utěsnění mokrých částí voskem, zlomení větví v důsledku zatížení sněhem nebo ovocem.

Jsme si jisti, že článek bude pro vás užitečný. s fotografiemi výhod a nevýhod odrůdy Chizhovskaya hrušek.

Ochrana před nemocemi

Stojí za zmínku, že nelze vyloučit pravděpodobnost onemocnění stromu, ale můžete dodržovat preventivní opatření, jejichž podstatou je věnovat pozornost každému poškozenému listu.

Monilióza

Houba je původcem, který vede k vysychání ovocných pupenů, výhonků, květů, které navenek připomínají výsledek jejich spálení ohněm. Z tohoto důvodu je dalším jménem bolavé moniliální spálení. Napadené plody postupně začínají hnít, stočit se a zůstávají viset až do jara.

Samotný patogen zůstává v orgánech kultury, které již byly infikovány.

Naše pomoc.

Provádíme stejná opatření jako u rzi.

Třešňová kokcomykóza

V důsledku dlouhodobých dešťů poblíž třešní kokcomykózu lze vyprovokovat... Charakteristické rysy průběhu onemocnění jsou: malé hnědo-červené skvrny na listoví. Ovlivněné oblasti na samém začátku zbarví žlutě, poté získají hnědý odstín a nakonec se rozpadnou. V prvních letech průběhu nemoci přestává třešeň přinášet ovoce a pak sama zemře.

Léčba... Preventivním opatřením je léčba třešní z kokcomykózy během období aktivního otoku ledvin. Důrazně se doporučuje provést první postřik síranem měďnatým (300 gramů na 10 litrů vody).

Až přijde čas a pupeny začnou kvést, je třeba je hojně nastříkat směsí Bordeaux.A také nezanedbávejte agrotechnická pravidla pro pěstování ovocných stromů, mezi nimiž je pečlivá péče o strom, identifikace postižených listů a jejich včasné odstranění, podzimní kopání půdy pod korunou stromu.

V boji proti nemoci kokcomykózy byste měli použít následující chemikálie:

 • Hom;
 • Zorus;
 • Topas;
 • Horus.

Aby se přípravky na kokcykykózu brzy nevymyly, přidává se do roztoků mýdlo na praní.

Jak se vypořádat se škůdci na třešní

Škůdci třešní poškozují úrodu a obecně oslabují ovocnou rostlinu. Proto je nutné ošetřit škůdce v rané fázi. Můžete uvést následující opatření, jak se zbavit hmyzu:

 1. Na začátku jara je třeba třešně pravidelně kontrolovat a kontrolovat stav jejich listů, výhonků a vaječníků. V počátečních stádiích nemusí být napadení škůdci nápadné, ale při náležité pozornosti není těžké si všimnout vajíček a larev škodlivého hmyzu na listech a kůře.
 2. U drobných škůdců můžete k ošetření použít běžné mýdlové roztoky. Přírodní mýdlo na prádlo se zředí v teplé vodě v poměru 100 g na 1 litr kapaliny a poté se koruna rostliny hojně nastříká ráno nebo po západu slunce.
 3. V případě vážného napadení škůdci lze ovocnou rostlinu ošetřit insekticidními roztoky, jako jsou Karbofos, Fufanon a Kemifos. Mírné chemikálie mohou pomoci eliminovat i velké populace mšic a klíšťat.

Doporučuje se ošetřit třešně od škůdců několikrát za sezónu. Jelikož někteří škůdci mají během léta čas několikrát naklást vajíčka, opětovné ošetření zvyšuje účinnost léčby. Je třeba si uvědomit, že postřik insekticidy by měl být proveden nejpozději 3-4 týdny před sklizní, jinak mohou chemikálie proniknout do tkání ovoce.

Během přípravy ovocné rostliny na zimu musíte odstranit všechny spadané listy z kmene kmene a vykopat půdu. Mnoho škůdců přezimuje v rostlinných zbytcích nebo v horní vrstvě Země, proto mohou třešně s nástupem jara znovu zaútočit na zanedbané území.


Nejúčinnějším způsobem kontroly parazitů je léčba insekticidy

Tok třešňové gumy

Jednou z nejčastějších onemocnění je tok třešňové gumy... Tok kůry se vytváří na kůře kmene v důsledku poškození integrity mrazem nebo porážkou moniliózou, klasterosporiem nebo jinými viry, infekcemi nebo bakteriemi.

Onemocnění se projevuje hojným vylučováním na kmeni stromu gumy (lepidla), který po ztuhnutí vytváří průhledné sklovité útvary. Proč se ale začnou tvořit na kůře stromu? K čemu vede uvolňování dásní?

Léčba... Aby se zabránilo a neléčilo onemocnění, doporučuje se zvýšit zimní odolnost sladkých třešní správným hnojením a zaléváním. Omrzliny by měly být odstraněny očištěním; rány na kůře by měly být dezinfikovány jejich pokrytím zahradním lakem nebo nigrolovým tmelem. Na místech, kde se uvolňuje guma, se doporučuje provést mírné rýhování kůry.

Hlavní nemoci třešní v Moskevské oblasti a jejich léčba:

Monilióza

Třešňové odrůdy pro Sibiř

Velmi časté plísňové onemocnění třešní. Spory houby Monilia cinerea jsou neseny větrem.

Příznivým prostředím pro rozvoj moniliózy je vlhkost a chlad. Nejčastější ohniska nákazy jsou pozorovány v období dešťů a chladu. Nejrizikovějším obdobím je jaro a pozdní léto. Spory jsou schopny bezpečně zimovat v nemocných částech kmene, kůře a spadaném listí.

Mladé výhonky jako první trpí moniliózou. Infekce se rychle šíří stromem.

Známky:

 • Větve začnou vysychat, jako by je spálilo slunce.
 • V rozkvetlém stromě květiny a pupeny vysychají a padají, v rodícím stromu bobule.
 • Kůra začíná praskat a na kmeni se objevují ošklivé výrůstky.
 • Trhliny na kmeni hnijí, jsou znečištěné a může začít tok dásní.


Monilióza na třešni

Způsoby ovládání:

 • Výsadba odrůd s vysokou odolností vůči chorobám.
 • Sanitární prořezávání koruny, pálení spadaného listí, obílení kmene.
 • Odstranění všech umírajících větví (rozřezaných nebo rozřezaných na živou tkáň).
 • Ošetření třešní fungicidy (Gamair, Horus, Rovral), přípravky mědi (síran měďnatý).

Pokud se onemocnění projeví na jedné rostlině, jsou ohroženy všechny plodiny peckovin v zahradě (jablko, hruška, švestka). Ošetření přípravky obsahujícími měď by mělo ovlivnit všechny ovocné stromy a nemělo by být jednorázové, ale systematické.

Kokcomykóza

Spolu s moniliózou, jednou z největších chorob plodin peckového ovoce ve střední uličce. Všechny chyby mikrospor houby Blumeriella jaapii, nesené větrem během jarního tání. Patogen spí v horních vrstvách půdy pod loňským listím a čeká na příležitost.

Během vegetačního období v zahradě dozrává a rozptyluje se až 6–8 generací kokokomykózních hub. Teplé počasí a vysoká vlhkost stimulují proces chovu. Nemoc se pohybuje podél stromu zdola nahoru, rychle zabírá nové oblasti a přenáší se z nemocných listů na zdravé výhonky.

Známky:

 • V počáteční fázi léze nepřitahuje velkou pozornost. Jednotlivé listy jsou mírně skvrnité.
 • Červené tečky na listech se postupně šíří a zvětšují se. Jádro skvrny zhnědne, zadní strana je pokryta šedými výrůstky a na třešňových listech dozrávají spory.
 • Nemocné listy zežloutnou a předčasně se rozpadnou. Na konci léta infikovaná rostlina zcela odhodí své listy a plody.


Kokcomykóza na třešních

Infikovaná rostlina nemá čas na to, aby v zimě nashromáždila dostatečný přísun živin. Stává se zranitelným vůči porážce jinými onemocněními. Snižuje se zimní odolnost a ovocná plodina odumírá.

Způsoby ovládání:

 • Výsadba odrůd mladého výběru odolných vůči houbovým sporům.
 • Podzimní sběr a ničení dobrovolníků a zbytky listí.
 • Kopání horních vrstev půdy pod stromy na jaře a na podzim.
 • Před otevřením poupat a po usazení plodů se ovocné výsadby postříkají roztokem Bordeauxské kapaliny.
 • Po sklizni se strom postříká roztokem síranu měďnatého.

Pokud nezačnete léčbu nemoci včas, pak to nejenže ponechá zahradníka bez dobré sklizně, ale za pár let úplně zničí celou zahradu.

Poznámka! Houba Blumeriella jaapii byla do země zavlečena v polovině 60. let 20. století, proto žádná z odrůd třešní a jejich dědiců není vůči této nemoci imunní.

Clasterosporium nemoc (díra díra)

Onemocnění třešní clasterosporium je způsobeno škodlivou houbou Clasterosporium carpophilum. Jeho spory nacházejí útočiště ve štěrbinách v kůře stromů a pod spadaným listím. Optimální teplota pro růst houby je + 20 ° C v kombinaci s vysokou vlhkostí. Spory jsou neseny větrem a kapkami deště proudícími z infikovaných listů.

Známky:

 • Listové čepele se rozpadají s drobnými červenohnědými tečkami, které rostou v průměru. Po dobu 2 týdnů se v postižených oblastech tvoří díry.
 • V pozdějších stadiích onemocnění dochází k praskání jednotlivých částí kůry (tvorba výrůstků).
 • Bolavé rány prosakují stromovou mízou, je pozorován únik dásní z některých ledvin. Květiny padají.
 • V případě vážného zranění spadne ze stromu listí.


Clasterosporium nemoc (díra díra)

Kontrolní opatření:

 • Dodržování zemědělských technik.
 • Jako léčba se používají opatření podobná těm v boji proti jiným houbovým chorobám třešní.

Anthracnose

Onemocnění přenášené spórami houby Gloeosporium ampelophagum. Distribuován všude, prospívá mnoha zeleninovým a ovocným plodinám. Třešně se vyznačují poškozením bobulí.

Známky:

 • Pigmentace ovoce s následným rozpadem.
 • Na bobulích se objevují světelné skvrny. Skvrny zvětšují průměr, stávají se tmavé a tvrdé. Ovoce vysychá pokryté květem zralých spór hub.

Kontrolní opatření:

 • Zničení infikovaného ovoce a mršiny.
 • Podzimní ošetření roztokem močoviny (0,5 kg na kbelík s vodou) nebo kapalným roztokem Bordeaux.
 • Postříkejte roztokem přípravku Polyram (1 sáček na kbelík s vodou) nebo jinými fungicidy, které jej obsahují, než se pupeny rozpustí a po vytvoření vaječníků. Se zjevnými příznaky onemocnění se provede třetí léčba, 2 týdny po druhé.

Cherry anthracnose aktivně pohltí úrodu a boj proti ní je prostě nezbytný. Pokud nebylo možné konzervovat plody v aktuálním roce, je důležité provést všechna ošetření včas - abyste zachránili úrodu budoucích let.

Gumová terapie

Odstranění dásní nebo gommóza je pryskyřičný výboj na kmeni a větvích peckovin. Hommosis předchází smrt části rostliny, kde se objevila.

Známky: Kapky lepkavé průsvitné pryskyřice na kmeni třešně.

Důležité! Pokud začal tok třešní u třešní, měla by být léčba zahájena co nejdříve, protože pryskyřičná guma z gumózy (gommóza) přitahuje parazity, oslabuje rostlinu a vyvolává nástup plísňových onemocnění.

Tokům třešňové gumy lze zabránit dodržováním pravidel zemědělského pěstování. Může existovat mnoho důvodů, z nichž hlavní jsou hluboká poranění (praskliny, řezné rány, praskliny) kmene. Z poškozené oblasti vytéká lepkavá stromová míza (guma). Všechny „problémové“ místa se doporučuje zakrýt zahradním lakem.


Tok třešňové gumy

Je vhodné vyčistit postižené oblasti kmene, odstranit všechny tkáně na zdravé dřevo, dezinfikovat a zpracovat zahradním lakem. Postup se provádí po dokončení toku pružiny mízy.

Rez

Rez na rostlinách v zahradě je šíření škodlivé houby Thekopsora padi. Nejintenzivněji jsou zasaženy jehličnany. Žito se rychle šíří po celém sadu.

Projevy nemoci: na listech se objevují rezavé červenooranžové skvrny. V postižených oblastech dozrávají spóry houby. Listy odumírají a odpadávají.


Rez na třešni

Jak léčit třešně: všechny nemocné výhonky a listy jsou odstraněny a výsadby jsou ošetřeny přípravky obsahujícími měď nebo roztokem koloidní síry (podle pokynů). Efektivní fungicidy pro zpracování třešní: topaz, kapalina Bordeaux, sokol, super alt.

Falešný troud

Falešná trouba houba je houba škůdcekterý ovlivňuje kmen sladké třešně. Hlavním příznakem onemocnění je tvorba bílé hniloby ve dřevě. Zpravidla ovlivňuje trhlinu (trhlinu) ve spodní části kufru. Na tomto místě se vytvoří růst žluté, tmavě hnědé nebo hnědé.

Spory houby škůdců žijí na ranách kůry stromu, které vznikly v důsledku spálení sluncem, přímého vystavení mrazu nebo negativních účinků hmyzu. Nemocný strom ztrácí sílu, měkne a láme se při sebemenším poryvu větru.

Léčba... Pro nejúčinnější hubení škůdců je nutné třešně odstranit a spálit. Pokud to ale nechcete dělat, je nutné včas odstranit pravidelně vytvořené výrůstky.

Rány, které se objeví v důsledku odstranění porostů, musí být důkladně vyčištěny a hojně ošetřeny síranem měďnatým a pokryty zahradním lakem.Pro preventivní opatření, a nikoli pro kontrolu, se doporučuje provést všechna nezbytná opatření zaměřená na zabránění vzniku mechanického poškození kůry. Důrazně doporučujeme, abyste každý rok vybělili kmeny stromů a kosterní větve

Tipy na ochranu vašeho třešňového sadu po ošetření

Po úspěšném boji s třešňovými chorobami nesmí být úroveň správných zemědělských technik pro práci s tímto stromem snížena, aby byl zachován jeho produktivní potenciál;

 • Plody z ošetřeného stromu je nutné před použitím důkladně umýt pod tekoucí vodou;
 • V moderních specializovaných prodejnách vám dnes budou nabízeny ty nejbezpečnější pro člověka a léky účinné proti infekcím a škůdcům;
 • Připomínáme vám vysokou toxicitu síranu měďnatého. Pokud jej nelze nahradit jiným ochranným prostředkem, používejte alespoň nejlepší osobní ochranné prostředky: brýle, masky, oděvy, obuv, při zpracování stromů nekuřte a nejezte. Méně nebezpečná je například droga „foundazol“, zejména během třešňových květů;
 • Je třeba usilovat o zachování co nejbujnější koruny, aby byl strom odolnější vůči mrazu.

Popsáno v tomto článku třešňové plísňové choroby mohou ohrozit téměř všechny ovocné stromy na zahradě, nejen peckovinyzpůsobit škodu na úrodě, rozptýlit energii a čas zahradníka a poškodit rozpočet. V tomto ohledu je třeba kombinovat všechna uvedená preventivní opatření a přímou kontrolu nad vznikající chorobou třešňového sadu s úplným souborem zemědělských technik péče o ovocné stromy.

Bakterióza (rakovina třešní nebo vřed)

Na základě názvu nemoci je okamžitě jasné, že nemoc má bakteriální původ... Tento škůdce je náchylný k chorobám ve věku od 3 do 8 let. Bakterie se šíří větrem a deštěm. V zimním období se bakterie nacházejí v pupenech a cévách stromů.

Vlhké a chladné klima na jaře podporuje hromadnou reprodukci patogenních bakterií, které ovlivňují všechny orgány rostliny.

Větve postiženého stromu pokryté vředyze kterého hojně proudí guma. Na listí a plodech třešní se tvoří hnědé nebo černé skvrny s výrazným žlutým okrajem. Stopky jsou hojně pokryty hnědými vředy.

Dřevo na infikovaných stromech odumírá, stejně jako listy. Někdy třešně úplně zemřou. Bakterióza se vizuálně nemusí projevit žádným způsobem, pokud je v létě horké a suché počasí.

Léčba... K dnešnímu dni neexistují žádné účinné metody řešení tohoto onemocnění, protože ne nadarmo se mu také říkalo rakovina třešní. Každá ze stávajících druhů třešní má individuální náchylnost k napadení bakteriemi.

Stojí za zmínku, že stromy prakticky nejsou náchylné k této nemoci, které dostávají vhodnou výživu dusíkem a mírné zalévání.

Třešeň - popis

Třešeň je listnatý strom nebo keř vysoký 3 až 4 metry, s podlouhlými, oválnými, špičatými, vroubkovanými nebo pilovitými listy podél okraje tmavě zelené barvy nahoře a světlejší na spodní straně talíře. Délka listů je 5-7 cm, šířka je až pět cm, listy jsou uspořádány na větvích v následujícím pořadí. Bílé nebo růžové třešňové květy mají příjemnou vůni a tvoří květenství ve tvaru deštníku.

 • Jak pěstovat jahody ze semen

Ovoce jsou šťavnaté peckovice červené nebo černé barvy s jedním semenem, které mají cenné nutriční vlastnosti. Třešeň obecná je příbuzný stromů peckovin, jako je sakura, švestka, meruňka, třešeň ptačí a třešeň. Ve skutečnosti existují návrhy, že to bylo od křížení třešní nebo třešní s třešní stepní, že se objevila třešeň obecná. Dnes má tento druh asi 150 odrůd. Společná třešeň je mrazuvzdorná, odolná vůči suchu a nenáročná. Začíná přinášet ovoce ve věku 3-4 let.

Plody třešní

Hnědá skvrna (fylostictóza)

Můžete spočítat, zda se vašemu stromu daří s listy, které je třeba pečlivě prozkoumat. Jsou to oni, kdo nejprve rozdá postižené ovocné stromy.

Pokud jste při vyšetření zjistili přítomnost malých skvrn hnědé barvy na listí, pak bude diagnóza daleko od uklidňující - váš ovocný strom je ovlivněn phyllostictosis nebo hnědá skvrna.

Toto onemocnění je houbového původu, které se projevuje jako černé tečky na listech. V průběhu času listy infikovaného stromu uschnou, vyschnou a spadnou.

Léčba... Zasažené listy by měly být shromážděny a spáleny včas. Před zahájením pučení se důrazně doporučuje ošetřit strom 1% kapalinou Bordeaux, 1% síranem měďnatým, nitrafenem. Následné zpracování se provádí po odkvětu kapalinou Bordeaux, po 2-3 týdnech.

Po několika dalších týdnech se doporučuje ošetřit strom fungicidem Hom. Pokud je strom silně zasažen, doporučuje se provést další ošetření na podzim.

Krmení třešní

Jak krmit třešně

První jarní ošetření třešní a kmenů stromů močovinou je složité. Jde jak o ochranu před škůdci a chorobami, tak o krmení dusičnany současně. Během kvetení můžete třešně hnojit tekutým kuřecím trusem, ale není to nutné. Po odkvětu se hnůj zavede do kruhu kmene pro kopání nebo ve formě roztoku. Organické výživové suché směsi lze také použít podle pokynů výrobce. Pokud během tohoto období neprší, je lepší provést tekuté hnojení.

V létě se postřik třešní na listy přípravků obsahujících dusík provádí dvakrát nebo třikrát: první je v polovině července a poté ne dříve než o tři týdny později. Pokud zjistíte, že třešně nemají žádný prvek, aplikujte obvaz na list s přípravkem, který jej obsahuje. Po plodení oplodněte kmen kmene kompostem, shnilým hnojem nebo jinou organickou hmotou.

Třešeň v zahradě

Podzimní krmení by mělo zahrnovat minerální složení vápníku, draslíku a fosforu. Ve stejném období vápní nedostatečně kyselá půda. Po prvním mrazu přidejte do kruhu kmene hnojiva draslík-fosfor, abyste kopali do hloubky 8 cm.

Síra - žlutá troudová houba

Další plísňovou infekcí, která postihuje třešně, je kamzík - houba žlutá troud... V důsledku průběhu onemocnění se hojně tvoří hnědá hniloba jádra, ve které se vytvářejí trhliny s myceliem.

V důsledku působení houby se dřevo stává velmi křehkým a rozpadá se na malé kousky. Výraznými příznaky průběhu onemocnění jsou houby se zvlněnými klobouky, zbarvené oranžově nebo světle oranžově, vytvořené v trhlinách v kůře.

Léčba... Aby se zabránilo rozvoji choroby třešní, je nutné provést opatření, která zabrání tvorbě mrazů v kůře. K tomu je nutné na podzim vybělit kmeny a kosterní větve. Na jaře byste měli po zimním chladu určitě provést vrchní oblékání.

Pokud nelze zabránit mrazu a spálení sluncem, je třeba postižená místa důkladně vyčistit, dezinfikovat a zakrýt.

Hlavní příčiny třešňové choroby

Zdraví třešní závisí především na správné péči o ně. Dodržování všech pravidel zemědělské technologie (včasné zalévání, krmení, prořezávání) významně zvyšuje imunitu stromů a snižuje na minimum pravděpodobnost poškození jejich chorob.

Existují další faktory, které ovlivňují stupeň poškození třešní chorobou:

 • Klimatické podmínky regionu;
 • Povětrnostní podmínky (poklesy teploty, suchá léta nebo vysoká vlhkost, mrazivé a bezsněžné zimy);
 • Mechanické poranění větví nebo povrchu kůry;
 • Škůdci, kteří přenášejí bakterie;
 • Nemoci dalších stromů rostoucích poblíž.

Po zjištění příčin choroby třešní a třešní a jejich odstranění, pokud je to v moci zahradníka, bude mnohem jednodušší bojovat proti této nemoci.

Nemoc mozaiky třešní

Mozaiková nemoc - Jde o onemocnění virového původu, které přispívá k potlačení imunity stromu. Příznaky onemocnění jsou: tvorba žlutých pruhů na listech podél žil, zkroucení postižených listů, zbarvení do hnědého odstínu a smrt.

Virus se šíří hmyzem v důsledku roubování infikovaných řízků a prořezávání infikovaných a zdravých stromů infikovaným nástrojem.

Léčba... V současné době neexistuje léčba. Můžete provádět pouze pravidelná preventivní opatření, ošetřovat stromy hmyzem, dodržovat všechna pravidla karanténních opatření, používat zpracovaný a sterilní sadbový materiál. K naší nejhlubší lítosti se budeme muset zbavit infikovaných třešní.

Mozaikové vyzvánění

Příznaky mozaikového zvonění jsou vzhled bledě zelených nebo bělavých prstenců na třešňových listech, které se po chvíli rozpadnou a na stejném místě se vytvoří dutiny.

Třešňový nekrotický kruhový bodový virus (PNRSV)

Známky třešňového nekrotického prstencového špinění závisí na virovém kmeni a citlivosti odrůdy třešní. Na jaře se na listech třešní tvoří prsteny nebo skvrny chlorotické barvy, což je hlavní známka poškození zahrady. Některé kmeny PNRSV mohou u třešní způsobit velmi vážné ztráty plodin.

Třešňový nekrotický kruhový bodový virus

Virus nekrotických kruhových skvrn může zastavit růst stromů v zahradě, vést ke smrti pupenů a výhonků třešní. Takové virové infekce vážně narušují růst třešní a zároveň snižují odolnost vůči jiným chorobám.

Prevence nekrotického viru kruhových skvrn

 • Používejte pouze zdravé sazenice.
 • Klučení a ničení zasažených třešní.
 • Prostorová izolace mezi stromy.

Obzvláště závažné poškození virem PNRSV lze pozorovat od května do června - během vegetačního období třešní. Léčba nekrotizujícího viru bodových skvrn zahrnuje řezání a zabíjení infikovaných výhonků a někdy vykořenění celých stromů. Proti tomuto viru se nepoužívá žádné chemické ošetření.

Péče o nemoc

Péče o třešně v moskevské oblasti by měla být prováděna pravidelně, aby se zabránilo rozvoji plísní a jiných infekčních chorob vyvolaných vlhkostí a škodlivým hmyzem.

Provádí se povinná jarní preventivní péče o třešně, která spočívá ve stříkání 3% roztokem kapaliny Bordeaux v poměru 300 g na kbelík s vodou. Postup pomůže vyhnout se rozvoji plísňových onemocnění. Tvoří se prořezávání, aby se zabránilo vzniku hnědých skvrn.

V létě by měla být prováděna komplexní péče:

 • boj proti výhonkům, které vyvolávají vyčerpání rostliny;
 • sklizeň divoce rostoucí trávy, která přitahuje hmyz;
 • správné a včasné zalévání, které se aplikuje během období sucha;
 • vykopání půdy po dešti nebo zalévání nasytí kořenový systém kyslíkem a vyhne se houbovým infekcím.

Na podzim provádějí sanitární prořezávání a odstraňují sušené, zlomené a plesnivé větve. Kmen je obílený, aby se zabránilo plísni.

Známky díry

Všechny části rostliny spadají do postižené oblasti. Skvrny jsou podobné těm, které způsobují hnědé skvrny, barva okraje je jiná - je tmavší, téměř černá. Pokud jsou na stromě plody, pak velmi rychle vyschnou, zeleň je náchylná k opadávání a výhonky k smrti.

Otvor skvrnitá třešeň

Když choroba napadne část výhonku, musí být odstraněna, řezy jsou ošetřeny roztokem síranu měďnatého podle výše uvedeného receptu. Provádějte činnosti podobné léčbě hnědé skvrny. Všechny spadané listy jsou z místa odstraněny, protože mohou být nositeli spór hub. Půda je hluboce vykopána a postižené listy zbývající na větvích se odlomí.

Hodnocení
( 1 odhad, průměr 4 z 5 )
DIY zahrada

Doporučujeme vám přečíst si:

Základní prvky a funkce různých prvků pro rostliny